Mandlová mouka

0
1331

Pokud patříte k milovníkům mandlí a zdravého pečení bez lepku, jistě si v kuchyni oblíbíte také mandlovou mouku, která se používá jako bezlepková a nízkosacharidová alternativa k běžným obilným moukám. Pojďme si mandlovou mouku blíže představit.

Co se v tomto článku dozvíte?

 • Co je to mandlová mouka
 • Jaký je rozdíl mezi odtučněnou a neodtučněnou mandlovou moukou
 • Jaký je rozdíl mezi mandlovou moukou a mandlovou moučkou
 • Proč mandlovou mouku používat
 • Jaký je rozdíl mezi mandlovou moukou a klasickou moukou
 • Jaký vliv má mandlová mouka na zdraví
 • Nutriční hodnoty mandlové mouky
 • Pro koho je mandlová mouka vhodná
 • Mandlová mouka a hubnutí a diabetes
 • Jak mandlovou mouku vyrobit
 • Jaké je využití mandlové mouky v kuchyni

Co je mandlová mouka?

Mandlová mouka je vyrobená pouze z mandlí a je jednou z nejoblíbenějších mouk pro ty, kteří pečou bez lepku. Používá se zejména při pečení dortů a různých dezertů a je z ní možné vyrobit také například makronky a mandlové mléko nebo jí alespoň částečně nahradit klasickou mouku. Setkat se můžete buď s odtučněnou, nebo s neodtučněnou mandlovou moukou.

Odtučněná mandlová mouka

Odtučněná mandlová mouka se vyrábí z loupaných nebo neloupaných mandlí. Madle se nejdříve zbaví lisováním tuku a poté se najemno pomelou. Odtučněná mouka se vyznačuje lehčí konzistencí, obsahuje menší procento tuku a je vhodná jak na vaření a pečení, tak i do studené kuchyně. V porovnání s neodtučněnou moukou má práškovitější konzistenci a saje více tekutin a dokáže více zvýšit svůj objem.

Neodtučněná mandlová mouka

Co se týče neodtučněné mandlové mouky, vyrábí se pomletím loupaných nebo neloupaných mandlí. Před pomletím však mandle nejsou zbaveny tuku. Tato mouka se zhruba z poloviny skládá z tuku a hodí se více do studené kuchyně a na přípravu dezertů.

Mandlová mouka vs. mandlová moučka

I když by se mohlo zdát, že je mandlová mouka a moučka jedno a to samé, není to tak úplně pravda. Jaký je tedy mezi těmito pojmy rozdíl? Mandlová mouka bývá vyrobena z bledých mandlí, u kterých se odstranil okolní hnědý obal a je jemnější než mandlová moučka. Ta typicky obsahuje i hnědý obal a je namletá hruběji.

Proč používat mandlovou mouku?

Důvodů, proč používat mandlovou mouku, je celá řada. Vzhledem k tomu, že jsou v mandlové mouce pouze rozmixované mandle, mouka přináší veškeré zdravotní benefity mandlí. Mandle jdou skvělým zdrojem antioxidantů a také vlákniny a bílkovin a obsahují pro tělo důležité živiny, mezi které patří například vitamín E, selen, zinek, vápník, hořčík, vitamín B a vitamín B7. Podle studie z roku 2013 navíc mandle pomáhají snižovat hlad.

Mandlová mouka v porovnání s klasickou moukou

Mouka vyrobená z pšenice má vysoký obsah sacharidů, ale nízký obsah tuku a vlákniny. Její konzumace tak může vést ke kolísání hladiny cukru v krvi a po snězení produktů z pšeničné mouky se můžete cítit unavení a hladoví. Oproti tomu mandlová mouka má nízký obsah sacharidů, ale vysoký obsah vlákniny a zdravých tuků, má tedy nízký glykemický index, uvolňuje cukr do krve pomalu a je trvalým zdrojem energie.

Mandlová mouka a zdraví

Kromě toho, že je mandlová mouka plná výživných látek, přináší i řadu zdravotních benefitů. Studie v letech 2012 a 2014 například ukázaly, že mohou mandle snížit riziko srdečních onemocnění, protože konzumace mandlí zvyšuje hladinu antioxidantů v krevním oběhu a snižuje krevní tlak. Výzkumníci z Kalifornské univerzity se zase zaměřili na vliv mandlové mouky na buňky rakoviny tlustého střeva. Ukázalo se, že mandlová moučka a kousky mandlí mohou snížit riziko rakoviny tlustého střeva. V mandlové mouce se navíc nachází množství železa, hořčíku, draslíku a vápníku, mouka z mandlí tak napomáhá zvýšit minerální hustotu v kostní dřeni a předcházet řadě onemocnění.

Mandlová mouka: Nutriční hodnoty

100% mandlová mouka má následující nutriční hodnoty:

Mandlová mouka na 100 gramů
Energetická hodnota 618 kcal
Bílkoviny 22 gramů
Sacharidy 13 gramů
Cukry 3 gramy
Tuky 55 gramů
Nasycené mastné kyseliny 5 gramů
Vláknina 9 gramů

 

Pro koho je mandlová mouka vhodná?

Vzhledem k tomu, že je mandlová mouka přirozeně bezlepková, je vhodná při bezlepkové dietě. Díky nízkému obsahu sacharidů je vhodnou potravinou pro low carb, keto a další nízkosacharidové způsoby stravování. Mandlová mouka navíc vyniká vysokým obsahem vápníku, hořčíku a zinku, a je tak velmi vhodná pro fyzicky i psychicky vytížené osoby, které mají zvýšenou spotřebu těchto minerálů. V neposlední řadě je mandlová mouka vhodná také pro diabetiky a při hubnutí. O vhodnosti mouky z mandlí pro diabetiky a při hubnutí si ostatně povíme ještě něco více v následujících řádcích.

Mandlová mouka pytel Zdravoslav

Mandlová mouka při hubnutí

Můžete si mandlovou mouku dopřát při hubnutí? Jistě vás potěší, že odpověď zní ano, protože mandle podporují zdravou hmotnost. Prokázala to i studie, která po dobu 24 týdnů hodnotila účinky mandlí na 65 lidí, kteří měli nadváhu nebo obezitu. Jedna polovina účastníků jedla nízkokalorickou stravu obohacenou o 90 gramů mandlí denně. Druhá polovina držela také nízkokalorickou dietu a navíc přijímala každý den komplexní sacharidy. Množství přijatých kalorií i bílkovin bylo u obou sledovaných skupin stejné. A jak zněl verdikt? Skupina, která jedla mandle, vykazovala o 62 % vyšší snížení hmotnosti, o 56 % větší snížení tuků a o 50 % větší snížení obvodu pasu než druhá skupina. Mandle a mandlová mouka má tak prokazatelně pozitivní vliv na lidi s nadváhou a obezitou.

Je mandlová mouka vhodná pro diabetiky?

Podle studie zveřejněné v časopise Journal of Nutrition se ukázalo, že mandle u zdravých jedinců snižují hladinu glukózy v krvi po jídle a také přítomnost inzulínu v krvi. Mandle i mandlová mouka jsou tak velmi vhodnou součástí nízkoglykemického i diabetického jídelníčku. Pravidelná konzumace mandlové mouky totiž může vést ke snížení výskytu diabetu a také riziku ischemické choroby srdeční.

Jak vyrobit mandlovou mouku?

Hledáte recept na domácí mandlovou mouku? Je jednodušší, než si možná myslíte. Šálek mandlí nechejte přes noc namočený ve vodě. Ráno mandle důkladně osušte, dejte je do mixéru a mixér zapněte na nejvyšší výkon. Mixujte tak dlouho, dokud nezískáte požadovanou práškovou konzistenci. Domácí mandlovou mouku skladujte ve vzduchotěsné nádobě a nevystavujte ji přímému slunci.

Jak používat mandlovou mouku při pečení a vaření?

Mandlová mouka je velmi oblíbenou ingrediencí při pečení, pečivo a cukroví vyrobené z mandlové mouky je méně kaloricky hutné a získá skvělou ořechovou chuť. Mandlovou moukou je možné nahradit v receptech pšeničnou mouku v poměru 1:1. Pokud však tyto mouky v receptu zaměníte, je nutné přidat vejce nebo jinou pojivovou látku. Nelekněte se také toho, že pečivo nebo cukroví nebude tak nadýchané jako při použití pšeničné mouky, chuť však bude stát za to. Vzhledem k tomu, že mandlová mouka nevyžaduje teplenou úpravu, je také vhodná do studené kuchyně a při přípravě jídel podle principu RAW.

Sečteno podtrženo

Pokud uvažujete nad tím, že si koupíte mandlovou mouku nebo si ji vyrobíte doma, rozhodně neváhejte. Mandlová mouka si vás získá výbornou oříškovou chutí i celou řadou zdravotních benefitů. Je zdravější alternativou pšeničné mouky a hodí se pro lidi s bezlepkovou dietou, pro diabetiky i při hubnutí. Mandlová mouka navíc nabízí nepřeberné množství možností, jak ji v kuchyni využít. Přijde vám vhod při pečení a vaření a využijete ji také ve studené kuchyni.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here