Kopi Luwak: nejdražší káva na světě

0
921

Kopi Luwak se považuje za nejdražší kávu na světě. Jeden kilogram těchto zrn totiž stojí kolem 1 000 dolarů. Jedná se o vzácnou kávu, která se pěstuje převážně v Indonésii. Chutnat by měla prý po čokoládě, karamelu, oříškách nebo dokonce i švestkách. Způsob získávání zrn Kopi Luwak vás však možná nadobro znechutí.

Jak se získává Kopi Luwak?

Jiný název pro Kopi Luwak je cibetková káva, jelikož se zrna pro tuto kávu vyhrabávají z trusu cibetek.

Cibetky jsou malé šelmy, které se živí hmyzem, plody i kávovými zrny, která procházejí jejich trávicím traktem skoro neporušená. Sběrači pak hledají výkaly cibetek a vyhrabávají z nich tato zrna, ze kterých se následně Kopi Luwak vyrábí.

V žaludku cibetek dochází k fermentaci, která odstraní většinu hořké chuti.

Získat tato kávová zrna je pro sběrače fyzicky náročné, jelikož je často musí hledat na horách v zarostlém houští. Za rok se této kávy vypěstuje pouze okolo půl tuny, i proto je cena tak vysoká.

Bohužel dochází na některých místech k chovu cibetek v zajetí. Jsou zavírány do malých klecí a nuceny jíst jenom kávová zrna.

Pokud si tedy budete kávu kupovat, ujistěte se, že byla získána z cibetek žijících ve volné přírodě. Také si dejte pozor na kávové směsi, které se označují jako Kopi Luwak, ale ve skutečnosti obsahují jenom naprosté minimum těchto zrn.

Historie cibetkové kávy

Cibetková káva se začala vyrábět zhruba v 19. století. Kolonialisté z Holandska v té době založili v Indonésii plantáže a dovezli kávová zrna z Jemenu za účelem produkce kávy a jejího prodeje.

Zároveň zakazovali domorodcům sbírání kávových zrn pro vlastní zužitkování. Původní obyvatelé toto však obešli právě sbíráním kávových zrn z výkalů cibetek.

Až koncem 19. století se s touto kávou začalo obchodovat.

Na cibetkovou kávu existují protichůdné názory. Někteří ji považují za jednu z nejlepších káv na světě a rádi si za ni připlatí, jiní si myslí, že na svou cenu zas tak dobře nechutná.

Pokud se vám Kopi Luwak z jakéhokoliv důvodu nezamlouvá, můžete zkusit řadu jiných chutných káv – káva lavazzasegafredo nebo vergnano.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here