Jak uchovat česnek

0
4256

Je velmi těžké sehnat kvalitní český česnek, který není bělený, a tak vás jistě zajímá, jak česnek uchovávat, aby vám vydržel, co nejdéle čerstvý.

Pokojová teplota

Už když česnek kupujete vyvarujte se paliček, které jsou měkké, poškozené, či hodně oloupané. U takových pak hrozí, že by vám při pokojové teplotě začaly rašit.

Nejjednodušší způsob, jak skladovat česnek doma, je v síťových pytlích nebo volně v prodyšných košících. Z česneku se zachovanými stonky lze udělat pěkné copánky k zavěšení, jako to dělávaly naše prababičky.

Česnek vydrží nejdéle, pokud je skladován při teplotě patnáct až osmnáct stupňů a při mírné vlhkosti. To je důvod, proč je skladování čerstvého česneku na zimu tak těžké. Dnešní zateplené a vyhřívané domy bývají velmi suché – tak suché, že se stroužky česneku scvrknou a uvnitř jejich slupek se po měsíci či dvou změní na nepoužitelnou zatvrdlinu.

Dalším tipem je skladování česneku pod neglazovaným hliněným květináčem ve skříni a vytvoření provizorního malého humidoru bez proudění vzduchu, který může vést k hnilobě.

Existuje několik dalších snadných způsobů skladování česneku, které nezhorší jeho chuť.

Česnek můžete skladovat i v šuplíku na zeleninu v chladničce. Skladování česneku v chladničce se postará o problém s vlhkostí. Uvědomte si, že jakmile byl česnek v chladu, začne rašit během několika dní poté, co bude vyndán na pokojovou teplotu. Pokud jej tedy skladujete tímto způsobem, uchovávejte jej v chladničce, dokud jej nebudete přidávat do pokrmu.

V mrazáku

Můžete také česnek zmrazit, i když si někteří lidé myslí, že zmrazený česnek není tak dobrý jako čerstvý. Nejrychlejším způsobem, jak jej připravit na skladování v mrazničce, je vložit oloupané stroužky česneku do kuchyňského robotu nebo mixéru s trochou vody a mixovat, dokud není česnek dokonale rozemletý, a poté česnekové pyré zmrazit v zásobnících na kostky ledu.

Sušička

Česnek také můžete usušit v sušičce na ovoce. Výroba vlastního sušeného česneku je velmi snadná. Nakrájejte oloupaný česnek na tenké plátky. Plátky vložte do sušičky na ovoce nebo do lehce vyhřáté trouby s mírně otevřenými dvířky a sušte opravdu velmi dlouho a pomalu. Jakmile jsou plátky suché, uložte je do vzduchotěsné nádoby.

V oleji

Jakmile máte sušené plátky česneku, můžete si připravit lahodný olej s příchutí česneku tak, že hrst plátků vložíte do malé nádoby a zalijete olivovým olejem. Macerované plátky čeneku – anebo ochucený olej použijte k přípravě salátových dresinků nebo k vaření.

Nakládané v octu

Jedním z posledních způsobů, jak uložit česnek, je naložit jej do octa. Hodí se pak do salátů, či jako drobné pohoštění pro hosty. A pokud jste už někdy zkoušeli nakládat zeleninu, či okurky, postup je úplně stejný.

 

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here