Úrazové pojištění – pro koho je vhodné a jak vybrat to nejlepší?

0
460

Ačkoliv si to málokdo z nás připouští, žijeme ve světe, kde nebezpečí úrazu číhá opravdu na každém rohu. Při cestě z práce člověka může srazit auto, v zaměstnání si může přivodit nepříjemný úraz, nemluvě o dalekosáhlých následcích vážné dopravní nehody… Přestože rozhodně není na místě malovat čerta na zeď, na škodu není ani rozumná dávka opatrnosti. Ta spočívá nejen v zodpovědném chování, ale také zřízení výhodného úrazového pojištění. Přestože vám pojištění nevrátí poškozené zdraví, peníze z něj vám v okamžiku, kdy se stane nemyslitelné, pomohou udržet váš životní standard a finanční jistotu. 

Jak funguje úrazové pojištění?

Úrazové pojištění je pojistný produkt, který slouží jak k nahrazení výpadku příjmu v případě úrazu či nehody a následných trvalých následků, tak k úhradě veškerých léčebných nákladů. Na rozdíl od cestovního pojištění se však vztahuje i na úrazy, které se nám staly doma, respektive na území České republiky. Zahrnuje také smrt následkem úrazu, kdy bude pojistná částka vyplacená rodinně zemřelého pojištence. 

Přestože není zřízení úrazového pojištění nijak povinné, doporučováno bývá zejména osobám, které mají rizikové zaměstnání či koníčky. Pojistit však můžeme také své děti, případně celou rodinu či skupinu osob v rámci firmy nebo zájmové organizace. 

Kdy nastává plnění úrazového pojištění?

S financemi z pojistky rozhodněte nemůžete počítat ihned v okamžiku, kdy zranění či úraz nastane. Pojišťovna zpravidla provádí šetření, v rámci kterého musíte prokázat, že se daný úraz stal, že vám jeho následkem vám vznikly náklady na léčbu či vám vypadl příjem. Tento proces může trvat několik měsíců, ale také let, zejména v případě, že by vám měla připadnout vyšší částka. 

Samotná částka, která vám bude uhrazena, se u jednotlivých plnění liší. Celá částka je vyplacena zpravidla jen v případě úmrtí. Poměrně vysoké částky se dočkáte také v situaci, kdy na vás zranění zanechalo trvalé následky či přivodilo invaliditu. Nejmenší částky jsou propláceny v případě zranění bez větších následků. 

Pokud během vašeho života žádný úraz nenastane, je bohužel třeba počítat s tím, že se vám peníze vložené do úrazového pojištění nevrátí. V případě, že pojistku ukončíte či přerušíte, pojišťovna nic nevyplácí. 

Má úrazové pojištění věkový limit?

Nabídka úrazového pojištění není omezená pouze na dospělé osoby – pojistit můžeme například také děti, pro které je pojištění zpravidla výrazně levnější (pojištění však samozřejmě nemohou zřídit samy, nýbrž jejich zákonní zástupci). Poněkud složitější je uzavření úrazového pojištění ve skutečně vysokém věku, tedy sedmdesát pět let a výše. 

Jak vybrat nejlepší úrazové pojištění?

Úrazové pojištění dnes nabízí většina pojišťoven, a výběr toho pravého pro vás tak může být trochu oříšek. Pokud chcete vybrat takový pojistný produkt, který vás v případě vážného zranění opravdu ochrání před finančními nesnázemi, rozhodně nevybírejte jen na základě ceny. Za zvážení stojí také výše odškodnění pro trvalé následky i denní plnění či podmínky progrese. 

Trvalé následky 

Poměrně zásadním bodem, kterému bychom měli věnovat dostatečnou pozornost, je částka vyplacená v případě trvalých následků. Zatímco krátkodobé zranění nám do financí zpravidla příliš nezasáhne, zdlouhavá léčba a případná zdravotní omezení mohou významně snížit příjem. Pokud si chcete být jisti, že v případě vážného zranění s trvalými následky budete finančně zajištěni, sáhněte po pojistných produktech, které zahrnují částku krytí trvalých následků ve výši minimálně jednoho milionu korun. 

Denní odškodné

Zanedbat bychom však neměli ani tzv. denní odškodné, tedy částku, která pokryje vaše náklady v průběhu léčby, kdy nejste schopni mít trvalý příjem. Výše denního odškodného se odvíjí od vašich měsíčních výdajů. Pojišťovna vaše reálné výdaje nedohledává, a vy si tak výši plnění můžete určit sami, mějte však na paměti, že se toto číslo odrazí také v ceně pojistky. Pokud si nejste jistí, jakou částku zvolit, vyberte sumu, která pokryje alespoň sedmdesát procent vašich běžných měsíčních výdajů. 

Kde sjednat úrazové pojištění

Úrazové pojištění dnes sjednáte na pobočky prakticky každé pojišťovny. Pokud si chcete být jisti, že jste vybrali nejvýhodnější nabídku s nejlepšími podmínkami, raději nejprve využijte některého ze srovnávacích portálů. Po zadání potřebných informací vám zobrazí přehledné srovnání nabídek všech pojišťoven. Porovnat tak můžete nejen cenu, ale také výši a podmínky pojistného plnění.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here