Léčivé účinky chmele na rakovinu prostaty

0
2579
Léčivé účinky chmele na rakovinu prostaty
Léčivé účinky chmele na rakovinu prostaty

Rakovina prostaty je patří k nejčastějším nádorovým onemocněním u mužů. V současné populaci nad 50 let potká toto onemocnění téměř každého jedenáctého muže. Jak se toto onemocnění léčí a jaké jsou novinky v léčbě?

Rakovina prostaty – příznaky

V počátečních stádiím nemá rakovina prostaty žádné příznaky. Nádor prostaty roste velice pomalu, takže v mnoha případech zůstává v organismu zcela bez povšimnutí. Projevovat se začne, až když už je nádor velký a prorůstá celý orgán. V tu chvíli se objeví následující problémy:

  • problémy při močení (v moči může být patrná i krev)
  • bolest v kostech, nebo zlomenina
  • nechutenství, hubnutí
  • únava a celková slabost

Když se onemocnění začne projevovat těmito příznaky, nádor je v pokročilém stádiu a onemocnění již nelze vyléčit.

Pravidelná vyšetření

Aby se na rakovinu prostaty přišlo včas, je nutné, aby muži nepodceňovali pravidelné prohlídky a docházeli na ně. Výskyt rakoviny prostaty stoupá s věkem, u mužů ve věku pod 45 let je toto onemocnění spíš vzácné.

Mezi další rizikové faktory patří rasa, rakovina prostaty je u černochů dvakrát častější, nebo genetické faktory. Svým způsobem může přispívat ke vzniku také vysoký obsah tuků v jídelníčku nebo kadmium, který je obsažen v cigaretovém kouři.

Léčba rakoviny prostaty

Způsob léčby závisí na povaze nádoru, věku postiženého, celkovém zdravotním stavu či dalších přidružených onemocnění. U nemocných, u kterých se projevil karcinom, a je teprve v počátečním stádiu, se pouze sleduje. U lokálně pokročilých nádorů se přistupuje k operaci. Další léčebnou možností je ozařování neboli radioterapie v oblasti prostaty nebo celé pánve.

Léčivé účinky chmele

Významným pokrokem v léčbě rakoviny prostaty je chmel, konkrétně tedy složka xanthohumol, která je přítomná e chmelových šešticích. Již předchozí studie poukázaly na to, že tato složka dokáže vázat receptory estrogenu a zabraňuje vzniku rakoviny prsu u žen. A jelikož se testosteronové receptory u mužů chovají podobně jako ty u žen, začaly se zkoumat léčivé účinky chmele před vznikem rakoviny prostaty.

V laboratoři byly sledovány účinky hormonů na rakovinné buňky prostaty. Kvůli přítomným hormonům dochází k nárůstu antigenů PSA, které se spojují s onemocnění. Pokud však při testování byl přidán k hormonu xanthohumol, který byl extrahovaný z chmele, došlo vždy k potlačení tvorby PSA. Kromě toho byly potlačeny i další projevy, které souvisejí s růstem zhoubných nádorů.

5/5 - (1 vote)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here