Connect with us

Zdravý životní styl

Nespavost – nejčastější porucha spánku 21. století. Jak opět zdravě spát?

Published

on

V prvním díle miniseriálu o spánku a nespavosti jsme se dozvěděli, proč je spánek důležitý a proč bez něj nemůžeme fungovat. Dnes se zaměříme na nespavost, která před pár lety byla ještě téměř neznámým pojmem. S nástupem hektického způsobu života a celkově rychlejšího tempa je ovšem stále skloňovanějším termínem.

Nespavost dnes trápí až 45 % světové populace. Ne všichni se ale se svými problémy se spánkem svěřují. Číslo tak může být ještě vyšší. Nespavost neboli insomnie je nejčastější poruchou spánku, kterých je na devadesát. Třetina lidí má navíc pocit, že by potřebovali spát více, ale nemohou, ať už kvůli práci, dětem, nebo mají jiné důvody. Nedostatek spánku má přitom negativní dopad na duševní i fyzické zdraví a z dlouhodobého hlediska pro nás představuje velké riziko.

Poruchy spánku

Kromě nespavosti se můžeme setkat i s nadměrnou spavostí neboli hypersomnií, nočními můrami, syndromem neklidných nohou, náměsíčností či syndromem spánkové apnoe, kdy dochází k přerušení dýchání po dobu několika vteřin. Jedná se o velmi závažné snížení prokrvení mozku a během dne se projevuje únavou a ospalostí.

O tom, že je spánek nesmírně důležitý a že nespavost v posledních letech přerůstá v globální epidemii má informovat i mezinárodní den zdravého spánku, pro který byl určen pátek před březnovou rovnodenností. Pro letošní rok tak spadá na 15. března.

VYŘEŠIT NESPAVOST

Co je nespavost?

Nespavost se objevuje jak mezi mladšími, tak běžně postihuje starší generaci. V posledních letech ovšem stoupl počet osob trpících nespavostí v produktivním věku. Může za to stres, nezdravý životní styl, přetaženost i sedavý způsob života. Vzhledem k tomu, že nespavost může přerůst v závažné zdravotní potíže, začněte ji řešit co nejdříve.

10 tipů jak bojovat s nespavostí

Projevy nespavosti

Za nespavost se označuje dlouhodobé problematické usínání či probouzení se během noci a opětovné obtížné usínání. Nespavost ovšem zahrnuje i předčasné ranní vstávání. Nespavost se během dne projevuje zejména jako únava, objevují se změny nálad, podráždění, nedostatek energie či dokonce porucha koncentrace nebo problémy s pamětí.

Nespavost a její příčiny

Za nespavostí může být celá řada příčin. Od stresu a nervozity, přes těžká jídla a alkohol ve večerních hodinách, až po únavu a psychické problémy. Nespavost ale mohou zapřičinit i špatné podmínky v ložnici, modré světlo nebo tikající hodiny. Nezřídka je ovšem nespavost projevem přicházející nemoci, která může být i vážná. Příčinou nespavosti může být rovněž pokles spánkového hormonu melatonin.

Napsali jsme dále: Spánkový rituál aneb osvědčené tipy, jak rychle usnout

S narůstajícím věkem hladina tohoto hormonu přirozeně klesá, a proto se starší lidé často dříve probouzí. Hladinu melatoninu je možné podpořit aminokyselinou l-tryptofan, kterou najdete například v mléce, kešu oříšcích, mase, banánech nebo v některých doplňcích stravy.

ZAČÍT ŘEŠIT NESPAVOST

Jak řešit nespavost?

Možná si říkáte, že dříve, nebo později, spát začnete. Proč ale čekat, když můžete lépe spát už dnes? Na trhu je k dostání celá řada pomocníků, z nichž někteří dokážou pomoci téměř okamžitě. Nenechte nespavost, aby vám ztrpčovala život. Kromě špatné nálady, chybějící energie či špatného rozhodování bohužel může vést nedostatek spánku i k úrazům nebo vážnějším onemocněním, jako jsou deprese, pocity úzkosti či diabetes.

Čtěte také: Kvalitní spánek jako základní kámen zdravého životního stylu

Prášky na spaní na předpis

Jestliže se rozhodnete jít s nespavostí k lékaři, pravděpodobně se vrátíte s hypnotiky, neboli léky na spaní na předpis. Tyto prášky se dělí do několika skupin, z nichž každá má své vedlejší účinky. Přestože negativní dopad dnešních hypnotik na organismus je už podstatně menší, stále je zde riziko vzniku závislosti. Navíc je třeba si uvědomit, že žádné prášky nenahradí přirozený spánek. Přestože po prášcích usnete, neupadnete do fáze hlubokého spánku, a tak se během dne může opět dostavit únava.

Volně dostupné léky

Mezi volně dostupné léky spadají především doplňky stravy, které jsou povětšinou čistě přírodní. Při hledání vhodného doplňku stravy je zapotřebí podívat se, jaké množství účinných látek obsahuje. Čím vyšší koncentrace, tím lepší účinek. Mezi osvědčené látky, které pomáhají k lepšímu spánku, patří například bylinky na spaní jako meduňka lékařská, kozlík lékařský, třezalka tečkovaná, heřmánek, levandule lékařská, mučenka pletní nebo šafrán setý, a dále aminokyselina l-tryptofan nebo vitamíny skupiny B.

Třezalka

Další tipy, jak na nespavost

Jestliže večer nemůžete usnout, zkuste dodržovat pár základních zásad spánkové hygieny. Ta říkají, abyste chodili spát a vstávali přibližně ve stejnou dobu. Jiný spánkový režim během pracovního týdne a jiný během dovolených je pro organismus zatěžující. K dobrému spánku přispívá i dobře vyvětraná místnost, pohodlná matrace či tma a ticho.

ZAČÍT ŘEŠIT NESPAVOST

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading
2 Comments

2 Comments

  1. Pingback: Spánkový rituál aneb osvědčené tipy, jak rychle usnout - Zdravá Výživa.net

  2. Pingback: Kvalitní spánek jako základní kámen zdravého životního stylu - Zdravá Výživa.net

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zdravý životní styl

Dopřejte si nadstandardní zdravotní péči v centru Prahy

Published

on

By

Praha, srdce Evropy, je nejen turistickou destinací, ale také místem, kde můžete nalézt špičkovou zdravotní péči. V centru města se nachází řada zdravotnických zařízení, která nabízí nadstandardní péči zaměřenou na vaše zdraví a pohodu. A přesně to si přece zasloužíte.

Moderní vybavení a špičkové technologie

Zdravotnická zařízení v centru Prahy jsou vybavena nejmodernějšími technologiemi a přístroji, které zaručují přesnou diagnostiku a efektivní léčbu. Disponují pokročilou zdravotnickou technikou, snaží se držet krok s nejnovějšími medicínskými standardy.

Osobní přístup a individuální péče

Jedním z hlavních pilířů nadstandardní zdravotní péče je osobní přístup ke každému pacientovi. Kdo z nás po něm už alespoň jednou při návštěvě svého lékaře nezatoužil? A je jedno, zda praktického lékaře, nebo nějakého jiného.

Lékaři a zdravotnický personál se tu soustředí na individuální potřeby a přání pacientů, kteří mají během konzultací s lékařem možnost klást otázky tak, aby své diagnóze, léčbě i potřebám rozuměli. A to je něco, co nám u většiny lékařů chybí. Ne že by nám to nechtěli nabídnout, někdy na to prostě jen nemají čas, protože mají spousty pacientů.

Komplexní spektrum služeb

Kliniky a nemocnice v centru Prahy vám mohou nabídnout široké spektrum zdravotnických služeb od preventivní péče, jako jsou pravidelné prohlídky a očkování u praktika, přes specializované obory jako ortopedie, dermatologie, estetická medicína a rehabilitaci. Některá zařízení toho umí ještě víc a nabídnou vám i zubní péči, fyzioterapii, psychologickou podporu apod.

Dostupnost a lokalita

Výhodou zdravotní péče v centru Prahy je její snadná dostupnost. Mnoho klinik a nemocnic se nachází v pěší vzdálenosti od městské hromadné dopravy i hlavních památek a hotelů. Pokud tedy patříte mezi ty, kdo buď svého lékaře nemají a nějakého už delší dobu hledají, nebo jen toužíte po nadstandardních zdravotnických službách, kliniky a další zdravotnická zařízení v Praze jsou pro vás tou pravou volbou. A potěší i cizince, protože zdejší personál většinou ovládá hned několik jazyků.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Zdravý životní styl

Je běh doma ideální zimní aktivitou? 

Published

on

By

Běh je bezesporu skvělou aktivitou, díky které posílíte všechny svalové partie, zejména nohy a hýždě. Výborně si při něm „vyčistíte“ hlavu a v neposlední řadě samozřejmě spálíte spoustu kalorií. Mrazivé a nevlídné počasí však dokáže odradit nejednoho sportovce. Běžecké pásy však mohou představovat skvělou alternativu pro váš trénink.

Výhody domácího běhání

Největší výhodou běhu doma je již zmiňované pohodlí a časová flexibilita. Nezastaví vás zima, déšť nebo sníh. A vyběhnout můžete klidně i večer po práci, aniž byste museli vytahovat čelovku. Řešit nemusíte ani výběr oblečení nebo nepromokavé boty.

Zdroj: https://pixabay.com/photos/home-workout-gym-exercise-fitness-5031689/

Zatrénujete si v klidu z pohodlí vašeho domova. Nespornou výhodou je samozřejmě pevný a suchý povrch. Běhání je tedy mnohem bezpečnější, ale také komfortnější. Svůj trénink si navíc naplánujete zcela dle svých představ. Nijak vás tedy neovlivní okolní faktory jako chodci, cyklisti či auta. Na běžeckém pásu si navíc snadno nastavíte sklon, rychlost i délku tréninku. 

Běžecké pásy jsou ideální pro začátečníky i pokročilé

Běžecké pásy jsou vhodné nejen pro pokročilé běžce, ale i začátečníky, kteří hledají pohodlný start. Začít tedy můžete jen několika minutovými tréninky a klidně pouze chůzí. Ideální jsou tedy také pro ženy, které mají nabitý program, a jen těžko na běhání dosud hledaly čas.

Řešit nemusíte ani hlídání malých dětí v době vaší nepřítomnosti doma. Stejně tak jsou ale pásy vhodné pro pokročilé běžkyně, které chtějí trénovat stále v konstantních podmínkách.

Jak na to, aby váš trénink byl skutečně efektivní?


Výběr správného domácího běžeckého pásu je velmi důležitý. Podstatným parametrem je výkon pásu. Je lepší vybírat pásy s vyšším výkonem než modely slabé, ale důležitá je také vaše hmotnost.

Zdroj: https://pixabay.com/photos/exercise-machine-run-gym-exercise-4565410/

S tím úzce souvisí i nosnost pásu, která by měla být o 20 % vyšší než hmotnost nejtěžšího člověka, který bude na pásu běhat. V opačném případě by mohlo dojít k přetěžování pásu. Je dobré se také zaměřit na vytvoření vlastního tréninkového plánu, který vás může dlouhodobě motivovat.

Poradit se můžete s trenérem, ale mnoho videí a článků zaměřených na tréninkové plány naleznete na internetu. Při tréninku si navíc můžete pustit svůj oblíbený seriál nebo hudbu, takže vaše sportování bude ještě atraktivnější. 

Také je dobré vědět, že běžecký pás si dnes můžete pořídit do domu i panelového bytu, aniž byste hlukem rušili sousedy. Pro lepší odhlučnění je navíc možné využít podložky, které jsou určeny pod běžecký pás.

Zatímco dříve byly běžecké pásy využívány spíše v posilovnách, nyní jsou cenově velmi dostupné a nachází se v mnoha domácnostech.


Běhat doma je tak snadné! Právě teď, v novém roce je ideální čas pořídit si domácí běžecký pás, který se stane vašim skvělým parťákem ve vaší cestě za vysněnou postavou. Kromě toho bude mít váš trénink pozitivní vliv na vaše psychické i fyzické zdraví. 

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Zdravý životní styl

Kiteboarding: Umění jízdy po větru a vlnách 

Published

on

By

Kiteboarding je poměrně novým sportem, který si již po světě našel miliony fanoušků. Aby také ne, když si během pobytu na vodě užijete dechberoucí přírodu naplněnou svobodou a adrenalinem. 

I přesto, že se kiteboarding začal vyvíjet až v 70. letech minulého století, získal si již mnoho oblíbenců. Ti si během jednoho okamžiku mohou užít propojení hned několika sportů. Kiteboarding v sobě skrývá prvky windsurfingu, paraglidingu či surfování. 

Těmi, kdo tomuto sportu přinesli největší popularitu, byli především francouzští bratři Legaignouxovi. Ti jako vůbec první začali používat nafukovací draky, kteří usnadňovali ovladatelnost i startování z vody. 

Dodržování základních pravidel z vás udělá mistra 

Naučit se zacházet s kitem není příliš složité. Chce to ale trénink. Na začátku vsaďte na pomoc odborníka, který vám při startu pomůže zvednout draka do vzduchu. Ještě před jízdou po vodě se zaměřte na přípravu na souši. Pomocí takzvaného baru se naučte měnit směr letu draka. Jeho přitahováním změníte sílu tahu. Důležitá je koordinace, udržení rovnováhy na prkně i jeho správné naklánění. 

Jedním ze základních triků, které se na kiteboardingu můžete naučit, je například jízda po hraně. Takzvaný edging je začátečnickou technikou, pro kterou je nutné umět změnit rychlost, směr a kontrolovat stabilitu. 

Jednoduché skoky byste měli být schopni zvládnout již po několika jízdách. Základní skok provádějte při držení tahu draka na 11. hodině. Ve stabilní poloze s lehce pokrčenými koleny následně tah draka změňte na 12. hodinu, při zatlačení na zadní hranu prkna se odražte a skočte. Ještě ve vzduchu se opět vracejte do původní polohy na 11. hodině. 

Kiteboarding nelze nemilovat 

Kiteboarding si zamilujete hned po první jízdě. Jde totiž o sport, který vám dá naprostou svobodu. Při létání na vodě zapomenete na všechny starosti. Adrenalinový zážitek je navíc doplněn o nádhernou krajinu. Obrovská jezera či mořská hladina vás pohladí na srdci. I přesto, že je kiteboarding individuálním sportem, získáte mnoho přátel. Komunita sportovců je otevřená všem novým nadšencům tohoto sportu. 

Správná výbava ulehčí začátky a sníží riziko úrazů 

Ať už jste sportovcem se zkušenostmi nebo s kiteboardingem teprve začínáte, dbejte na výběr správného boardu. Kvalitní kite board vám pomůže v začátcích i při učení se složitých kroků. 

Vhodně vybraný drak i řídící tyč vám zase pomohou vyhnout se zranění. Jejich správná velikost podpoří rychlé a snadné učení. Zároveň vás neodradí od prvních jízd. 

Kiteboarding je adrenalinovou náloží, kterou si zamilujete téměř okamžitě. I přesto, že se jedná o technicky poměrně náročný sport, po pár trénincích jej zvládne každý, kdo nemá problémy s rovnováhou. Pusťte se do nového dobrodružství a ovládněte tento oblíbený sport ještě letos.

Zdroj fotografií: Pixabay.com

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Nové články

Copyright © 2024 ZdravaVyziva.net