Pravidelné měření obsahu cukru v krvi se stalo hlavním ukazatelem při individuální léčbě cukrovky.Pravidelné měření obsahu cukru v krvi se stalo hlavním ukazatelem při individuální léčbě cukrovky.

Cukrovka je onemocnění, které může mít vážné následky. Za posledních dvacet let se však léčba výrazně zlepšila a v současné době se čím dál více klade důraz hlavně na individuální přístup k onemocnění. Léčba je tedy u každého jiná a mění se podle jeho aktuální hladiny cukru v krvi. Jednou z hlavních pomůcek při léčbě diabetu se tak stal glukometr. Díky pravidelnému měření glukózy si mohou pacienti sami určovat, kolik inzulínu potřebují.

 

Správná léčba je základ

Glukometr je v současné době využíván především při léčbě diabetu prvního typu. Autoimunitní onemocnění se může v počátcích projevovat velkou žízní, častým močením, závratěmi, únavou nebo zrychleným a mělkým dýcháním. Včasná a správná léčba diabetu může nežádoucí projevy této nemoci odvrátit až o několik desítek let. Kvalitní glukometry dokonce dokážou vypočítat týdenní nebo měsíční průměr naměřených hodnot glykémie, což je určujícím faktorem při zjišťování, zda je diabetes léčen správně či nikoliv.

 

Jednoduché měření

Díky moderním glukometrům se pro diabetiky stává život snesitelnějším. Měření glykemie je jednoduché. Glukometry totiž potřebují k určení hodnoty jen velmi malé množství krve, která se získá prostřednictvím odběrného pera a lancety z prstu, a testovací proužek, který se vloží do glukometru. Některé speciální přístroje jsou schopné dokonce měřit i kyselinu močovou či cholesterol. Na každou hodnotu je třeba použít speciální testovací proužky.

 

Jiné způsoby jsou orientační

Glykemické hodnoty se však mohou měřit i jiným způsobem. Existují jednoduché testovací proužky, na které se sice také nanáší krev, ale stav glykemie se zjišťuje porovnáním barevných proužků. Dalším možným řešením je zjišťování hladiny glykemie z moči pomocí testovacího proužku. Tato metoda však není příliš spolehlivá, jde jen o orientační zjištění.

 

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here