4 techniky učení z vás vytvoří génia

0
759

Studium vás baví, ale nejde vám tak, jak byste chtěli? Osvojte si techniky učení, které z vás mohou udělat génia. Nebojte se podpořit své snažení novými principy učení a klidně je můžete předat i svým dětem. Víte, jak se učit opravdu efektivně?

1) Učební metoda PQRST

Slyšeli jste už o této metodě učení? Za zkratkou PQRST se skrývají slova, která znamenají preview, question, read, self-recitation a test. V překladu se tak jedná o přehled, otázku, čtení, opakování a zkoušku. Jednotlivé činnosti navazují na sebe a pomocí nich získáte ucelený systém učení, který vám pomůže na základní, střední, ale hlavně na vysoké škole. Pokud si osvojíte tento systém učení, bude pro vás škola mnohem přínosnější a vy si snáz zapamatujete nepříjemná data a pochopíte souvislosti, které jste jinak nevnímali. Nebojte se o tomto stylu učení dozvědět víc, případně si přečíst knihy nebo odborné články, které se tomuto tématu věnují a krok za krokem vás navedou.

2) Klíčová slova a selekce

Nejen děti se školním batohem pro prvňáčky, pro které je škola něco nového a lákavého, ale také ti, kteří si vybrali zajímavý obor, mají školu a studium rádi. Skvělým způsobem, jak být ve škole lepší je využití kritického myšlení. Tím roztřídíte veškeré informace o dané látce do skupin, následně si vyberete důležitá klíčová slova a rozhodnete se, co se učit a co naopak ne. Selekcí si stanovíte priority a zjistíte, jestli je potřeba zabíhat do detailů, abyste pochopili celé učivo.

3) Asociace a vizuální paměť

Už na základní škole jsme si lépe zapamatovali učivo, které nás bavilo nebo jsme si u něj vytvořili, pro nás zajímavou, asociaci. Pokud se školním batohem denně dobíháte do třídy těsně před zvoněním, ale máte vizuální paměť, učení je pro vás snadnější. Pokud tuto paměť nemáte a vše se musíte poctivě učit a do školy raději jdete o nějakou dobu dřív, abyste si stihli zopakovat učivo, zkuste právě zmíněné asociace. Je na vás, zda si slova spojíte s obrazy, případně si vytvoříte vtipnou říkanku nebo dáte látce takový význam, který pro vás bude nezapomenutelný. Věřte, že si pak u testu nebo u zkoušení vzpomenete na to, co jste ani nevěděli, že vám utkvělo v hlavě.

4) Paretovo pravidlo

Učením vás rychle a snadno provede také Paretovo pravidlo. To říká, že už 20 % činností, dokáže vytvořit 80 % výsledků. S tímto poměrem se dá samozřejmě pracovat, ale je důležité připomínat si, že menší množství činností nebo jednotlivých úkolů, vede k většímu množství výsledků. Vaše studium tak bude efektivní a bude vás mnohem víc bavit. Zkuste si školu také zpříjemnit, ať už světovou novinkou ve školních batozích s ergonomickými prvky, moderním školním penálem nebo třeba výzdobou školních sešitů. Mezi Paretovými pravidly naleznete také poučky o tom, že je potřeba učit se to, co vás baví, učit se to, co vám jde lehce, a učit se to, co je nedůležitější.

Máte další tipy nebo nápady na to, jak své učení zefektivnit a dosáhnout ještě lepších výsledků?

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here