Rýmovník neboli bylinka pro jazyk i nos

0
478

Jmen má hned několik. Kromě rýmovníku je znám i pod názvy kubánské oregano nebo mexický eukalyptus. Proč se o tuto poměrně citlivou bylinku, které je nejlépe celoročně v bytě za našim oknem, zajímat? Protože najde uplatnění v našich domácích karbanátcích i u polštáře. Umí toho celkem dost na to, abychom to nevzdali s pokusy o její pěstování.

Rýmovník je především léčivka na dýchací obtíže. Předurčuje jej k tomu vysoký obsah silic. To však není vše, díky čemu si jej ceníme v domácí bylinné lékárničce. Hodnotné jsou rovněž obsažené esenciální mastné kyseliny a vitamíny C a A.

Kdy si smlsnout na rýmovníku pro zdraví?

Když jsme nachlazení, máme dýchací potíže i bolesti v krku. Též máme-li astma. Rýmovník lze pomačkat a nasávat jeho aroma připomínající částečně kafr, meduňku i eukalyptus. Lze jej též žvýkat. Jeho chuť je výrazná, ne však nepříjemná. Rychle si na ni přivyknete. Rýmovník lze rovněž zpracovat do podoby sirupu, vyrobit z něj mast, případně po doušcích popíjet rýmovníkový čaj. Různé způsoby užívaní rýmovníku se hodí, protože se doporučuje i pro jiné neduhy, než jen pro nachlazení a zlepšení dýchání.

Rýmovník nás podrží ve stresu, i když potřebujeme detoxikovat. Pozitivně ovlivňuje správnou výšku našeho tlaku i fungování trávicí soustavy. Snižuje horečku a umí se postavit i takovému nepříteli, jakým je bolest hlavy.

Pro zdravý spánek a zlepšení dýchání v noci pozvěte rýmovník k sobě do postele

Dejte si jej pomačkaný do misky vedle postele, přidejte do odpařovače na topení nebo zalijte v hrnku horkou vodu a ponechte na nočním stolku. Odpudí nejen spánkové neduhy a dýchací problémy, ale rovněž obtížný hmyz. Aby ne, když jde vlastně o odrůdu tzv. molice, přírodního insekticidu.

Rýmovník v kuchyni

Použít rýmovník v kuchyni musí napadnou každého, komu tato rostlinka roste doma za oknem. Už jen proto, že se přezdívá oreganem. Kam s ní? Nakrájet do polévky nakonec místo pažitky, přidat do bramborové kaše či na brambory, hodí se i k masu, zejména k mletému, či k zelenině. Chutná příjemně a jako dužnatá rostlina krásně křupe.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here