Connect with us

Featured

Nezapomínejte pečovat o chrup vašeho pejska

Published

on

I chrup psa vyžaduje pravidelnou a řádnou péči, podobně jako ten lidský. Většina majitelů psů si čistí zuby 3x denně a pravidelně navštěvuje zubaře. Přesto mnoha lidem přijde divné se starat o psí zuby. Povědomí o zubní péči není mezi majiteli tak rozšířené, jak by mělo. I psům se ale tvoří po jídle zubní plak, a ten se musí odstranit. Pokud k tomu nedojde, zubní plak činností bakterií a slin mineralizuje v zubní kámen. Přítomnost bakterií, zubního kamene a zánětu dásní rozhodně neprospívají psímu zdraví. Zuby se mohou viklat a vypadávat, jde o stav nepříjemný a bolestivý. Tak daleko bychom to ale nikdy neměli nechat dojít!n_70074-800x600

Pravidelnou péčí o zuby a chrup psa prokazujeme našemu mazlíčkovi obrovskou službu, přitom je to krok nenáročný na čas i vybavení. Stačí si najít denně nebo minimálně 3x týdně chvíli času a psovi zuby vyčistit. Používají se k tomu speciální zubní kartáčky pro psy, nejlépe ty v provedení „návleku na prst“, se kterým se dobře dostaneme na všechna místa. Nejsou vhodné zubní pasty pro lidi. V chovatelských potřebách pro psy nebo u veterináře koupíme ochucené zubní pasty pro psy, které fungují a navíc pejskům chutnají. Obsahují i užitečné enzymy, bránící tvorbě zubního kamene.

Jaké další kroky můžeme podniknout pro kvalitní zubní péči u našeho pejska? Především ho nekrmíme nevhodnou stravou. Sladkosti a zbytky od stolu by měly být zapovězeny. Pokud se nám cokoliv nezdá, navštívíme veterináře, aby se na zuby pejska podíval. Jakmile je už vytvořen zubní kámen, musí se odstranit ultrazvukem. Pokud tuto proceduru musí pejsek podstoupit, je vhodné ihned po zákroku začít s pravidelnou péčí o zuby a chrup pejska, aby se předešlo nutnosti podstupovat další zákrok za pár let, nebo někdy i mnohem dříve.

K tvorbě zubního kamene jsou náchylná zejména malá psí plemena. Kromě čištění zubů pomocí kartáčků a zubních past pro psy můžeme využít i další metody prevence. Ty jsou sice spíše doplňkové, svůj význam ale mají. Patří k nim žvýkací pamlsky na „čištění zubů“, dentální hračky a ústní spreje nebo gely pro psy. Výbornou prevencí je přípravek z mořských řas, který se přidává ke krmení a zabraňuje tvorbě zubního kamene.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Featured

Využíváte všechno, co můžete dostat od zdravotní pojišťovny?

Published

on

By

Zdravotní pojišťovna tady není jen od toho, aby proplácela lékařům péči o jejich pacienty. Svým zákazníkům mnohdy nabízí příspěvky na sportovní aktivity, slevy na cestovní pojištění či akce v různých obchodech. Že o ničem takovém nemáte ani tušení? Buď se málo zajímáte, nebo jste u špatné pojišťovny.

V Česku působí celkem sedm zdravotních pojišťoven. Největší z nich je Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), u níž jsou zaregistrovány asi dvě třetiny obyvatel ČR. VZP si je bohužel díky tomu tolik jistá svým postavením, že se ani nesnaží přicházet s inovacemi či extra službami pro své zákazníky. Lidé u ní přesto setrvávají. Buď jsou líní hledat výhodnější pojišťovnu, nebo o možnosti změny ani neví.

Změna zdravotní pojišťovny se může provádět každý rok, žádost je však nutné podat do 30. září. Pojištěncem nové pojišťovny se stáváte až od 1. ledna následujícího roku. Do 8. ledna byste změnu měli nahlásit svému zaměstnavateli, lékaři to stačí sdělit až při příští návštěvě. Každopádně si před změnou raději ověřte, zda váš ošetřující lékař s danou pojišťovnou spolupracuje.

Která zdravotní pojišťovna je nejlepší?

V orientaci vám může pomoci Index zdraví, průzkum srovnávající vstřícnost ke klientům, náklady na preventivní péči i poměr příjmy-výdaje. Nejlépe si v tomto výzkumu vedla Zaměstnanecká pojišťovna Škoda, která dává spoustu peněz na preventivní péči (prevence rakoviny, nové léčebné materiály atd.). Druhou příčku obsadila Oborová zdravotní pojišťovna lákající na moderní služby (online pojišťovnu, vitakartu a další technologické vychytávky). Na třetím místě skončily Vojenská zdravotní pojišťovna a VZP.

Otázkou tedy zůstává, co konkrétního hledáte právě vy. Pro starší lidi bývá důležitější dostupná péče, proto setrvávají u VZP, která spolupracuje opravdu téměř se všemi lékaři. Mladší, kteří ocení preventivní programy, by měli jít spíš k Zaměstnanecké pojišťovně Škoda. Kdo si potrpí na online komunikaci, pro toho bude nejlepší OZP. Ta je v elektronických vychytávkách nepřekonatelná. Nedávno spustila portál na hodnocení lékařů a už dlouho provozuje systém vitakaret – zdravotních karet v podobě aplikace pro telefony a počítače.

Důležité je uvědomit si, že volba zdravotní pojišťovny je jen na vás. Nikde není řečeno, že musíte být celý život u VZP. Pokud chcete dostávat příspěvky na bazén a nakupovat vitamíny se slevou, přejděte jinam.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Featured

Dá se dodržovat zdravý životní styl v dnešní hektické době?

Published

on

By

V současné době jsou na člověka kladeny opravdu vysoké nároky. Musí zvládat vytíženost v práci, starost o rodinu i domácnost a ještě by měl splňovat dnešní ideál krásy a mít styl, což znamená trávit hodiny cvičením. Dalo by se říci, že heslem dneška je atraktivní a úspěšný člověk. Každý mi však dá určitě za pravdu, že tohle všechno zvládat nejde. Nedá se být úspěšný v práci, doma a ještě se udržovat v kondici každodenním cvičením v posilovně. Naštěstí jde alespoň jedna věc z hektického každodenního života vypustit. K tomu, abyste si udrželi štíhlou postavu, totiž mnohdy postačí, když upravíte svůj jídelníček a stravovací návyky.

Zdravá výživa

Jednou z nejdůležitějších zásad zdravé výživy je vyváženost. Zároveň by měl být jídelníček bohatý na vitamíny a minerály. Klíčové je také omezení tuků. Zvýšené množství tučných jídel může vést i k vážným onemocněním. Když se mluví o zdravé výživě, mnohdy se má na mysli spíše celý zdravý životní styl. Je to totiž něco, co si musíte osvojit. Jakmile se tak stane, nebudete již muset vůbec kontrolovat, jaké potraviny kupujete. Vše bude naprosto přirozené. Zdravý jídelníček by měl být zaměřený především na kvalitní stravu. Jakmile se budete dobře a zdravě stravovat, budete mít také mnohem více energie, a stihnete tak více věcí. Důležité také je mít doma pořádek a uklizeno. Nemůžete být zdraví, pokud je ve vašem bytě spousta prachu a špíny. Úklid vám pomohou usnadnit moderní čistící prostředky.

Biomana

Pokud jste zdravé výživě propadli, nebo byste pouze rádi upravili váš jídelníček, určitě navštivte stránky obchodu Biomana.cz. Naleznete zde velký výběr zdravých biopotravin, nezbytných doplňků stravy, ale také například ekologických přípravků na mytí nádobí a praní či přírodní kosmetiku. Zboží si buď můžete nechat pohodlně doručit, nebo si jej vyzvednout v jednom z mnoha výdejních míst po celé republice. Osobně můžete navštívit kamennou prodejnu v Praze, kde se o vás postará proškolený a profesionální personál.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Featured

Jak se o sebe staráme

Published

on

By

Snad nikomu není lhostejné, jak vypadá. Vzhled totiž tvoří důležitou součást naší osobnosti, prostřednictvím něj působíme na ostatní, vyjadřujeme jím náš postoj k životu, ale i k sobě samému. Proto je tak důležité najít si na sebe čas. Obzvlášť dámy nenechávají nic náhodě, pravidelně navštěvují kadeřníka i kosmetické studio, čas od času si dopřejí manikúru i pedikúru. I když ale budete mít perfektní účes a dokonalý make-up, může výsledný dojem zkazit váš chrup. Právě zuby jsou naší vizitkou a na celkovém zjevu mají přímo lví podíl. Při samotné komunikaci se totiž zaměřujeme na obličej a sledujeme hlavně oči a ústa.

Správná péče rozhoduje

Určitě jste si všimli, že krásní a úspěšní lidé mají také krásné zuby. A i když se z určité části na tom, jak budou vypadat, podílí genetika, důležitou úlohu sehrává především správná péče. Čištění zubů je proto základ pro každého bez rozdílu. Alfu a omegu každodenní hygieny tvoří kartáček na zuby. Dnes existuje spousta tvarů, velikostí i tvrdostí, takže si každý může vybrat podle svých potřeb. I když vám mohou úsilí ulehčit elektrické kartáčky, stomatologové doporučují volit raději ty manuální. Ideálně s rovně střiženými, jemnými vlákny, které efektivně vyčistí chrup, odstraní bakteriální plak a zároveň nedráždí tkáň dásní. Zubní kartáček tak bojuje proti zánětů dásní či paradontóze a hodí se i pro šetrnou péči při krvácení. Nezapomeňte ho nejpozději po třech měsících vyměnit za nový, po určité době se v něm totiž začnou hromadit bakterie a potravinové částice.

Nepodceňte žádný detail

Důležité je umět s kartáčkem správně zacházet. Dobře si proto osvojte techniku správného čištění zubů. Na mezizubní prostory používejte dentální nit či mezizubní kartáček. Nepostradatelnou součást hygieny tvoří také ústní voda, důležitý je ale její správný výběr. Některé totiž mohou obsahovat chemikálie, které napáchají více škody než užitku. Upřednostněte proto přírodní kosmetiku. Bylinná ústní voda s extrakty z léčivých rostlin jako je máta peprná, šalvěj lékařská či heřmánek bude tím pravým. Nevíte-li si rady, nebojte se navštívit dentální hygienu, kde vás všechno hezky naučí a poskytnou cenné rady, co a jak používat.

A když už jsme u těch odborníků, pravidelné prohlídky u zubního lékaře jednou za půl roku by měly být samozřejmostí. Ať se můžete smát od ucha k uchu!

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Nové články

Copyright © 2024 ZdravaVyziva.net