Chuť kávy pro všechny! Seznamte se s tajemstvím bezkofeinové kávy

0
459
Jak vypadá chvíle, kdy se posadíte na pár minut a potřebujete si utřídit myšlenky? Hřejete si dlaně o šálek horkého nápoje s nádherně hořkou chutí. U kávy odpočíváme, u kávy si povídáme s přáteli, káva patří k začátku našeho dne. Nad šálkem kávy probíhají pracovní schůzky a šálek kávy má místo po dobrém obědě. Co když se ho musíme vzdát? Sáhneme po kávě bez kofeinu!

Když je kávy příliš

Kofein je dokonalý stimulant. Je oblíbený po celém světě a nalezneme jej nejen v kávě, ale i v čaji, kolových a energetických nápojích a některých potravinách. Jakmile se ale začnete zajímat o zásady zdravého stravování, zjistíte, že větší množství kávy nebo obecně vysoká dávka kofeinu, nemá ve správném jídelníčku místo. Káva se doporučuje omezit lidem s vysokým krevním tlakem a srdečními potížemi. Nesmí ji pít ani lidé trpící na žaludeční vředy a těhotné nebo kojící ženy. Uvádí se, že vyšší míra kofeinu v těhotenství může způsobit hyperaktivitu u dítěte. Při kojení se zase káva dostává mateřským mlékem až k miminku, které vás za jeden šálek kávy odmění dlouhou nespavostí, neklidem a nervozitou. Na kofein by si měly dát pozor i neurotické osoby. Jak se ale vzdát tak lahodného nápoje? Abyste nemuseli taková muka podstoupit, je tu káva bez kofeinu. O svou malou chvilku pohody a relaxace nemusíte přicházet. Stále je tu pro vás šálek horkého nápoje s krásně nahořklou chutí.

Jiná káva, stejný požitek

Existují dvě základní metody, jak odstranit kofein z kávových zrn. Při evropské metodě se kávová zrna namočí do roztoku s neškodnou chemikálií, která nasákne kofein. Zrna se dále promývají a roztok se odstraní. Pokud se zaměříte na výslednou chuť kávy, malinký ocásek chemické sloučeniny zaznamenáte. Druhou metodou se kofein odstraňuje bez chemikálií, jedná se o švýcarskou metodu. Kávová zrna se máčí ve vodě a voda s kofeinem se s použitím uhlíku filtruje. Výsledná chuť je bez chemického závanu, ale káva ztrácí trochu ze svého typického aroma a méně voní. Pokud ale sáhnete po kvalitní směsi a připravíte kávu v kávovaru, bude rozdíl mezi kofeinovou a bezkofeinovou kávou minimální. O požitek nad šálkem kávy nepřijdete.

Bezkofeinová káva není bezkofeinová

Švýcarská i evropská metoda odstraňuje převážnou většinu množství kofeinu. Uvádí se, že dokáží odstranit i více než 97 % kofeinu. Ve vašem šálku bezkofeinové kávy se malé množství kofeinu nachází. I v šálku kofeinové kávy můžete množství kofeinu snížit, když se zaměříte na délku louhování a na hrubost kávové směsi.

S bezkofeinovou kávou si oblíbený horký nápoj můžete vychutnat i těsně před usnutím.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here