Zima dokáže potrápit

0
1533

Nastalé zimní období je typické zvýšeným výskytem chorob. Nízké venkovní teploty a přechody z teplých vyhřátých místností do mrazivého vzduchu, který panuje venku, mívají za následek časté záněty nosohltanu, průdušek i dalších onemocnění z nachlazení. Připočteme-li i nedostatek světla v důsledku krátkých zimních dní a snížený přísun vitamínů, není divu, že toto období bývá provázeno také častým výskytem depresí, případně sklonem k únavě.

Jak uvedeným symptomům efektivně a včas předejít?

Základním předpokladem jak se ubránit náhlé nemoci a prožít zimu bez větší újmy je v první řadě zdravý životní styl, jenž s sebou nese dostatečně vyváženou a pestrou stravu, kvalitní spánek a dodržování principů duševní hygieny. Měli bychom umět zvládat pracovní nápor a vyvarovat se stresu. Každá náročná životní situace by měla být kompenzována relaxací. Procházka na čerstvém vzduchu, pobyt v sauně, věnování se svým koníčkům či pouhé posezení s přáteli dokáže pravé divy. Potěší, povzbudí a dodá elán potřebný do dalších dní.

Nedejme depresi šanci!

Cítíme-li se unaveni, smutni, malátni a ztrácíme-li zájem o své okolí, zřejmě se naše tělo nedokáže vyrovnat s určitými podněty a my můžeme být vystaveni depresivní náladě. Tento druh onemocnění, který není na první pohled patrný, není radno podceňovat. Jedná se o velice nepříjemný stav provázený podrážděností, případně apatií a hlubokým smutkem, který může mít i velice vážné následky. Depresi je vhodné předcházet. Velice účinné antidepresivní prostředky nalezneme rovněž mezi osvědčenými bylinami, mezi nimiž vévodí například třezalka tečkovaná, či zklidňující heřmánek. Čaje připravené z těchto drog jsou chutné i zdraví prospěšné.

Pryč s únavou!

Mezi bylinami najdeme i vyhlášené životabudiče, které jsou schopné nastartovat náš organismus a eliminovat únavu provázející toto náročné zimní období. Tolik opěvovaný ženšen, označovaný jako kořen života, posiluje imunitní systém, zpomaluje stárnutí a regeneruje, působí na tělo i naši psychiku dlouhodobě. Podobně jako ginkgo biloba zlepšuje paměť a napomáhá lepšímu prokrvení a okysličení mozku.

Přírodní lék na zánět

Bylinky byly odjakživa užívány na jakýkoliv lidský neduh. I běžné záněty se léčívaly za pomoci odvarů a bylinných obkladů. Velkou zátěží je pro organismus chronický zánět, jenž dlouhodobě zatěžuje imunitní systém a může se tak stát spouštěčem i dalších závažných chorob. Známá bylinkářka Maria Treben doporučovala na pročištění odvar z kopřiv. Velice dobré zkušenosti jsou zaznamenány také za pomoci bazalky, či kurkumy, která obsahuje mnoho blahodárně působících antioxidantů.

Zima znamená pro náš organismus zvýšenou tělesnou i psychickou zátěž, kterou je však možné do značné míry eliminovat, a prožít toto období v plném zdraví, radosti a pohodě.

5/5 - (1 vote)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here