Proč si dopřát kvalitní spánek?

0
1046

Vyspat se do růžova. Pořekadlo, které naznačuje, že jste se vzbudili plní elánu, energie a chuti do života. Spánek je důležitou součástí životního cyklu. Vždyť spánkem strávíme až třetinu života.

Spánek není jen stav jakéhosi zvláštního nevědomí. Je to doslova očistný a léčivý proces. Během spánkového cyklu dochází v našich tělech k velmi významné regeneraci všech tělesných soustav. Dokonce i k regeneraci mozku a nervové soustavy. Kvalitní spánek je proto naprosto nezbytný k udržení tělesného i psychického zdraví.

Kde spánek pomáhá?

Zdá se, že téměř všude. Když se dobře vyspíte, má to spoustu pozitivních účinků na naše zdraví. Představíme vám dnes alespoň některé z nich.

Podpora správného fungování imunitního systému

Buňky imunitního systému ke své bezchybné práci váš odpočinek nezbytně potřebují. Měli byste spát v průměru alespoň 7,5 hodiny denně, aby váš imunitní systém jako celek fungoval správně. Jen tak vás může efektivně chránit před infekcemi, rozvojem autoimunitních chorob nebo rakovinou.

Zlepšení koncentrace a výkonnosti

Nedostatek spánku významným způsobem snižuje vaši produktivitu a schopnost koncentrace. Je to proto, že spánek je pro regeneraci nervové soustavy klíčový. Narušení spánkového režimu vede k poklesu duševních schopností, může se projevit i zhoršená paměť a další negativní důsledky. Dostatek spánku vám naopak přinese schopnost lépe se koncentrovat a dělat správná rozhodnutí.

Předcházení rozvoje duševních onemocnění

Narušený spánkový cyklus bývá příznakem duševní nemoci. Zároveň však chronický nedostatek kvalitního spánku k rozvoji psychických onemocnění také významně přispívá. Pokud si dopřáváte dostatečně dlouhý, kvalitní spánek, děláte pro své duševní zdraví to nejlepší.

Jak se dobře vyspat?

Kvalitu spánku ovlivňuje spousta faktorů. Mezi ty nejdůležitější patří vlivy prostředí, výživa, fyzická aktivita a duševní rozpoložení. Některé z faktorů dokážete ovlivnit poměrně snadno. Například určité vlivy okolního prostředí a načasování spánku. Nebo své stravování. Sice je občas výzvou opustit staré zažité režimové nebo stravovací návyky, ale při troše vůle to určitě zvládnete. Duševní rozpoložení už se ovlivňuje hůře. Pokud cítíte napětí a stres, dopřejte si účinnou psychoterapii. Můžete volit dokonce i terapie online, které poskytují úlevu úplně stejně, jako psychoterapie při osobním setkání.

Dopřejte si kvalitní spánek a zůstaňte zdraví, plní energie a dobře naladění.

 

 

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here