Hubnutí zdravě jen běžnými potravinami – tohle skutečně funguje

0
3893

Většina lidí si myslí, že aby zhubli, musí držet přísnou dietu, hodiny trávit v posilovně a jíst kořínky. Tak to ale vůbec není. Hubnout se dá i s pomocí běžných potravin. Není nutné, abyste si kupovali speciální přípravky na hubnutí, různé koktejly, tabletky, ale ani není nutní jíst „jen“ zrní.

Důležité je vědět, co jíst

Aby bylo hubnutí účinné, je důležité znát složení potravin. Nemusíte vědět, kolik bílkovin, tuků a sacharidů která potravina obsahuje. Důležité je vědět, jestli je „moc“ tučná, nebo jestli má „moc“ energie.

Dobrý příklad je jogurt. Například řecký jogurt je velice kvalitní, například pro děti, při zavádění příkrmů je ideální, ale při hubnutí je dost tučný. Lepší je vybírat jogurty do 3 % tuku.

Dobrým pomocníkem při hubnutí, může být glykemický index. To je hodnota, která ukazuje využití glukózy z určité potraviny. Jednoduše řečeno, čím vyšší číslo, tím rychleji budete mít hlad.

Pár potravin pro porovnání

POTRAVINA GI
Brambory vařené v páře 65
Vařená cizrna 30
Brokolice 10
Čočka červená 27
Džem jahodový 87
Celozrnný chléb 64
Rýže tmavá naturál 50
Kiwi

 

50

 

 

Tabulek s GI je na internetu velké množství. Ve většině se bohužel hodnoty liší. Proto je důležité, znát i další ukazatele, podle kterých se řídit.

Přípravky na hubnutí

Když chcete hubnout zdravě, jen běžnými potravinami, nemusíte si kupovat žádné drahé přípravky. Nejsou nutné ani proteinové či sacharidové nápoje. Ty jsou pro sportovce, ale běžný člověk je rozhodně nepotřebuje. Stačí, když budete dodržovat pravidlo 3P – Pestrost, pravidelnost a pohyb. Pokud na pohyb není čas, tak naopak mohou takové nápoje pomoci. Kompletně vyváží živiny, které vaše tělo potřebuje a nemusíte si počítat kalorie. Zajímavá může být například KetoFit dieta.

Pestrost je priorita

Při výběru potravin se řiďte tím, že jídlo musí být pestré. Vybírejte různé potraviny, i ty, které neznáte. Díky internetu si můžete najít různé recepty a vyzkoušet jídla, která jste dosud nejedli.

Velkou chybou je, když lidé jedí stále to samé dokola. Třeba zelenina. Hodně lidí konzumuje okurky, rajčata a papriky a tím to končí. Zapomínají, že jsou také ředkvičky, kedlubny, chřest, brokolice, kukuřice, květák atd. Zeleniny je velké množství a dá se konzumovat jak v syrovém stavu, tak i dušená či jen spařená a lehce osolená (nebo s bylinkami)

Pokud budete jíst různé druhy, nebudou Vám chybět žádné vitamíny.

Nezapomínejte také na různé druhy ovoce. V České republice se nedají konzumovat jenom jablka. Máme spoustu dalšího ovoce. Například hrušky, švestky, různé blumy, broskve, meruňky apod. Dále můžete vyzkoušet i exotické ovoce v podobě pomerančů, mandarinek, kiwi, avokádo, mango, ananas, meloun atd.

Nezapomínejte na maso a luštěniny. V masu je spousta železa a také vitamíny skupiny B. V neposlední řadě obsahuje maso kvalitní živočišné bílkoviny.

Lidé, kteří maso nejedí (vegetariáni), by měli bílkoviny, vitamíny i železo doplňovat z jiných zdrojů. Hlavně luštěniny, sója a ořechy.

Pestrost platí i u pečiva. Vyhýbejte se bílému pečivu. Celozrnné pečivo ale klidně jíst můžete. Snažte se střídat. Zkuste žitné, špaldové, slunečnicové apod.

Pravidelnost

Při stravování a hubnutí je důležité jíst pravidelně. Díky tomu zajistíte tělu pravidelný příjem živin a tělo bude fungovat, jak má. Když budete jídla vynechávat, tělo se začne zpomalovat, až přejde do úsporného režimu. Pak Vám dá hodně práce, metabolismus znovu rozhýbat.

Jíst by se mělo alespoň 5x denně. Pokud ale vstáváte brzy a chodíte pozdě psát, můžete jíst až 7x.

Snídaně by měla být do jedné hodiny od probuzení a od toho se pak odvíjí všechna jídla přes den. Pauzy mezi jídly by měly být asi 2,5 – 3 hodiny. Delší pauzy nejsou dobré, jelikož zpomalují metabolismus.

Pohyb

Když budete jíst pestrou stravu a budete jíst pravidelně, musíte zařadit také pohyb. Pak může mít Vaše snažení smysl. Samozřejmě se také nesmíte přejídat, je dobré vyřadit obyčejný cukr a tučná jídla.

Vyberte si takový pohyb, který Vás bude bavit. Nesmíte se do toho nutit, jinak Vám to dlouho nevydrží. Baví Vás kolo? Jezděte na kole. Baví Vás plavání? Plavejte. Dobré je, zařadit aerobní pohyb, kterým budete spalovat tuky.

Snažte se co nejvíce hýbat. Používejte schody místo výtahu, do obchodu jděte pěšky místo autem.

Zařaďte pravidelný pohyb. Alespoň 3x týdně.

3.5/5 - (2 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here