Odběr krevní plazmy: Jak ovlivňuje náš organismus?

0
2592

Darování krevní plazmy je pro zdravotnictví naprosto nezbytné. Plazma totiž pomáhá s léčbou různých nemocí, jejichž zvládání by bez ní bylo výrazně složitější. Proto je dobré stát se dárcem. Navíc se vůbec není čeho obávat – odběr je bezpečný a bezbolestný. I přesto se však samozřejmě najdou nějaké účinky, jak odběr ovlivní váš organismus.

Jak probíhá samotný odběr

Vše o odběru krevní plazmy se dozvíte hlavně od lékaře, se kterým se v daný den setkáte. Ten by vám měl vše objasnit, i přesto je však dobré se předem připravit. Odběr krevní plazmy není nic složitého – probíhá velmi podobně jako odběr krve. Speciální přístroj zvaný separátor se však postará o to, že z krve oddělí pouze složky plazmy a ty ostatní se vrátí zpět do oběhu. Odběr plazmy může trvat různě dlouho v závislosti na tom, v jakém stavu jsou vaše žíly. Většinou však trvá zhruba hodinu, během které můžete relaxovat. Po odběru se nemusíte bát, všechny odebrané složky se totiž během několika hodin znovu obnoví. I proto je možné darovat plazmu každé dva týdny.

Účinky na organismus

Největším rizikem při odběru krevní plazmy je pokles krevního tlaku. Ten však bude pod kontrolou – pro udržení ve správných hodnotách je důležité přijímat tekutiny i během samotné odebírání plazmy. Na závěr je pak navíc ještě podáván do těla fyziologický roztok. Jeho úkolem je nahradit odebranou plazmu a udržet tak optimální krevní tlak.

Samotný odběr vůbec není zdraví škodlivý, měli byste však na sebe během tohoto dne dávat pozor. Je proto dobré vyhradit si alespoň několik hodin volna, ideálně celý den. Co se sportu týče, není doporučováno věnovat se náročnější fyzické aktivitě v den odběru. Lehký sport je po několika hodinách možný, ale neměli byste své tělo přetěžovat. Obzvláště byste měli dávat pozor hlavně na odběrovou ruku – pokud ji totiž budete namáhat, může vzniknout hematom.

Jak se připravit na odběr

Velmi důležitý je dostatečný pitný režim. Den před odběrem byste proto měli přijmout alespoň tři litry tekutin, v samotný den odběru pak zhruba dva litry tekutin. Vhodná je minerální či obyčejná voda, případně také čaj nebo džus. Snažte se však vyhnout kávě a hlavně alkoholu.

Před darováním krevní plazmy byste se měli zaměřit také na skladbu svého jídelníčku. Je vhodné vyřadit tučné a smažené věci. Dále se pak snažte nekonzumovat také mléčné výrobky a vajíčka. Dejte si proto raději zeleninu či ovoce, libové maso, lehké přílohy a pečivo.

Výhody pro dárce

V různých odběrových centrech se můžete setkat s odlišnými odměnami. Součástí darování plazmy je však také důkladné vyšetření vašeho zdravotního stavu. Díky tomu tak budete mít skvělý přehled, provádí se totiž podrobné vyšetření krve. Navíc v den odběru máte nárok na volno, po odběru tak nemusíte na celý den do práce.

Co se financí týče, některá centra nabízejí finanční kompenzaci, jedná se zejména o plazmaferetické společnosti. I pokud však ve vámi vybraném centru tato kompenzace není, máte nárok na odpočet od základu daně z příjmu, za měsíc to tak může být několik tisíc korun. Navíc se můžete setkat i s poukázkami do blízkého bistra, ve kterém se můžete občerstvit po odběru.

Hlavní odměnou pro vás však bude dobrý pocit, že jste někomu pomohli v boji proti nemoci. Neváhejte se však za tento dobrý skutek odměnit také sami – prolistujte si online letáky obchodů a udělejte si také něčím radost.

Odběr a darování krevní plazmy je velmi bezpečné. Není důvod, proč byste se měli obávat komplikací. Vše probíhá za skvělých hygienických podmínek a pracovníci se o vás skvěle postarají. Pokud tedy ještě nejste dárci krevní plazmy, informujte se o možném odběru. Prokážete tak velkou laskavost mnoha pacientům a kdoví, jednou se vám možná pomoc vrátí, když se dostanete do podobné situace jako oni.

 

Zdroj obrázku 1: {bebebyul} / Shutterstock.com

Zdroj obrázku 2: {Lilja Malanjak} / Shutterstock.com

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here