Connect with us

Featured

Kovová, keramická, neviditelná či fóliová? Je jen na vás jaká rovnátka si vyberete

Published

on

Moderní ortodoncie se za poslední dvě dekády v mnoha směrech zlepšila. Ortodontické aparáty mají nyní přitažlivější vzhled, a dokonce můžou být neviditelné úplně. Podobné vymoženosti zkvalitnily aplikaci rovnátek, což znamená méně tlaku a kratší dobu léčby. Pacienti mají v konečném důsledku více možností a flexibility ve výběru ortodontických aparátů – což vede k příjemnějšímu a uspokojivějšímu průběhu léčby.

Vzhled je důležitý

V minulosti byla zubní rovnátka téměř vždy vyvinuta ze stejného materiálu – z nerezové oceli – a připevněna na přední plochu zubu, za což se mnoho lidí stydělo. Nyní máte možnost vybrat si např. keramická rovnátka, která používají zámečky vyrobeny z keramiky, vypadají tedy na zubech přirozeněji. Můžete si také nechat rovnátka nasadit i na zadní stranu zubů, jsou známá jako neviditelná rovnátka – tzv. lingvální.

Lepší výsledky a menší bolest

Zatímco vzhled rovnátek se výrazně zlepšil, existují i další úpravy, které nejsou tak dobře známé. Kdysi bývaly zámečky a ortodontický drát vyrobeny z nerezové oceli, což je celkem levný materiál, který dělá léčbu finančně nenáročnou. Tyto dráty připevněny k zámečkům posouvají zuby pomocí tlaku. Nevýhodou ocelových drátů je, že se protahují a opotřebovávají. Vyžadují proto častější náhradu nebo dotažení ortodontistou.

Stále více ortodontistů začalo používat nikl nebo měděno-titanové dráty, které vytvářejí tlak na zámečky a posouvají zuby díky přirozené tělesné teplotě. Tyto kovové slitiny jsou citlivé na teplotu a stahují se, když jsou vystaveny teplotě ústní dutiny. Tlak vyvíjený na zuby drátky, které jsou vyrobeny z těchto slitin, je mírný. To znamená méně bolesti na začátku léčby a během dotahování. Navíc jsou tyto kovy odolnější, takže pacient absolvuje méně návštěv u ortodontisty.

Foliová rovnátka

Dalším významným pokrokem je vývoj vyměnitelných aparátů nebo rovnátek jako jsou foliová rovnátka. Jejich průhledný materiál je činí méně nápadnými, mohou se úplně snímat během jídla a čištění. Neobsahují žádné kovové svorky, spoje ani dráty.

Každý pacient dostane několik sad průhledných folií, individuálně vyrobených přímo pro něj, které si dle doporučení ortodontisty mění po dvou týdnech. Všechny folie mají nepatrně jiný tvar, a tak posouvají zub o půl milimetru. Rychlost posunu je podobná jako u klasických fixních rovnátek.

Nepodceňujte hygienu

Zvláště u fixních rovnátek, která si člověk nemůže z úst vybrat, je hygiena velice důležitá. Zámečky jsou k zubům přichyceny napevno a činí chrup méně přístupným, proto je důležitá nejen vaše pečlivost, ale i častější návštěva stomatologa či zubního hygienisty za účelem profesionální dentální hygieny. Kupříkladu při pořízení rovnátek na klinice Mediestetik dostanete dle typu aparátu dentální hygienu 2x nebo 4x během léčby zadarmo.

Ortodontické aparáty dnes mají dostatek rozmanitosti. Spotřebitelé mají více možností, jak srovnat zuby, než kdy předtím a každý ortodontický postup může poskytnout techniky, které jsou více atraktivní, efektivní a trvanlivé.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Featured

Využíváte všechno, co můžete dostat od zdravotní pojišťovny?

Published

on

By

Zdravotní pojišťovna tady není jen od toho, aby proplácela lékařům péči o jejich pacienty. Svým zákazníkům mnohdy nabízí příspěvky na sportovní aktivity, slevy na cestovní pojištění či akce v různých obchodech. Že o ničem takovém nemáte ani tušení? Buď se málo zajímáte, nebo jste u špatné pojišťovny.

V Česku působí celkem sedm zdravotních pojišťoven. Největší z nich je Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), u níž jsou zaregistrovány asi dvě třetiny obyvatel ČR. VZP si je bohužel díky tomu tolik jistá svým postavením, že se ani nesnaží přicházet s inovacemi či extra službami pro své zákazníky. Lidé u ní přesto setrvávají. Buď jsou líní hledat výhodnější pojišťovnu, nebo o možnosti změny ani neví.

Změna zdravotní pojišťovny se může provádět každý rok, žádost je však nutné podat do 30. září. Pojištěncem nové pojišťovny se stáváte až od 1. ledna následujícího roku. Do 8. ledna byste změnu měli nahlásit svému zaměstnavateli, lékaři to stačí sdělit až při příští návštěvě. Každopádně si před změnou raději ověřte, zda váš ošetřující lékař s danou pojišťovnou spolupracuje.

Která zdravotní pojišťovna je nejlepší?

V orientaci vám může pomoci Index zdraví, průzkum srovnávající vstřícnost ke klientům, náklady na preventivní péči i poměr příjmy-výdaje. Nejlépe si v tomto výzkumu vedla Zaměstnanecká pojišťovna Škoda, která dává spoustu peněz na preventivní péči (prevence rakoviny, nové léčebné materiály atd.). Druhou příčku obsadila Oborová zdravotní pojišťovna lákající na moderní služby (online pojišťovnu, vitakartu a další technologické vychytávky). Na třetím místě skončily Vojenská zdravotní pojišťovna a VZP.

Otázkou tedy zůstává, co konkrétního hledáte právě vy. Pro starší lidi bývá důležitější dostupná péče, proto setrvávají u VZP, která spolupracuje opravdu téměř se všemi lékaři. Mladší, kteří ocení preventivní programy, by měli jít spíš k Zaměstnanecké pojišťovně Škoda. Kdo si potrpí na online komunikaci, pro toho bude nejlepší OZP. Ta je v elektronických vychytávkách nepřekonatelná. Nedávno spustila portál na hodnocení lékařů a už dlouho provozuje systém vitakaret – zdravotních karet v podobě aplikace pro telefony a počítače.

Důležité je uvědomit si, že volba zdravotní pojišťovny je jen na vás. Nikde není řečeno, že musíte být celý život u VZP. Pokud chcete dostávat příspěvky na bazén a nakupovat vitamíny se slevou, přejděte jinam.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Featured

Dá se dodržovat zdravý životní styl v dnešní hektické době?

Published

on

By

V současné době jsou na člověka kladeny opravdu vysoké nároky. Musí zvládat vytíženost v práci, starost o rodinu i domácnost a ještě by měl splňovat dnešní ideál krásy a mít styl, což znamená trávit hodiny cvičením. Dalo by se říci, že heslem dneška je atraktivní a úspěšný člověk. Každý mi však dá určitě za pravdu, že tohle všechno zvládat nejde. Nedá se být úspěšný v práci, doma a ještě se udržovat v kondici každodenním cvičením v posilovně. Naštěstí jde alespoň jedna věc z hektického každodenního života vypustit. K tomu, abyste si udrželi štíhlou postavu, totiž mnohdy postačí, když upravíte svůj jídelníček a stravovací návyky.

Zdravá výživa

Jednou z nejdůležitějších zásad zdravé výživy je vyváženost. Zároveň by měl být jídelníček bohatý na vitamíny a minerály. Klíčové je také omezení tuků. Zvýšené množství tučných jídel může vést i k vážným onemocněním. Když se mluví o zdravé výživě, mnohdy se má na mysli spíše celý zdravý životní styl. Je to totiž něco, co si musíte osvojit. Jakmile se tak stane, nebudete již muset vůbec kontrolovat, jaké potraviny kupujete. Vše bude naprosto přirozené. Zdravý jídelníček by měl být zaměřený především na kvalitní stravu. Jakmile se budete dobře a zdravě stravovat, budete mít také mnohem více energie, a stihnete tak více věcí. Důležité také je mít doma pořádek a uklizeno. Nemůžete být zdraví, pokud je ve vašem bytě spousta prachu a špíny. Úklid vám pomohou usnadnit moderní čistící prostředky.

Biomana

Pokud jste zdravé výživě propadli, nebo byste pouze rádi upravili váš jídelníček, určitě navštivte stránky obchodu Biomana.cz. Naleznete zde velký výběr zdravých biopotravin, nezbytných doplňků stravy, ale také například ekologických přípravků na mytí nádobí a praní či přírodní kosmetiku. Zboží si buď můžete nechat pohodlně doručit, nebo si jej vyzvednout v jednom z mnoha výdejních míst po celé republice. Osobně můžete navštívit kamennou prodejnu v Praze, kde se o vás postará proškolený a profesionální personál.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Featured

Jak se o sebe staráme

Published

on

By

Snad nikomu není lhostejné, jak vypadá. Vzhled totiž tvoří důležitou součást naší osobnosti, prostřednictvím něj působíme na ostatní, vyjadřujeme jím náš postoj k životu, ale i k sobě samému. Proto je tak důležité najít si na sebe čas. Obzvlášť dámy nenechávají nic náhodě, pravidelně navštěvují kadeřníka i kosmetické studio, čas od času si dopřejí manikúru i pedikúru. I když ale budete mít perfektní účes a dokonalý make-up, může výsledný dojem zkazit váš chrup. Právě zuby jsou naší vizitkou a na celkovém zjevu mají přímo lví podíl. Při samotné komunikaci se totiž zaměřujeme na obličej a sledujeme hlavně oči a ústa.

Správná péče rozhoduje

Určitě jste si všimli, že krásní a úspěšní lidé mají také krásné zuby. A i když se z určité části na tom, jak budou vypadat, podílí genetika, důležitou úlohu sehrává především správná péče. Čištění zubů je proto základ pro každého bez rozdílu. Alfu a omegu každodenní hygieny tvoří kartáček na zuby. Dnes existuje spousta tvarů, velikostí i tvrdostí, takže si každý může vybrat podle svých potřeb. I když vám mohou úsilí ulehčit elektrické kartáčky, stomatologové doporučují volit raději ty manuální. Ideálně s rovně střiženými, jemnými vlákny, které efektivně vyčistí chrup, odstraní bakteriální plak a zároveň nedráždí tkáň dásní. Zubní kartáček tak bojuje proti zánětů dásní či paradontóze a hodí se i pro šetrnou péči při krvácení. Nezapomeňte ho nejpozději po třech měsících vyměnit za nový, po určité době se v něm totiž začnou hromadit bakterie a potravinové částice.

Nepodceňte žádný detail

Důležité je umět s kartáčkem správně zacházet. Dobře si proto osvojte techniku správného čištění zubů. Na mezizubní prostory používejte dentální nit či mezizubní kartáček. Nepostradatelnou součást hygieny tvoří také ústní voda, důležitý je ale její správný výběr. Některé totiž mohou obsahovat chemikálie, které napáchají více škody než užitku. Upřednostněte proto přírodní kosmetiku. Bylinná ústní voda s extrakty z léčivých rostlin jako je máta peprná, šalvěj lékařská či heřmánek bude tím pravým. Nevíte-li si rady, nebojte se navštívit dentální hygienu, kde vás všechno hezky naučí a poskytnou cenné rady, co a jak používat.

A když už jsme u těch odborníků, pravidelné prohlídky u zubního lékaře jednou za půl roku by měly být samozřejmostí. Ať se můžete smát od ucha k uchu!

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Nové články

Copyright © 2024 ZdravaVyziva.net