Necítíte se dobře? Navštívit psychologa je normální

0
2491

Ve svých životech je každý někdy dole a jindy nahoře. Ve stavu „dole“ ale není potřeba se utápět a nevidět žádné řešení. O svých problémech můžete mluvit nejen s přáteli nebo partnerem, ale i se poradit s odborníkem, který dovede nasměrovat vaše myšlení tím správným směrem.

Nebudou se na mě lidi dívat divně?

Občas můžete slýchat poznámky, že potřeba psychologické péče není normální: vyhledáte-li odborníka, znamená to pro některé neschopnost poradit si se svými potížemi jako běžný člověk. Objevují se i glosy, že dříve psychologové, psychoterapeutové ani koučové neexistovali, a přesto si běžný člověk nějak poradil.

Není to tak docela pravda: v dobách minulých bylo běžné chodit do kostela a o svých starostech si popovídat s farářem, který dával najevo upřímný zájem, a přitom nebyl součástí nejbližšího okolí člověka. Právě on plnil pro běžné lidi roli člověka, který kladl ty správné otázky a pomáhal potíže řešit. Postupem času jeho role zanikla a začala vznikat moderní psychologie. A je to dobře: život se sice dá celý žít bez kultivace duševního zdraví, ale pečovat o sebe kromě zvenčí i zevnitř může výrazně váš život zkvalitnit. Je přirozené, pokud nevíte, jak začít.

Za psychologa se nestyďte

Není tedy důvod, proč návštěvy psychologa jakkoliv stigmatizovat. Dnes už se skutečně nejedná o nic zvláštního – své psychology mají na pracovištích korporace, do psychologické poradny někdy zavítá skoro každý. Každý už dnes také ví, že psychiatrické nemocnice existují za jiným účelem, než aby léčily jakoukoliv poruchu elektrošoky, jak to může vypadat z hollywoodských trháků.

Že byste se za sebe styděli právě před expertem, protože vám vaše problémy připadají zvnějšku vlastně banální? Důležité je, jak se kvůli nim cítíte. Psycholog tu není od toho, aby vás soudil, zato vám může pomoci i v takové oblasti vašeho života, kvůli níž jste za ním vůbec nepřišli. Návštěvy pedagogicko-psychologické poradny pro dospělé jsou relativně běžné i z preventivního hlediska – dějí se tedy ne proto, abyste řešili aktuální problém, ale abyste jim do budoucna předcházeli.

Vyberte si zkušeného psychoterapeuta

Jak ale správně zvolit osobu, které svěříte své nejhlubší pocity? Správný psycholog vidí cesty i tam, kde jiní ne. K tomu mu dopomáhají jeho zkušenosti, vzdělání i charakter. Vždy byste měli vidět upřímný zájem psychologa o to, co mu sdělujete, a aby jeho péče někam vedla, musíte naopak vy pozorně naslouchat jeho otázkám a podnětům.

Psycholožka PhDr. Dana Kubečková, PhD. z centra KTP Praha vás přesvědčí, že dobrý odborník může skutečně dohlédnout až za obzor lidské duše. Neuvažujte už nad tím, co si okolí pomyslí, ani jestli váš problém už skutečně „je na psychologa“. Cítíte-li, že potřebujete pomoc, prostě si o ni napište.

4/5 - (1 vote)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here