Nespavost – nejčastější porucha spánku 21. století. Jak opět zdravě spát?

2
1391

V prvním díle miniseriálu o spánku a nespavosti jsme se dozvěděli, proč je spánek důležitý a proč bez něj nemůžeme fungovat. Dnes se zaměříme na nespavost, která před pár lety byla ještě téměř neznámým pojmem. S nástupem hektického způsobu života a celkově rychlejšího tempa je ovšem stále skloňovanějším termínem.

Nespavost dnes trápí až 45 % světové populace. Ne všichni se ale se svými problémy se spánkem svěřují. Číslo tak může být ještě vyšší. Nespavost neboli insomnie je nejčastější poruchou spánku, kterých je na devadesát. Třetina lidí má navíc pocit, že by potřebovali spát více, ale nemohou, ať už kvůli práci, dětem, nebo mají jiné důvody. Nedostatek spánku má přitom negativní dopad na duševní i fyzické zdraví a z dlouhodobého hlediska pro nás představuje velké riziko.

Poruchy spánku

Kromě nespavosti se můžeme setkat i s nadměrnou spavostí neboli hypersomnií, nočními můrami, syndromem neklidných nohou, náměsíčností či syndromem spánkové apnoe, kdy dochází k přerušení dýchání po dobu několika vteřin. Jedná se o velmi závažné snížení prokrvení mozku a během dne se projevuje únavou a ospalostí.

O tom, že je spánek nesmírně důležitý a že nespavost v posledních letech přerůstá v globální epidemii má informovat i mezinárodní den zdravého spánku, pro který byl určen pátek před březnovou rovnodenností. Pro letošní rok tak spadá na 15. března.

VYŘEŠIT NESPAVOST

Co je nespavost?

Nespavost se objevuje jak mezi mladšími, tak běžně postihuje starší generaci. V posledních letech ovšem stoupl počet osob trpících nespavostí v produktivním věku. Může za to stres, nezdravý životní styl, přetaženost i sedavý způsob života. Vzhledem k tomu, že nespavost může přerůst v závažné zdravotní potíže, začněte ji řešit co nejdříve.

10 tipů jak bojovat s nespavostí

Projevy nespavosti

Za nespavost se označuje dlouhodobé problematické usínání či probouzení se během noci a opětovné obtížné usínání. Nespavost ovšem zahrnuje i předčasné ranní vstávání. Nespavost se během dne projevuje zejména jako únava, objevují se změny nálad, podráždění, nedostatek energie či dokonce porucha koncentrace nebo problémy s pamětí.

Nespavost a její příčiny

Za nespavostí může být celá řada příčin. Od stresu a nervozity, přes těžká jídla a alkohol ve večerních hodinách, až po únavu a psychické problémy. Nespavost ale mohou zapřičinit i špatné podmínky v ložnici, modré světlo nebo tikající hodiny. Nezřídka je ovšem nespavost projevem přicházející nemoci, která může být i vážná. Příčinou nespavosti může být rovněž pokles spánkového hormonu melatonin.

Napsali jsme dále: Spánkový rituál aneb osvědčené tipy, jak rychle usnout

S narůstajícím věkem hladina tohoto hormonu přirozeně klesá, a proto se starší lidé často dříve probouzí. Hladinu melatoninu je možné podpořit aminokyselinou l-tryptofan, kterou najdete například v mléce, kešu oříšcích, mase, banánech nebo v některých doplňcích stravy.

ZAČÍT ŘEŠIT NESPAVOST

Jak řešit nespavost?

Možná si říkáte, že dříve, nebo později, spát začnete. Proč ale čekat, když můžete lépe spát už dnes? Na trhu je k dostání celá řada pomocníků, z nichž někteří dokážou pomoci téměř okamžitě. Nenechte nespavost, aby vám ztrpčovala život. Kromě špatné nálady, chybějící energie či špatného rozhodování bohužel může vést nedostatek spánku i k úrazům nebo vážnějším onemocněním, jako jsou deprese, pocity úzkosti či diabetes.

Čtěte také: Kvalitní spánek jako základní kámen zdravého životního stylu

Prášky na spaní na předpis

Jestliže se rozhodnete jít s nespavostí k lékaři, pravděpodobně se vrátíte s hypnotiky, neboli léky na spaní na předpis. Tyto prášky se dělí do několika skupin, z nichž každá má své vedlejší účinky. Přestože negativní dopad dnešních hypnotik na organismus je už podstatně menší, stále je zde riziko vzniku závislosti. Navíc je třeba si uvědomit, že žádné prášky nenahradí přirozený spánek. Přestože po prášcích usnete, neupadnete do fáze hlubokého spánku, a tak se během dne může opět dostavit únava.

Volně dostupné léky

Mezi volně dostupné léky spadají především doplňky stravy, které jsou povětšinou čistě přírodní. Při hledání vhodného doplňku stravy je zapotřebí podívat se, jaké množství účinných látek obsahuje. Čím vyšší koncentrace, tím lepší účinek. Mezi osvědčené látky, které pomáhají k lepšímu spánku, patří například bylinky na spaní jako meduňka lékařská, kozlík lékařský, třezalka tečkovaná, heřmánek, levandule lékařská, mučenka pletní nebo šafrán setý, a dále aminokyselina l-tryptofan nebo vitamíny skupiny B.

Třezalka

Další tipy, jak na nespavost

Jestliže večer nemůžete usnout, zkuste dodržovat pár základních zásad spánkové hygieny. Ta říkají, abyste chodili spát a vstávali přibližně ve stejnou dobu. Jiný spánkový režim během pracovního týdne a jiný během dovolených je pro organismus zatěžující. K dobrému spánku přispívá i dobře vyvětraná místnost, pohodlná matrace či tma a ticho.

ZAČÍT ŘEŠIT NESPAVOST

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

2 KOMENTÁŘE

  1. […] Zdravý spánek je důležitý, jak pro psychickou, tak pro fyzickou stránku. Ideální je spát tak akorát, což odpovídá přibližně 6 až 9 hodinám. Potřeba spánku je naprosto individuální a liší se podle věku. S přibývajícím věkem obecně klesá potřebná délka spánku. Jak jste se mohli v tomto třídílném miniseriálu o spánku dočíst, nedostatečný či nekvalitní spánek může způsobit řadu zdravotních komplikací. Máte-li dlouhodobé problémy s nespavostí, začněte je řešit okamžitě. Pokud vám naše první dva články unikly, najdete je zde: první díl: https://www.zdrava-vyziva.net/kvalitni-spanek-jako-zakladni-kamen-zdraveho-zivotniho-stylu/ a druhý díl: https://www.zdrava-vyziva.net/nespavost-nejcastejsi-porucha-spanku-21-stoleti-jak-opet-zdrave-spat/. […]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here