Nezapomínejte pečovat o chrup vašeho pejska

  0
  1439

  I chrup psa vyžaduje pravidelnou a řádnou péči, podobně jako ten lidský. Většina majitelů psů si čistí zuby 3x denně a pravidelně navštěvuje zubaře. Přesto mnoha lidem přijde divné se starat o psí zuby. Povědomí o zubní péči není mezi majiteli tak rozšířené, jak by mělo. I psům se ale tvoří po jídle zubní plak, a ten se musí odstranit. Pokud k tomu nedojde, zubní plak činností bakterií a slin mineralizuje v zubní kámen. Přítomnost bakterií, zubního kamene a zánětu dásní rozhodně neprospívají psímu zdraví. Zuby se mohou viklat a vypadávat, jde o stav nepříjemný a bolestivý. Tak daleko bychom to ale nikdy neměli nechat dojít!n_70074-800x600

  Pravidelnou péčí o zuby a chrup psa prokazujeme našemu mazlíčkovi obrovskou službu, přitom je to krok nenáročný na čas i vybavení. Stačí si najít denně nebo minimálně 3x týdně chvíli času a psovi zuby vyčistit. Používají se k tomu speciální zubní kartáčky pro psy, nejlépe ty v provedení „návleku na prst“, se kterým se dobře dostaneme na všechna místa. Nejsou vhodné zubní pasty pro lidi. V chovatelských potřebách pro psy nebo u veterináře koupíme ochucené zubní pasty pro psy, které fungují a navíc pejskům chutnají. Obsahují i užitečné enzymy, bránící tvorbě zubního kamene.

  Jaké další kroky můžeme podniknout pro kvalitní zubní péči u našeho pejska? Především ho nekrmíme nevhodnou stravou. Sladkosti a zbytky od stolu by měly být zapovězeny. Pokud se nám cokoliv nezdá, navštívíme veterináře, aby se na zuby pejska podíval. Jakmile je už vytvořen zubní kámen, musí se odstranit ultrazvukem. Pokud tuto proceduru musí pejsek podstoupit, je vhodné ihned po zákroku začít s pravidelnou péčí o zuby a chrup pejska, aby se předešlo nutnosti podstupovat další zákrok za pár let, nebo někdy i mnohem dříve.

  K tvorbě zubního kamene jsou náchylná zejména malá psí plemena. Kromě čištění zubů pomocí kartáčků a zubních past pro psy můžeme využít i další metody prevence. Ty jsou sice spíše doplňkové, svůj význam ale mají. Patří k nim žvýkací pamlsky na „čištění zubů“, dentální hračky a ústní spreje nebo gely pro psy. Výbornou prevencí je přípravek z mořských řas, který se přidává ke krmení a zabraňuje tvorbě zubního kamene.

  Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

  ZANECHAT ODPOVĚĎ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here