Duševní výživa

0
1283

PHOTO by Pxhere, Public Domain CC0

Často se máme tendenci soustředit na správnou a zdravou výživu pro naše tělo, ale mnohokrát zapomínáme na náš unikátní orgán, kterým je mozek. S mozkovou sílou se pojí i naše duševní zdraví. A to je stejně důležité jako naše fyzické zdraví, přestože není hmatatelné a mění se v závislosti na životní okolnosti a fáze, kterými právě procházíme.

Měli bychom se záměrně snažit a být laskaví ke své mysli. Existují nástroje, co našemu mozku umožní vzkvétat a regenerovat se – a to v každém věku. Vždyť je náš mozek o váze zhruba jednoho a půl kilogramu zodpovědný za všechno od regulování tělesné teploty přes srdeční frekvenci po nálady a pocity. Dalo by se říct, že utváří, kým jsme. Spojitost mezi tímhle fascinujícím orgánem a naší duševní pohodou je tedy neoddělitelná.

Asi se hned nabízí otázka, jak můžeme náš mozek podpořit, stimulovat, rozvíjet… Díky řadě výzkumů se ukázalo, že dobře vyvážená strava, bohatá především na B-vitamíny a zinek pomáhá s pokleslou náladou, únavou, kognitivními úpadky a podrážděností. Dalším způsobem je pak aktivita, která udržuje mozek v činnosti. Existuje celá řada činností, a častokrát velice zábavných, jimiž můžeme náš řídící orgán udržovat hezky bystrý. Tady je pár tipů, z nichž si každý může vybrat ten svůj nástroj na udržování svěží mysli.

Zkuste se naučit něčemu novému každý den. Může se jednat o studium cizích jazyků a pravidelně se snažit doplňovat slovní zásobu, fráze a praktikovat konverzaci. Zlepšíte si tím kognitivní funkce, budete mít lepší koncentraci, posílíte paměť a pozornost a ještě si můžete přečíst díla svého oblíbeného autora v originále.

Hrajte hry, které stimulují vaši mysl. Inteligentní hry, které se dnes řadí do skupiny duševních sportů, patří mezi koníčky mnohých z nás. Patří mezi ně dáma, rychlé čtení, rychlé řešení hlavolamů například Rubikovy kostky nebo šachy. Obzvláště tahle aktivita, jenž pochází ze staré Persie, je velmi prospěšná. Možná i proto ji s oblibou hrají inteligentní lidé, kteří si tak bystří mozek. Mezi jejich mistrné hráče patří i profesionální hráčka pokeru a ambasádorka duševních sportů Jennifer Shahadeová, zakladatel společnosti Micosoft Bill Gates nebo hollywoodská hvězda Leonardo di Caprio. Tahle aktivita napomáhá k lepšímu fungování mozku, kognitivním schopnostem a učí nás strategickému myšlení.

PHOTO by Pxhere, Public Domain CC0

Poslouchejte hudbu nebo sami hrajte na hudební nástroj. Hudba má pozitivní efekt na celou řadu věcí, není jenom stimulem pro lidskou psychiku. Dokáže posílit koncentraci a paměť a při sportování nás umí správná písnička vyhecovat k lepším výkonům.

Pište často. Psaní se ukázalo jako mocný nástroj, který zlepšuje komunikační dovednosti ale i pracovní paměť. Co chcete psát je už jenom na vás, zvýšíte si tím mozkovou aktivitu. Může to být poezie, kreativní příběhy, texty písní, psané dopisy, e-maily nebo například příspěvky do blogu.

Nový koníček je další skvělý způsob, jak si úžasně a zábavně stimulovat mysl. Zaženeme tím nudu a ještě se pobavíme. Proč nezkusit šití a pletení, pečení, fotografování, nové práce na zahradě, golf nebo plavání? Na výběr je z tolika možností a nikdy není pozdě naučit se novým dovednostem.

Protančete se k dobré náladě. Tancování je úžasná činnost, která díky učení nových pohybů může zvýšit rychlost a paměť mozku při zpracovávání informací. Nemusí se nutně jednat o klasické nebo latinsko-americké tance, na výběr je z tolika možných kurzů ať už v tanečních studiích nebo on-line. Proč si nevyzkoušet salsu, hip-hop, jazz nebo zumbu?

Meditujte. Někdo může namítat, že se nejedná o aktivitu, vždyť se jeden snaží o zklidnění mysli. Jedná se však o velice účinný nástroj, jak trénovat mysl, aby se uměla lépe soustředit a přesměrovala myšlenky. Díky pravidelnému praktikování meditace se snižují hladiny stresového hormonu kortizolu, zpomaluje dýchání, snižuje stres a úzkost. Určité formy meditace mohou vést ke zlepšení pohledu sama na sebe, sebeuvědomění a pozitivnějšímu pohledu na okolní svět.

Jestli věnujete více času trénování těla, určitě tím přispíváte i svému duševnímu zdraví. Zkuste se však cíleně zaměřit na některou z činností, co také protrénuje váš mozek. Jak to krásně vyjádřil francouzský básník Jean De La Fontaine: „Pestrost je pěkná věc, leč v duši musí tkvět, a nejen na šatech.“

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here