Čtyři jednoduchá pravidlapro výživu seniorů

0
2684

Vánoce jsou svátky klidu, míru, a především rodinných setkání. Proto se na ně těšíme. Bohužel toto období doprovází i mnohá úskalí, která vedou ke stresu. Stresově mohou působit především na seniory pro něž jsou nejen velmi emoční záležitostí, ale také obdobím častých úrazů a špatného stravování. Pokud nejsou sami, mohou příjemné svátky prožít i oni. Stačí se řídit několika radami.

První pravidlo: Nebýt sám

Vánoce jsou čas, kdy by lidé měli být spolu. Blízkost rodinných příslušníků nebo přátel je také jeden z faktorů, který u lidí staršího věku snižuje pocit osamocenosti a tím také riziko rozvinutí depresí. Blahodárný vliv má na seniory v podstatě jakýkoliv společenský styk a přímá setkání. Proto neváhejte svého blízkého navštívit v jakýkoliv čas, nejen ten vánoční.

Druhé pravidlo: Odlehčené vánoční hody bez přejídání

Plné stoly a bohatá slavnostní menu. To je další klasika, na níž se mnozí těší. Je ale důležité myslet na to, že lidé pokročilého věku mají specifické stravovací nároky na výživu a jejich tělo funguje mnohdy odlišně. Základním pravidlem proto je, že strava musí být i o Vánocích pestrá, čerstvá, rozmanitá, z kvalitních surovin a s dostatkem bílkovin. Neměla by chybět zelenina a ovoce. I bramborový salát lze připravit v odlehčené variantě tak, aby vašim blízkým nezpůsobil potíže. Stačí majonézu nahradit bílým jogurtem, přidat více zeleniny, ubrat brambor a uzeniny. Ryba, ať už jakákoliv, by na sváteční tabuli měla zůstat, je totiž zdrojem lehce stravitelných bílkovin a prospěšných nenasycených mastných kyselin. Nemusíte ji smažit, lze zvolit i zdravější formu pečení.

Tip: Zde najdete vhodné přípravky na klouby

Celkově je třeba dávat pozor i na pravidelnost jídla. Správnou funkci trávicího traktu nepodporuje ani vánoční půst, po němž často následuje nárazový příjem vysoko kalorického jídla. A nesmíme zapomenout ani na pravidelný pitný režim. Na oblast stravování seniorů se specializují například webové stránky www.vyzivasenioru.cz, kde jsou mnohá další doporučení.

Třetí pravidlo: Jíst, ale nenutit

Stejně jako je důležité přijímat denně dostatečné množství potřebných živin, tak je ale také třeba myslet na to, že staršímu člověku nesmíme jídlo příliš nutit – to má někdy spíše opačný efekt.  I přesto, že senior není schopen přijmout potřebné množství bílkovin a energie, existují dnes pohodlné cesty, jak se s tímto problémem vypořádat. Řešením mohou být například nutriční drinky. Obsahují vysoký podíl bílkovin, vitaminů a energie. Pokud proto stále tápete, jakým dárkem potěšit své blízké vyššího věku, nutriční nápoj je skvělá volba. Podpoříte jím totiž jejich zdraví a vitalitu. 

Zkuste také Proenzi na klouby, vhodné brát pravidelně.

Čtvrté pravidlo: Zatočte s křehkostí

S posledním měsícem v roce přichází také zimní mrazivé počasí, namrzlé chodníky, vysoké riziko pádů a s nimi i nepříjemných zranění. Čím starší člověk je, tím je u něj větší riziko křehkosti. A nemluvíme pouze o náchylnosti k pádům, úrazům a často pomalejší regeneraci po nemoci, ale také o úbytku vitálních rezerv člověka a náchylnosti vůči stresu a stresovým podnětům. I s křehkostí lze ale účinně bojovat pomocí vyvážené stravy. „Křehkost ovlivňuje schopnost vyrovnávání se s například závažnými pooperačními stavy i zdánlivě banálním nachlazením a má vliv na soběstačnost člověka. Jedná se o do značné míry reverzibilní stav, a za pomoci správné výživy a fyzické aktivity jej lze zvrátit. Zejména je ale důležitá prevence křehkosti – pamatovat na to, že člověk musí mít dobrou výživu, i když se mu nechce jíst – a v tom je právě důležitá klinická výživa,“ říká docentka Iva Holmerová, přední česká gerontoložka.

Zde naleznete vhodné produkty podporující pevnost kostí.

O společnosti Nutricia

Nutricia je evropskou jedničkou ve vývoji a výrobě enterální klinické výživy pro lidi se specifickými výživovými potřebami.

Hlavní cílem společnosti je přinášet lidem zdraví, dále kvalitní život lidem v pokročilém věku a nemocným všech generací. Pozornost zaměřuje na aktuální potřeby pacientů a vyvíjí a vyrábí přípravky klinické výživy v široké škále aplikačních forem a příchutí. Produktové portfolio tak tvoří nejen tekutá forma (sipping) v podobě Nutridrinku, ale i krémová výživa a výživa sondová, určená pro zvláštní lékařské účely. V oblasti výzkumu si Nutricia zakládá na dlouhodobé spolupráci s lékaři, nutričními poradci a sdruženími pacientů a její výrobky jsou k dostání po celém světě.

Na začátku všeho stál v roce 1896 mlékař Martinus Van der Hagen, který Backhousovou metodou vyrobil první speciální mléko pro děti, jemuž dal název Nutricia, od něhož posléze odvodil i jméno celé společnosti. Již na počátku 20. století se Nutricia stala průkopníkem v oblasti vývoje a výroby klinické výživy pro lidi se specifickými výživovými potřebami. Vyrobeno tak bylo například mléko pro diabetiky či jodizované mléko pro pacienty s onemocněním štítné žlázy. Od roku 1950 spolupracuje Nutricia s dietology. V České republice byla pobočka společnosti otevřena v roce 1992.

Nutridrink, klinická výživa vyvinutá speciálně pro pacienty se zvýšenou potřebou energie a nedostatečným příjmem živin, tvoří jednu z hlavních produktových řad Nutricia. Jedná se o vysokoenergetickou nutričně kompletní výživu s vysokým podílem bílkovin, které jsou pro lidi staršího věku nezbytností. Pacientům trpícím podvýživou související s onemocněním, proleženinami, ale i cukrovkou poskytují částečnou i celkovou náhradu stravy.

PŘEJÍT DO OBCHODU

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here