Jak vyčistit stříbro

1
633

Stříbro je materiál, který se používá na výrobu nejen šperků, ale i příborů a některého kuchyňského vybavení. Stříbrné šperky a stříbrné příbory mají tendenci časem ztrácet lesk a dokonce zčernat. To je znečištění – výsledek chemické reakce mezi stříbrem a vzduchem. Většina stříbrných šperků a doplňků je dnes pokryta velmi tenkou vrstvou rhodia, aby kov chránila a byla jasnější a lesklejší. Tento tenký ochranný plášť se však opotřebovává, takže stříbrné předměty stejně nakonec zčernají.

Stříbrné předměty ve skutečnosti reagují nejen na síru ve vzduchu. Parfémy, kosmetika, sprej na vlasy, krém na ruce, oleje z kůže a dokonce i některá jídla – mohou způsobit, že kov ztratí svůj lesk a třpyt. Naštěstí existuje několik jednoduchých a levných způsobů, jak vyčistit zakalené, nelesklé a matné stříbro.

Alobal a prací prostředek

Tento trik je vhodný pro mírně zašpiněné stříbrné příbory nebo stříbrné šperky. Mísu vyložte hliníkovou fólií a naplňte horkou vodou. Přidejte lžíci tekutého pracího prostředku a dobře promíchejte. Položte své stříbrné předměty dovnitř a nechte je pár minut máčet. Vyjměte stříbro kuchyňskými kleštěmi, opláchněte vlažnou vodou a položte na papírový ručník, abyste mohlo vyschnout.

Alobal a jedlá soda

Toto je jeden z nejlepších receptů na čištění stříbra. Tato metoda je velmi užitečná, když potřebujete vyčistit více než jednu věc nebo větší předměty – například stříbrné příbory, svícny nebo nádobí. Zakryjte dno velkého pekáče hliníkovou fólií lesklou stranou nahoru. Abyste zabránili nežádoucím chemickým reakcím, používejte keramické nebo skleněné pekáče, nikdy ty nekovové. Naplňte vodou a přidejte sodu. Potřebujete 1,5 lžíce sody na každý litr vody. Přiveďte k varu a na 15 sekund vložte zašpiněné stříbro. Vyndejte stříbro pomocí kuchyňských kleští. Nechejte příbory na papírovém ručníku vychladnout. Špína bude pryč. U tvrdohlavých skvrn budete možná muset postup opakovat. Nikdy nepoužívejte tento recept na šperky s drahokamy, mohli byste je nenávratně poškodit.

Kukuřičný škrob a voda

Pokud vaše stříbro ztratilo lesk, tento recept vám ho pomůže obnovit. Připravte hustou pastu z vodní kukuřičného škrobu a vody a naneste ji na stříbrný předmět. Nechte směs úplně zaschnout a otřete ji ručníkem, či hadříkem z mikrovlákna, aby se povrch vyleštil a obnovil se lesk vašich šperků ze stříbra. Pokud nemáte kukuřičný škrob, můžete ji nahradit zubní pastou.

Kečup

Může to znít divně, ale kečup funguje skvěle, pokud potřebujete odstranit ze stříbra zakalení. Tato metoda je užitečná, pokud máte k čištění pouze 1-2 stříbrné předměty. Nakapejte několik kapek kečupu na papírový ručník a jemně otřete stříbrné předměty. Nechte kečup působit alespoň 15 minut. Poté otřete hadříkem z mikrovlákna a opláchněte vodou. Některé položky, jako jsou ozdobné svícny nebo příbory, mají více detailů. Použijte měkký kartáček na zuby, abyste dosáhli mezi štěrbiny a vyčistili zakalení.

Dezinfekční prostředek

Produkty pro dezinfekci rukou jsou rychlým způsobem, pokud potřebujete vyleštit svůj stříbrný prsten na cestách. Na papírový kapesník vymačkejte malé množství dezinfekčního prostředku na ruce a jemně otřete svůj šperk. Vaše stříbro bude opět čisté a lesklé! Nezkoušejte tento recept na šperky s minerálními kameny, protože některé přísady dezinfekčního prostředku na ruce by mohly kámen poškodit.

 

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Sdílejte
Předchozí článekJak vytáhnout klíště
Další článekJak vyčistit troubu?

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here