Přírodní podpora trávení: Chioská masticha

0
1289Chioská masticha je léčivá pryskyřice, která obsahuje přes 80 léčivých látek. Je oblíbená zejména pro své účinky při léčbě žaludečních či střevních potíží. Jelikož se jedná o ryze přírodní produkt, její užívání nemá žádné vedlejší účinky.

  1. Chioská masticha: původ a historie

Jako mastichu označujeme pryskyřici získávanou z keře řečíku lentišku (druh pistáciovníku, latinsky Pistacia lentiscus). Ten má svůj původ na řeckém ostrově Chios a odtud pramení název Chioská masticha. Můžete ale narazit na různá další pojmenování jako mastiha, mastika nebo mastix. Účinky Chioské mastichy byly známy již ve starověku, kdy si s její pomocí staří Řekové léčili zažívací potíže. V zemích Blízkého východu je v současnosti považována za oficiální přírodní lék a sami obyvatelé ostrova Chios ji využívají i jako prevenci a přidávají si ji v tekuté formě do čaje či v podobě prášku do těsta, do omáček nebo na dochucení olivového oleje.

  1. Účinky Chioské mastichy

Oblastí, na které Chioská masticha pozitivně působí, je více. Užívá se zejména při žaludečních a střevních potížích, konkrétně pak při léčbě infekce bakterií Helicobacter pylori, Crohnovy nemoci, peptických vředů (žaludeční nebo dvanáctníkové vředy), aterosklerózy, pálení žáhy, zánětu žaludku či vysokého cholesterolu. Chioská masticha také pomáhá zmírnit bolesti žaludku a podporuje činnost tlustého střeva. Navíc působí antibakteriálně, antisepticky a antimykoticky. Její účinnost potvrzují nejen vysoké počty spokojených uživatelů, ale také hned několik vědeckých studií.

  1. Jak Chioskou mastichu užívat?

Chioskou mastichu seženete ve více podobách, např. jako tobolky, kapsle, prášek, krystaly, ale pořídit si můžete také Masticha žvýkačky. Kapsle s mastichou se užívají nejsnadněji, obsahují buď pouze čistou mastichu, nebo i další užitečné látky jako probiotikum saccharomyces boulardii, které zvyšuje účinek Chioské mastichy. Při žaludečních potížích se doporučuje užívat kapsle po dobu alespoň 30 dní, a to ideálně 20 minut před jídlem, nebo 2 hodiny po něm. Při vážnějších onemocněních užívejte Chioskou mastichu alespoň 50 dní.

  1. Ujistěte se, že kupujete jen pravou Chioskou mastichu

Chioská masticha je pryskyřice pouze z keře Pistacia lentiscus, můžete však narazit na produkty vyrobené z pryskyřice keře Pistacia palaestina, mandlovníku, borovice pinie nebo kadidlovníku. Tyto produkty vám nemohou zaručit stejné blahodárné účinky jaké mají produkty z Chioské mastichy. Chcete-li mít jistotu, co kupujete, doporučujeme vám Chiskou mastichu nakupovat pouze na www.mastichashop.cz. Mastichashop je autorizovaný prodejce originální Chioské mastichy pro Českou republiku, kterého ustanovila Asociace pěstitelů mastichy na řeckém ostrově Chios.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here