Jak vyčistit pračku

0
1537

Praní prádla je v domácnosti s dětmi téměř nekončící proces. Pračka slouží k praní prádla, ale neznamená, že je samočistící. Jedině čistá pračka je zárukou hygienicky čistého a vypraného prádla. Nemusíte pokaždé k prášku na praní přidávat další chemikálie, existuje nepřeberné množství tipů na to, jak si vyčistit pračku od špíny, usazenin z pracích prostředků a plísně.

Díky tomu, že v dnešní době se vyrábějí prací gely, které zvládnou vyprat i při nejnižších teplotách, už pomalu ani nepereme na devadesát stupňů, ale je to občas nutné. Zapněte pračku na dlouhý cyklus a nejvyšší teplotu. Některé pračky mají od výroby speciální program na čištění bubnu, a tak ho občas používejte.

Jak často čistit pračku?

Na tuto otázku existuje univerzální odpověď. Čím častěji pračku používáte, tím častěji ji důkladně čistěte. Optimálně jednou za měsíc použijte profesionální čistič pračky, který vaši pračku zbaví nánosů špíny, zbytků pracího prášku a odvápní ji.

Nechcete do pračky přidávat chemii? Postačí vám jeden litr octa. Nalijte ocet do dávkovače na prací prášek a pračku zapněte na dlouhý cyklus. Ocet si poradí s vápenatými usazeninami a navíc působí jako přírodní desinfekce, dokonale odstraní zárodky kvasinkové infekce.

Dalším přírodním čističem je jedlá soda. Nasypte do bubnu šálek jedlé sody a do dávkovače na prášek nalijte ocet. Jak se zapne prací cyklus, ocet se sodou utvoří chemickou reakci a vyčistí tak vaši pračku. Soda je také skvělým bělidlem pro zašlé bavlněné prádlo bílé barvy.

Pračka není jenom buben

Když čistíte pračku, nezaměřujte se pouze na buben pračky. Vyjměte dávkovač na prášek, jemně jej očistěte od zbytků prášku a aviváže třeba starým kartáčkem na zuby. Pod dávkovačem jsou obvykle také nejrůznější usazeniny pracích prášků, tam to vytřete hadříkem, nebo si též pomozte kartáčkem. Máte-li v dávkovači na prací prostředek opravdu hodně usazeného prášku, dávkovač ponořte do kýble s  žhavou vodou a nechte odmočit nejlépe přes noc.

Zkontrolujte plastové těsnění kolem dvířek. Pokud si všimnete nečistot a špíny, vydrhněte oblast kartáčkem na zuby. Pomocí čisticích ubrousků otřete celou pračku, nezapomeňte lehce utřít i panel s čudlíky.

Čas od času vyčistěte i spodní filtr pračky, obvykle se tam najdou gumičky do vlasů, nebo třeba drobnosti z kapes. Většinou se dá velmi dobře odklopit, ale počítejte s tím, že z pračky vyteče menší či větší množství vody, připravte si předem nějaké hadry, či staré ručníky, abyste nemuseli řešit vytopenou koupelnu.

Někdy se stane, že přestože je pračka čistá a i když necháváte po každém praní vyschnout buben, necháváte pootevřená dvířka i dávkovač na prací prášek, stejně zapáchá. Pak už zbývá jen jedno řešení a tím je propláchnutí výtokové hadice. Hadici opatrně odmontujte ze zdi, počítejte s tím, že vyteče také malé množství vody a důkladně ji propláchněte. Nepomůže-li to, můžete koupit hadici novou. Někdy hadice zapáchá proto, že je špatným způsobem za pračkou zkroucená a tak pračka dostatečně nevypouští odpadní vodu.

¨¨

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Sdílejte
Předchozí článekJak přestat kouřit
Další článekJak uchovat česnek

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here