Nejzajímavější fakta o microgreens

0
479

Microgreens se staly oblíbenou položkou v obchodech s potravinami, v restauracích a vůbec receptech a vašich oblíbených jídlech. Tato drobná listová zelenina je bohatá na vitamíny a minerály a je výborným doplňkem každé diety i krásnou přísadou a ozdobou každého pokrmu.

Microgreens je mladá zelenina sklizená ihned poté, co ji vyrostou děložní listy. Slouží jako doplněk strany a vylepšení chuti a textury.

Možná se zeptáte sami sebe na všechny detaily kolem této super skvělé zeleniny, než se do ní ponoříte. Čtěte dále, abyste se dozvěděli zajímavá fakta o microgreens a zvažte jejich zařazení do vašeho každodenního jídelníčku.

Obsah článku

1. Existují různé typy microgreens:

Microgreens se vyskytuje v mnoha odrůdách.

Nejoblíbenější odrůdy jsou z čeledi:

Čeleď Brassicaceae: květák, brokolice, zelí, řeřicha, ředkvičky a rukola

Čeleď Asteraceae: Salát a čekanka

Čeleď Apiaceae: kopr, mrkev, fenykl a celer

Čeleď Amaryllidaceae: Česnek, cibule a pórek

Amaranthaceae čeleď: Amarant, quinoa, mangold, řepa a špenát

Čeleď tykvovitých: meloun, okurka a tykev

Obiloviny, jako je rýže, oves, pšenice, kukuřice a ječmen, stejně jako luštěniny, jako je cizrna, fazole a čočka, se také někdy pěstují na microgreens.

2. S microgreens jsou spojeny zdravotní výhody:

Microgreens nabízí různé zdravotní benefity. Microgreens jsou známé tím, že obsahují vysoké hladiny vitamínů, antioxidantů a minerálů, které mohou hrát roli při udržování zdraví vašeho těla a také v boji proti různým nemocem.

Dřívější výzkumy ukázaly, že mikrogreens obsahují až o 40 % více fytochemikálií než jejich vzrostlé protějšky.

Microgreens mohou snížit krevní tlak. Potraviny s vysokým obsahem vlákniny a vitamínu K mohou být užitečné při udržování zdravého krevního tlaku a mikrogreeny mají vysoký obsah obou těchto důležitých prvků a také dalších vitamínů a minerálů.

Některé microgreens mohou pomoci snížit hladinu cholesterolu. Studie zjistila, že microgreens červeného zelí snižují hladinu LDL cholesterolu, jaterního cholesterolu a zánětlivých, které mohou zvýšit vaše riziko srdečních onemocnění.

3. V microgreens najdete běžné vitamíny:

Vitamín K: Vitamín K prospívá lidskému tělu tím, že napomáhá procesu srážení krve a udržuje zdravé kosti a zuby.

Vitamin C: Je životně důležitý pro odstranění volných radikálů. V nejmenším mikro zeleném semínku se tento vitamín nachází v rozmezí od 20 mg na 100 g. Porovnejte to s 10 mg vitamínu C, které najdete v dospělých vypěstovaných rajčatech.

Vitamin E: Tento vitamin se skládá z alfa a gama-tokoferolu. Tento základní vitamín pomáhá chránit vaše tělo před poškozením způsobeným volnými radikály. Malá porce mikro zeleniny bohaté na vitamín E, jako je ředkvička daikon, je více než dostačující k pokrytí vaší denní potřeby vitamínu E.

Beta karoten: Tento vitamín je karotenoidní sloučenina, která pomáhá snižovat riziko různých onemocnění. Microgreens jsou plné beta karotenu, proto tvoří tak užitečný doplněk stravy.

Tyto živiny mohou být prospěšné pro oči, pokožku, regulaci hmotnosti, fyzické a duševní zdraví, kromě všech výhod spojených s jejich antioxidačními vlastnostmi obsahují ještě další látky, jako polyfenoly. Polyfenoly se běžně vyskytují v microgreens a mohou mít mnoho výhod, jako je nižší riziko srdečních chorob a Alzheimerovy choroby. Microgreens jsou bohatým zdrojem polyfenolů a poskytují vašemu tělu životně důležité antioxidanty.

4. Obsahují důležité minerály:

Draslík: Tento minerál pomáhá organismu mnoha způsoby, od regulace tekutin až po svalové kontrakce a nervovou signalizaci. Velký počet lidí také užívá draslík ke kontrole krevního tlaku.

Železo: Železo pomáhá tělu s mnoha životně důležitými funkcemi, které vykonává každý den. Přiměřená hladina železa vede k dobré energii a koncentraci, lepšímu imunitnímu systému a regulaci tělesné teploty.

Zinek: Jedná se o životně důležitý minerál, který vaše tělo potřebuje k zachování zdraví vaší pokožky. Je to výborný minerál, především pro své protizánětlivé účinky. Může být prospěšný při hojení akné a jizev spojených s akné.

Hořčík: Stovky reakcí ve vašem těle potřebují hořčík. Kromě toho má výhody spojené se zdravím kostí a kardiovaskulárního systému a může také léčit cukrovku, migrény, premenstruační příznaky a úzkost.

Měď: Je považována za základní nutriční prvek těla. Spolupracuje se s dalšími minerály, jako je železo, a pomáhá tělu budovat červené krvinky. Měď je životně důležitý minerál pro posílení imunitní funkce a vstřebávání železa. Ti, kteří mají dostatečný příjem mědi, předcházejí kardiovaskulárním onemocněním a osteoporóze.

5. Snadno se pěstují:

Pěstování a růst microgreens je rychlé a snadné a ti, kteří je pěstují je tak mohou konzumovat po celý rok. Microgreens se vyvine do potřebné podoby asi za 1-2 týdny, což znamená, že budete mít zeleninu vypěstovanou ve velmi krátké době.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/microgreens

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here