Jak snížit cholesterol přírodní cestou?

0
106

Vysoký cholesterol a další obtíže s ním spojené patří k nejrozšířenější civilizační chorobě, která trápí téměř každého třetího dospělého člověka. Chcete svůj cholesterol snížit, ale dáváte přednost síle z přírody? Poradíme vám, jak na to.

Kdy je cholesterol příliš vysoký?

Ne všichni si uvědomují, že cholesterol je přirozenou součástí lidského těla. Každý z nás ho má a v normálním množství je cholesterol nejen bezpečný, ale především prospěšný. Jakmile je ho ale v těle příliš, nastávají problémy. Vysoký cholesterol v krvi je při množství nad 5,2 mmol/l, u hodnot vyšších než 6,2 mmol/l už se hovoří o příliš vysokém tlaku. V poslední době se ale mnohem více než množství cholesterolu v těle začíná mluvit o jeho přesném složení. Cholesterol je totiž tvořen dvěma složkami: HDL a LDL. O HDL se mluví jako o „dobrém“ cholesterolu, kdežto LDL je považován za špatný. Nebezpečný stav nastává, pokud je poměr HDL k LDL menší než 1 : 3. Zjistit, jaké množství cholesterolu a v jakém složení máte v těle, lze jednoduchým lékařským vyšetřením.

Proč je vysoký cholesterol nebezpečný?

Ačkoliv se o vysokém cholesterolu často mluví, mnoho lidí má tendenci tento problém podceňovat. Vysoký cholesterol navíc neodhalíte snadno, protože počáteční příznaky nejsou nijak výrazné. Dlouhodobě ale dokáže vysoký cholesterol v těle napáchat velké a často nevratné problémy. S vysokým cholesterolem souvisí ateroskleróza, vysoký krevní tlak, mozková mrtvice, srdeční infarkt, onemocnění ledvin a mnoho dalších nepříjemností. Je proto vždy důležité dbát na prevenci a těmto obtížím se raději vyvarovat.

Jak snížit cholesterol?

Při diagnostice potíží spojených s vysokým cholesterolem jsou pacientům nejčastěji předepisovány statiny. Tyto léky je často nutné užívat dlouhodobě a není výjimečné ani doživotní užívání. Statiny snižují LDL cholesterol, jejich účinnost ale není příliš vysoká. Doprovázejí je navíc nepříjemné vedlejší účinky v podobě bolestí svalů a kloubů, svalových křečí, problémů se spánkem či pamětí endokrinních poruch a může dojít také k poškození jater. Naštěstí lze ale vysoký cholesterol snížit i příjemnější a pro tělo méně zatěžující cestou.

Jak snížit cholesterol přírodní cestou?

Za vysoký cholesterol může především špatná životospráva. Právě strava výrazně přispívá k nadbytku cholesterolu v těle a její změnou je možné cholesterol účinně snížit. Ze všeho nejdříve se zaměřte na příjem sacharidů. Omezte konzumaci rafinovaného cukru a potravin vyrobených z bílé klasické mouky, která je na jednoduché sacharidy bohatá (bílé pečivo, těstoviny, kynuté těsto). Jak by měla dále vypadat vaše cholesterol dieta? Rozhodně neomezujte zdravé tuky, ty jsou v tomto boji velmi důležité. Dokáží totiž snižovat LDL cholesterol a naopak posilovat HDL cholesterol. Jezte hodně vejce, živočišné i rostlinné tuky či ryby. Kromě jídla je ale také velmi důležitý pravidelný a dostatečný pohyb. Udělejte pro své zdraví něco dobrého a alespoň 2× za týden si dopřejte hodinovou fyzickou aktivitu.

Bylinky a rostliny pro boj s vysokým cholesterolem

Při vysokém cholesterolu je velmi důležité zvýšit příjem vlákniny, s čímž vám mohou pomoci doplňky stravy obsahující psyllium. To pomáhá tělu vylučovat žlučové soli a stimulovat tak tvorbu nových. Při tomto procesu je spotřebováván cholesterol a jeho množství v těle je tak postupně snižováno. Jedním z velmi účinných doplňků stravy je Masticha Vena, která kromě psyllia obsahuje také modřínovou a akáciovou vlákninu. Dále obsahuje vysoké množství flavonoidů a polyfenolů, přírodní extrakty z olivovníku, pepře, granátového jablka, červeného hroznového vína a samozřejmě Chioskou mastichu, jejíž pozitivní účinky na lidský organismus jsou známy od pradávna. Masticha Vena vám pomůže nejen snížit a udržet normální hladinu cholesterolu v těle, ale také krevního tlaku. Posílí váš imunitní systém, srdečně-cévní systém, podpoří funkci jater a přispěje k lepšímu trávení. Užívání tohoto doplňku stravy navíc nedoprovází žádné vedlejší účinky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here