Výživové poradenství
Lecitin hubnutí – Lecitin aneb „potrava pro mozek“
Lecitin je látka, která se nejvíce získává ze sóji, a dodává se do potravinářského, kosmetického i chemického průmyslu. Co se týká potravin, najdeme ho i jinde. Lecitin je součást všech lidských buněk. Údajně pomáhá hubnout. Je tomu skutečně tak? Nebo se jedná opět jenom o reklamní trik, kterým chtějí výrobci vydělat?
Vlastnosti lecitinu
- Snižuje hladinu cholesterolu
- Má pozitivní vliv na pokožku a její kvalitu
- Pomáhá pročišťovat ledviny a játra
- Podporuje imunitu
- Zlepšuje funkci mozku
- Pomáhá nám při učení
- Zlepšuje paměť
- Snižuje toxicitu některých léků a chrání játra
- Zpomaluje proces stárnutí
Pomůže v hubnutí?
Tohle všechno údajně lecitin umí. Navíc také dokáže zpracovávat tuk. Pokud si ale představujete, že začnete zobat lecitin v pilulkách či v prášku a tuk bude mizet, budete zklamáni. Rozhodně lecitin nedokáže metabolizovat tuk v takovém množství, aby to bylo znatelné na Vaši váze.
Jiné doplňky stravy
Pokud chcete využít nějaké doplňky stravy k hubnutí, existují na trhu mnohem lepší přípravky, než je právě lecitin. Rozhodně ho nijak nezavrhujeme, ale v hubnutí Vám nepomůže.
Raději vyzkoušejte doplňky stravy, které obsahují zelený čaj, acai berry, chrom a podobně. Ty mají nejen pozitivní účinky na tělo, ale také zajišťují pocit sytosti, zlepšují obranyschopnost organismu a v neposlední řadě zrychlují metabolismus.
Kde se lecitin vyskytuje
Objevíme ho ve spoustě potravin. Nemusíte se ale bát, že byste ho dodali do těla moc. Kromě sóji, je největší přírodním zdrojem vaječný žloutek a také játra. Vyskytuje se též v arašídech, semenech (nejvíc ve slunečnici), za studena lisovaných olejích apod.
Dávkování
Uvádí se, že denní příjem lecitinu by měl být asi 3g. Pokud konzumujete pestrou a zdravou stravu, měl by být dostatek lecitinu zajištěn.
Projevy nedostatku se většinou neukáží hned a nejsou životu nebezpečné. Snad jen za zmínku stojí, že nedostatek zhoršuje průběh i závažnost nemocí.
Nezavrhujte lecitin
Jak je zřejmé, lecitin Vám zhubnout nepomůže. Může Vám ale pomoci při spoustě dalších problémů. Zlepší Vám pleť, říká se mu „potrava pro mozek“, jelikož dokáže mírnit projevy stresu. Zlepšuje paměť i soustředění a lidé, kteří mají dostatek lecitinu, se také lépe učí.
Lecitin si rozhodně zaslouží pozornost pro své pozitivní účinky. Zhubnout nám sice nepomůže, alespoň neexistují žádné studie, které by prokázaly jeho působení na nadváhu. Rozhodně ale stojí za to, si hlídat příjem lecitinu. Snažte se jíst zdravě a nemusíte se bát jeho nedostatku.
Jak jíst zdravě?
Všude slyšíme, jak máme jíst zdravě, ale co to vlastně je, ta zdravá strava? Každý si pod tímto pojmem představuje něco jiného. Například vegan rozhodně nepovažuje za zdravé třeba hovězí či krůtí maso. Makrobiotik na tom bude podobně. Pro něho ale bude zdravé zase něco jiného.
Podle WHO (organizace, která sestavuje a upravuje výživová doporučení pro střední Evropu), by zdravá strava měla vypadat nějak takto:
- Vynechat ze stravy smažené, tučné a sladké jídlo
- Omezit živočišné tuky
- Konzumovat rostlinné oleje
- Maso jíst asi 2x týdně a pouze libové, dávat přednost bílému masu
- Vejce se doporučují asi 4ks do týdne
- Nezapomínat na ryby – sladkovodní i mořské
- Asi 2x týdně konzumovat luštěniny
- Mléčné výrobky by také měly být pravidelnou součástí jídelníčku. Ideálně do 3 % tuku
- Omezit alkohol na minimum
- Zeleniny konzumovat alespoň 400g denně
- Ovoce se doporučuje okolo 200g denně a raději v dopoledních hodinách
- Doporučuje se konzumovat oříšky a semínka
- Pečivo jedině celozrnné s obsahem semínek (ne jen tmavé obarvené)
Pohyb pomáhá
Přidejte ke zdravé stravě i vhodný pohyb, pohlídejte si množství lecitinu v potravě a kila půjdou dolů. Navíc se Vám bude díky lecitinu dobře učit, soustředit a tělo bude dobře regenerovat. Takto můžete využít pozitivních účinků lecitinu i při hubnutí. I když lecitin jako takový Vás kil nezbaví.
Nejlepší pohyb na hubnutí je aerobní. To znamená takový, při kterém se pohybujete určitou dobu v jedné tepové frekvenci. Jednoduše. Jste stále schopni komunikovat, ale také se zapotíte.
Výživové poradenství
Nehubni! Změn svůj životní styl
„Starej se o své tělo. Je to jediné místo, kde můžeš žít.“ — Jim Rohn
Zdravý životní styl se skládá z několika vrstev. První vrstva je okem viditelná. Je jím fyzické tělo, které můžeme zdravotně ovlivnit stravou a pohybem. Fyzické tělo je kmitající energie, kterou můžeme léčit také mentálně, například pomocí barev, vibrací a myšlenek. Psychické zdraví je polovinou našeho fyzického zdraví, proto je zapotřebí si vyřešit minulost, toxické vztahy a své strachy, kterými se blokuje naše tělo, které v sobě nemá vnitřní klid.
Fyzické problémy jsou většinou projevem naší nerovnováhy v životě. Vycházejí z neschopnosti vzít zodpovědnost za svůj život a nechtít se změnit. Cesta změny a seberozvoje není jednoduchá, je dokonce nekonečná. Cesta sebepoznání je vývoj a především volba, která opravdu stojí za to!
„Abychom byli schopní naslouchat životu, potřebujeme odvahu, čistou mysl a otevřené srdce. Abychom byli schopní s životem kráčet bok po boku, potřebujeme zdravé tělo i ducha.“ Bára Erben
Bára Erben se věnuje koučinku ve změně životního stylu se zaměřením pozornosti na fyzické tělo. Při redukci váhy je potřeba kalorický deficit, omezit nezdravé tuky, sacharidy a rychlé cukry. Při zdravotních problémech je potřeba se zaměřit na příčinu.
Program Jsme FIT, který vede Bára Erben, nabízí klientům budování správných a zdravých stravovacích návyků, kdy klienti nedrží diety, ale mění životní styl tak, aby jim vydržel dlouhodobě a nevznikl pouze jojo-efekt. Program zahrnuje také spousty jednoduchých receptů, sestavený individuální nutriční plán, možnost se vzdělávat v oblasti zdraví a nekonečné inspirace ve facebookové skupině Jsme FIT – s lehkostí a radostí.
Bára se snaží klientům ukázat to, čeho si doposud nebyli schopni všimnout sami. Podstatou její práce je neustálý kontakt s klienty, motivovat je, přistupovat k nim s osobním přístupem a pravidelnými konzultacemi. Zaměřuje se na preventivní posilování imunity a udržuje tělo svěží a krásné.
Do jídelníčku zahrnuje výživově hodnotné produkty od Herbalife nutrition, které udržují organismus čistý a vyživený. Redukce váhy nebo jen zdravý životní styl s vyváženým jídelníčkem je naprosto zvládnutelný pro každého, kdo je rozhodnutý udělat první krok. Při dalších krocích, už jde klient s průvodcem jménem Bára, aby pochopil důležitost svého těla.
S lehkostí a radostí
Bára Erben
Výživové poradenství
Konference ukázala význam výživy v prevenci nemocí i cestu k udržitelnosti
Ve středu 23. září se v Praze uskutečnila odborná konference nazvaná Výživa ve 21. století. Konference se zabývala důležitostí výživy a jejím dopadem na zdraví dětí, dospělých a seniorů. Věnovala se významu výživy a zdravého životního stylu v prevenci nemocí a posilování imunity, jedním z témat byla také udržitelnost produkce potravin.
Výživa má na lidské zdraví zásadní vliv. Zvláště v současné době provázené obavami z pandemie Covid-19 se ukazuje, jaký význam má prevence a posilování imunity, ke kterým správná výživa a zdravotní styl výrazně přispívají. Dopady výživy na lidské zdraví byly hlavním tématem, které se prolínalo celou konferencí. Příspěvky se věnovaly i dalším oblastem, jejichž význam dnes roste, jako jsou environmentální aspekty výživy a udržitelnost výroby potravin.
Propojení výživy, potravin a zdraví v obecné rovině se věnoval první z pěti tematických bloků konference. Vedle předních expertů z oblasti výživy a potravin vystoupil také MUDr. P. Tláskal, CSc., předseda Společnosti pro výživu a vedoucí lékař oddělení léčebné výživy Fakultní nemocnice v Motole. Ve svém příspěvku hovořil o úloze Společnosti pro výživu v podpoře zdraví. Mimo jiné uvedl: „Na rozdíl od covidové infekce, jejíž zdravotní rizika si bezprostředně uvědomujeme, ovlivňuje výživa stav našeho zdraví často dlouhodobě, někdy i skrytě. Může tak aktivovat rozvoj onemocnění, která se ke komplikacím infekce připojují. Studie WHO získané třicetiletým sledováním výživy obyvatel 195 registrovaných zemí ukázaly, že každý pátý člověk umírá předčasně v souvislosti s nesprávnými stravovacími návyky.“
Druhá část programu byla zaměřená na výživu dětí, odborníci hovořili o stravování dětí školního věku a významu výživy pro zdravý vývoj dětí. Zdůraznili důležitost školního stravování, které má denně vliv na výživu až 1 440 000 dětí z mateřských, základních a středních škol. V třetím bloku se pozornost zaměřila na dospělou populaci a změny jejích stravovacích zvyklostí. Příspěvky mimo jiné upozornily, že současné výživové trendy se mnohdy pohybují na opačných stranách spektra – od veganství na straně jedné až po paleo trend na straně druhé, což ztěžuje spotřebitelům orientaci a komplikuje hledání relevantních informací. Čtvrtá část konference se pak věnovala otázkám výživy seniorů, tedy oblasti, která s pandemií Covid-19 získala ještě větší důležitost než dříve.
Příspěvky v posledním bloku konference se zaměřily na environmentální aspekty výživy, tedy jaké dopady na lidskou výživu jsou spojené s dnešním důrazem na ochranu životního prostředí a bojem proti změně klimatu. Experti se věnovali otázce, jak se ochrana životního prostředí může projevit ve výživových doporučeních nebo zda je možné udržitelně produkovat potraviny prospěšné zdraví. V příspěvcích zaznělo varování, že globální systém produkce potravin dnes překračuje 5 z 9 environmentálních limitů Země. Odborníci také upozornili, že lidstvo získává dvě třetiny energie z pouhých čtyř plodin – kukuřice, pšenice, rýže a sóji – přičemž pro lidskou výživu je využitelných asi 50 tisíc druhů rostlin.
Záštitu nad konferencí převzali ministr zemědělství, ministr zdravotnictví a ministerstvo školství. Konference se konala za finanční podpory Ministerstva zemědělství České republiky.
Vlasy, kůže, nehty
Suchá pokožka je problém, který můžete zmírnit pomocí potravin
Majitelé suché pokožky nemají na růžích ustláno. Každodenní život jim znepříjemňuje svědění, šupinatění a v horším případě i bolestivé praskání. Kdyby to šlo, svlékli by problematickou kůži jako had. Jenomže nic takového možné není a nezbývá, než se s problémem vypořádat jiným způsobem. Mimo jiné i změnou skladby jídelníčku – některé potraviny mohou suché kůži výrazně prospět, a proto by je měl dotyčný konzumovat pravidelně. Jiné je naopak vhodné vyřadit, protože vysoušení pleti podporují.
-
Doplňky stravy2 měsíce ago
JAMIESON Vitamín B12 1200mcg s postupným uvolňováním 80 tablet z lékárny Benu.cz
-
Pleny3 měsíce ago
Pampers kalhotkové plenky měsíční balení S6 132ks z lékárny Benu.cz
-
Přípravky na pokožku a vlasy3 měsíce ago
FungeX přípravek na mykózu nehtů 5ml z lékárny Benu.cz
-
Péče o stárnoucí pleť3 měsíce ago
Neutrogena Bright Boost Rozjasňující pleťový gel SPF30 50ml z lékárny Benu.cz
-
Pleťová séra a emulze2 měsíce ago
Vichy Minéral 89 Probiotic Fractions Sérum 30 ml z lékárny Benu.cz
-
Přípravky na inkontinenci2 měsíce ago
KALHOTKY NAVLÉKACÍ MOLICARE MOBILE 6 KAPEK M BOKY 80-120CM,1662ML,14KS z lékárny Benu.cz
-
Dětské šampony2 měsíce ago
Liquido Radical šampon na vši 125 ml z lékárny Benu.cz
-
Péče o stárnoucí pleť2 měsíce ago
Rugard vitamin-creme 50ml z lékárny Benu.cz