Kovová, keramická, neviditelná či fóliová? Je jen na vás jaká rovnátka si vyberete

  0
  2291

  Moderní ortodoncie se za poslední dvě dekády v mnoha směrech zlepšila. Ortodontické aparáty mají nyní přitažlivější vzhled, a dokonce můžou být neviditelné úplně. Podobné vymoženosti zkvalitnily aplikaci rovnátek, což znamená méně tlaku a kratší dobu léčby. Pacienti mají v konečném důsledku více možností a flexibility ve výběru ortodontických aparátů – což vede k příjemnějšímu a uspokojivějšímu průběhu léčby.

  Vzhled je důležitý

  V minulosti byla zubní rovnátka téměř vždy vyvinuta ze stejného materiálu – z nerezové oceli – a připevněna na přední plochu zubu, za což se mnoho lidí stydělo. Nyní máte možnost vybrat si např. keramická rovnátka, která používají zámečky vyrobeny z keramiky, vypadají tedy na zubech přirozeněji. Můžete si také nechat rovnátka nasadit i na zadní stranu zubů, jsou známá jako neviditelná rovnátka – tzv. lingvální.

  Lepší výsledky a menší bolest

  Zatímco vzhled rovnátek se výrazně zlepšil, existují i další úpravy, které nejsou tak dobře známé. Kdysi bývaly zámečky a ortodontický drát vyrobeny z nerezové oceli, což je celkem levný materiál, který dělá léčbu finančně nenáročnou. Tyto dráty připevněny k zámečkům posouvají zuby pomocí tlaku. Nevýhodou ocelových drátů je, že se protahují a opotřebovávají. Vyžadují proto častější náhradu nebo dotažení ortodontistou.

  Stále více ortodontistů začalo používat nikl nebo měděno-titanové dráty, které vytvářejí tlak na zámečky a posouvají zuby díky přirozené tělesné teplotě. Tyto kovové slitiny jsou citlivé na teplotu a stahují se, když jsou vystaveny teplotě ústní dutiny. Tlak vyvíjený na zuby drátky, které jsou vyrobeny z těchto slitin, je mírný. To znamená méně bolesti na začátku léčby a během dotahování. Navíc jsou tyto kovy odolnější, takže pacient absolvuje méně návštěv u ortodontisty.

  Foliová rovnátka

  Dalším významným pokrokem je vývoj vyměnitelných aparátů nebo rovnátek jako jsou foliová rovnátka. Jejich průhledný materiál je činí méně nápadnými, mohou se úplně snímat během jídla a čištění. Neobsahují žádné kovové svorky, spoje ani dráty.

  Každý pacient dostane několik sad průhledných folií, individuálně vyrobených přímo pro něj, které si dle doporučení ortodontisty mění po dvou týdnech. Všechny folie mají nepatrně jiný tvar, a tak posouvají zub o půl milimetru. Rychlost posunu je podobná jako u klasických fixních rovnátek.

  Nepodceňujte hygienu

  Zvláště u fixních rovnátek, která si člověk nemůže z úst vybrat, je hygiena velice důležitá. Zámečky jsou k zubům přichyceny napevno a činí chrup méně přístupným, proto je důležitá nejen vaše pečlivost, ale i častější návštěva stomatologa či zubního hygienisty za účelem profesionální dentální hygieny. Kupříkladu při pořízení rovnátek na klinice Mediestetik dostanete dle typu aparátu dentální hygienu 2x nebo 4x během léčby zadarmo.

  Ortodontické aparáty dnes mají dostatek rozmanitosti. Spotřebitelé mají více možností, jak srovnat zuby, než kdy předtím a každý ortodontický postup může poskytnout techniky, které jsou více atraktivní, efektivní a trvanlivé.

  Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

  ZANECHAT ODPOVĚĎ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here