Jak udělat kvásek

1
1506

Tím, že naší společností otřásá světová pandemie koronaviru, se spousta z nás začala snažit o to, aby nebyla závislá na obchodech, a snaží se vyrábět pečivo doma. K výrobě pečiva, ale i některých pokrmů je však důležité vědět jak udělat kvásek. Kvásek je důležitý, bez něj buchty, koláče ani chleba nebudou nikdy nadýchané.

Existuje nepřeberné množství receptů, jak vyrobit pečivo bez kvásku, ale výsledné pečivo je gumové a tvrdé hned druhý den. Nemáte-li už babičku, která by vám předala tajemství výroby kvásku, určitě pokračujte ve čtení našeho článku, který je kvásku věnován.

Nejprve bude potřeba definovat si, o čem se vlastně bavíme. Je rozdíl mezi klasickým kvasem na chleba a kváskem připraveným z droždí, mléka a trochy cukru.

Kvas

Kváskový chléb je mezi chleby nejoblíbenější a tak nebude na škodu založit si kvas, o který je třeba se starat, ale finální chlebíček nám pomůže zapomenout na počáteční obstrukce se založením kvasu. Živý kvas z vaší kuchyně udělá malou chemickou laboratoř, začátečníkům se velmi často stane, že jej odpraví, ale nevzdávejte to, je to jen o cviku. Nemáte-li ve svém okolí nadšenou hospodyňku, která by se o kousek kvásku s vámi podělila, na webu můžete najít tzv. kváskovou mapu a poprosit někoho ze stejného města o tuto službu. Nebo si kvásek objednejte v pekárně. Kvasinky jsou velmi citlivé na chlad, proto nemá smysl kupovat mražený kvásek v obchodě. Nejspíše v něm budou všechny kvasinky mrtvé a vám se nepodaří kvásek vzkřísit.

Když už jste kvásek sehnali, musíte se o něj starat a jednou za 3 – 5 dní ho „dokrmit“. Jak se krmí kvásek? Opatrně do něj vmíchejte dvě až tři lžíce mouky a dvě lžíce vody, poté přikrmený kvásek zase uložte. Mouka, kterou krmíte kvásek musí obsahovat dostatečné množství lepku, díky tomu kvasinky budou fungovat tak, jak mají.

Kvásek z droždí

Kvásek z droždí není na přípravu tak složitý. Kostku droždí nadrobte do misky a přidejte špetku cukru. Kvasinky pro svoje množení potřebují cukry. Sůl naopak kynutí zpomaluje. Dejte ohřát mléko na teplotu přibližně 37 °C. Příliš horké mléko může kvasnice usmrtit. Kašičku z droždí, cukru a mléka promícháme a necháme přibližně 15 minut na teplém místě, dokud nebude pěnit a probublávat. Poté kvásek z droždí zapracujeme do těsta dle receptu.

Výroba pečiva z kvásku není nic složitého, důležité je zkoušet, radit se a péct. Protože pečení dělá mistra a také skvělé buchty. A bez práce nejsou koláče – ty kynuté určitě ne. Tak dobrou chuť!

 

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Sdílejte
Předchozí článekJak dlouho trvá nidace
Další článekJak zhubnout břicho

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here