Transplantace vlasů. Cena, metody, bolestivost

0
195

Vypadávání vlasů poškozuje nejen mužské sebevědomí. Naštěstí je tady řešení v podobě nastřelování čili transplantace vlasů. Cena za tento zákrok sice nebývá malá, ale ani vás nezruinuje. Vývoj vědeckého poznání se odrazil i na nových metodách transplantace vlasů, které nebolí a jsou k pacientovi šetrnější. Proto přitahují větší počet zájemců a ceny se snižují. Zatímco v minulosti bylo nejrozšířenější metodou vyříznutí malého proužku kůže, kde rostoucí vlasy byly následně použity (tzv metoda Folicular Unit Transplantation), dnes se dere na výsluní metoda FUE (Follicular Unit Extraction). Přestože i v tomto případě se jedná o transplantaci, často slýcháváme o nastřelování vlasů.

Tento pojem zřejmě vznikl z nesprávného pochopení celého procesu. Nebere se celý kus kůže, ale jednotlivé vlasové štěpy, které mohou obsahovat jeden, ale i čtyři vlasy, a to včetně cibulek. Nicméně střílet do hlavy je nikdo nebude. Nastřelovat se mohou náušnice, vlasové štěpy by se tímto způsobem poškodily. Naopak se jedná velmi citlivý proces vsazování jednotlivých štěpů do postižené oblasti. Tam se, pokud jsou cibulky ve správné kondici, uchytí, a problém je vyřešen. Ovšem na místě je varování. Jelikož se jedná o práci s živým materiálem, jisté procento vlasů se nemusí uchytit. Je to podobné jako s přesazováním rostlin. Ani zde nemáte stoprocentní jistotu, že se všechny semenáčky uchytí.

Nastřelování vlasů řeší trauma z dětství

„Už jako dítě jsem chtěla mít krásné husté vlasy. Záviděla jsem kamarádkám pevné copy a možnost si dělat pestrou plejádu účesů. Své jemné, ale rozhodně ne husté vlasy jsem brala jako příkoří a nespravedlnost,“ vzpomíná na své dívčí pocity paní Marta S.

Podobně jsou na tom i chlapci a muži. Pan Tomáš T., kterému se již po překročení dvacítky vytvořily hodně výrazné kouty, vzpomíná: „Když vypadávání vlasů začalo, měl jsem pocit, že to je průšvih, který se odrazí v tom, že kluci mě přestanou brát a u holek klesnou mé šance na minimum. Dneska už vím, že řešení je, a nechápu, jak tenkrát mohl úbytek vlasů tak radikálně srazit mé sebevědomí. Opravdu jsem to hodně prožíval. No, byl jsem mladý.“

Vypadávání vlasů je přirozený proces a příroda každému z nás nadělila unikátní dispozice. Avšak dnes už nemusíte hrát jen s genetikou rozdanými kartami. Vypadávání vlasů lze omezit úpravou životosprávy či omezením stresu, a pokud situace vyžaduje radikálnější zásah, může transplantace vlasů, které se dříve říkalo nastřelování, od nepříjemných pocitů sníženého sebevědomí snadno pomoci.

Nebude to bolet?

Vraťme se ještě jednou ke slovu „nastřelování“. Zní bolestivě, nicméně jen zní. Ve skutečnosti se transplantace oběma metodami provádějí při místním umrtvení, takže strach není na místě. Nastřelování vlasového porostu je zcela bezbolestné. Navíc podrobnosti celého zákroku vysvětlí ošetřující lékař při vstupním pohovoru a prohlídce.

Proč se transplantují vlasy ze zadní části hlavy?

Zejména u mužů způsobuje padání vlasů úbytek testosteronu. Existuje však aktivnější forma testosteronu zvaná dihydrotestosteron, na které jsou vlasové folikuly citlivé. Jenže ne stejnoměrně, vlasy v zadní části hlavy jsou odolnější a pak víc „vydrží“ i po transplantaci na jinou část hlavy.

Cenové rozmezí

Jelikož se jedná o lékařský zákrok estetické medicíny, transplantaci bohužel pojišťovny neproplácejí. A protože se jedná o specializovaný zákrok, odvíjí se cena jak od metody, tak od množství přenesených vlasových štěpů. Hrubý odhad ceny poskytnou kliniky estetické medicíny on-line, přesnou částku se dozvíte po osobní návštěvě, kdy lékař zhodnotí, kolik bude potřeba přenést vlasových cibulek. Byť odhad ceny je velmi individuální a z velikosti ošetřené plochy hlavy, nejčastěji se ceny pohybují mezi 60 – 110 000 korunami. Všechny seriózní kliniky nabízejí možnost splátkového kalendáře.

Jediným řešením, kterým se v minulosti dala řešit ztráta vlasů, byly paruky. Jejich používání je známo od starověkého Egypta, paruky se staly součástí módních šlechtických trendů středověku a u soudců měly vzbudit zdání důstojnosti a zajistit respekt. Doba pokročila a místo paruky či pleše teď můžete mít vlastní, zdravý vlasový porost.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here