V čem spočívá jaterní dieta? Tohle je 7 nejlepších a nejhorších potravin pro vaše játra

0
3939

Jak často berete při výběru jídla ohled na svá játra? Ať už se potýkáte s poškozením jater, nebo ne, není od věci je trochu šetřit. V čem spočívá jaterní dieta, které potraviny jsou k játrům šetrné a které jim mohou spíše ublížit?

Játra jsou velmi důležitým orgánem, bez kterého by naše tělo nemohlo správně fungovat. Starají se o odbourávání škodlivin a odpadních látek z krve, tvorbu žluči, látkovou přeměnu základních živin, ukládání důležitých vitamínů a minerálů a pomáhají také regulovat hladinu glukózy, cholesterolu a hormonů v těle.

Pokud s nimi něco není v pořádku, velmi rychle se to projeví. Mezi nejčastější symptomy onemocnění jater patří bolesti a otoky břicha, nažloutlá kůže a oční bělmo, únava, trávicí potíže, tmavá moč, světlá stolice, nechuť k jídlu, hubnutí nebo častější výskyt modřin.

Onemocnění jater

Pokud pozorujete některé z uvedených příznaků, měli byste co nejdříve navštívit lékaře. Onemocnění jater mohou mít vážné důsledky, obzvláště pokud se neléčí včas. Nejčastěji jsou s játry spojeny tyto problémy:

Jaterní dieta

Na základě vaší diagnózy vám lékař předepíše specifickou léčbu. Problémy s játry však mají jedno společné: při jejich léčbě je nutné zároveň dodržovat také jaterní dietu, která je k játrům šetrná a podporuje jejich zdravé fungování. Kromě toho přispívá ke zlepšení celkového zdraví, podporuje redukci hmotnosti a pomáhá snížit riziko srdečních onemocnění a cukrovky.

Jaterní dieta spočívá v omezení příjmu tuků a jednoduchých cukrů, vyhýbání se alkoholu, konzumaci dostatečného množství bílkovin a v pravidelném stravování. Které konkrétní potraviny jsou při jaterní dietě vhodné, a kterým byste se měli naopak vyhnout?

7 nejlepších potravin pro vaše játra

Ovesné vločky

Potraviny s vysokým obsahem vlákniny pomáhají játrům fungovat co nejlépe. Ovesné vločky jsou skvělým způsobem, jak začít svůj den, zbavit se břišního tuku a vyhnout se onemocnění jater.

Listová zelenina

Potraviny jako například špenát, kapusta a brokolice jsou bohaté na antioxidanty, a podporují tak zdravé fungování jater.

Avokádo

Přestože je jaterní dieta založená na nízkém příjmu tuků, avokádo obsahuje perfektní množství zdravých tuků, které podporují zdraví jater.

Borůvky

Borůvky obsahují polyfenoly – živiny, které pomáhají předcházet ztučnění jater. Podobně vysoký obsah polyfenolů mají také švestky, olivy nebo hořká čokoláda

Olivový olej

Olivový olej zajišťuje přísun zdravých tuků, které potlačují zánětlivé procesy v játrech. Pomáhá tak prevenci i léčbě poškození jater.

Ořechy a semínka

Ořechy a semínka jsou skvělým vlákniny, zdravých tuků a vitamínu E, který chrání játra před ztučněním. Ideální jsou mandle, chia a lněná semínka.

Zelený čaj

Zelený čaj je plný antioxidantů zvaných katechiny, a může tak chránit organismus před některými formami rakoviny, včetně rakoviny jater. Horký čaj má mnohem vyšší obsah antioxidantů než ledový.

7 nejhorších potravin pro vaše játra

Smažená jídla

Smažená jídla, jako jsou hranolky, řízky nebo brambůrky, obsahují velké množství nezdravých tuků a mohou se podílet na vzniku zánětu jater. Vhodnou alternativou ke smažení, která vám neuškodí, je vaření nebo dušení.

Uzeniny

Slanina, párky, klobásy a další vysoce zpracované maso mají vysoký obsah sodíku a nezdravých tuků, které jsou pro játra obtížně zpracovatelné.

Mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku

Některé mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku, například plnotučné mléko a sýry, zvyšují riziko zánětu jater kvůli vysokému obsahu živočišných tuků.

Alkohol

Nadměrné pití může játra výrazně poškodit. Alkohol může vašim játrům a celému tělu ublížit nejen, když pijete dlouhodobě, ale i při nárazovém pití většího množství alkoholu (čtyři skleničky na jedno posezení u žen a pět u mužů).

Cukr

Velké množství jednoduchých cukrů, které najdete například ve sladkých nápojích a pečivu, může vést k onemocnění jater.

Sůl

Konzumace nadměrného množství soli vám ani trochu neprospívá, a kromě jiných onemocnění může vést i k poškození jater.

Fast food

Pokud chcete šetřit játra, vyhýbejte se jídlu z fast foodů. Většinou je smažené, mastné a obsahuje velké množství soli a jednoduchých cukrů, a to je kombinace, která ohrožuje nejen vaše játra, ale i také třeba srdce a cévy.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here