Proč pít ovesné mléko? Věděli jste, že si ho můžete vyrobit i doma?

0
278

Rostlinná mléka mohou být skvělou alternativou pro ty, kdo nemohou pít klasické kravské mléko. Důvodem může být alergie na kravské mléko nebo vyhýbání se živočišným produktům (v případě veganství například). Ovesné mléko patří mezi ta rostlinná a jeho výhodou oproti ostatním (mandlové, sójové) rostlinným variantám je to, že je levné a dostupné. Neobsahuje laktózu, lepek ani oříšky. Pro jeho přípravu stačí smíchat ovesné vločky s vodou v poměru 1:4, rozmixovat a přecedit přes jemné plátýnko.

Obsah článku

Jak je to s lepkem?

Ovesné vločky, ze kterých se ovesné mléko vyrábí, jsou přirozeně bezlepkové. Bohužel se v některých případech zpracovávají v závodech, kde dochází ke zpracování zrn s lepkem. A v takovém případě může dojít ke kontaminaci ovesných vloček lepkem. Pokud vám záleží na tom, abyste měli skutečně bezlepkové ovesné vločky, pak hledejte ty, které jsou na obalu označeny jako „bezlepkové“.

Proč pít ovesné mléko?

Ovesné mléko může přinést celou řadu prospěšných zdravotních přínosů. Tak například obsahuje poměrně bohaté množství vitamínu B. Ten je důležitý pro nejrůznější procesy v lidském těle, pomáhá proti stresu a zajišťuje zdraví pro vlasy, nehty a pokožku. Kromě toho je zdrojem beta-glukanu, což je druh rozpustné vlákniny. Ve střevech vytvoří gelovitou látku, která zabraňuje vstřebávání cholesterolu. Tím snižuje množství „špatného“ cholesterolu v těle.

Jak ovesné mléko chutná?

I když ho nazýváme jako mléko, s mlékem příliš společného nemá. Ovesné mléko (nebo nápoj, chcete-li) má lehce nasládlou chuť, chybí ale typická lahodnost, tak, jak ji známe u mléčných výrobků. Počítejte také s tím, že ovesné mléko je řidší, než to kravské. Ovesné mléko můžete používat stejným způsobem, jako kravské (například do kávy, k cereáliím, do pečení). Jediný problém nastává, chcete-li ovesné mléko vařit. To vám pak vznikne podivná konzistence, která nejednoho uživatele odradí.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here