Chodítka, nebo berle?

0
720

Máte problémy s chůzí? Pomohou vám vybrané zdravotnické pomůcky.

Problémy s chůzí zdaleka nemusí mít jen staří lidé, ale třeba i ti mladí po úrazech. Jaké zdravotní pomůcky jim pak pomohou s mobilitou?

Hole francouzské

Chůzi po úraze mladým i dospělým usnadňují berle. Ty se dělí na francouzské a vycházkové. K odlehčení zátěže dolních končetin, případě ke zvýšení stability uživatele, primárně slouží berle francouzské. Protože podepírají paži i předloktí, jsou určené především pacientům s dostatečnou silou v zápěstí.

Hole vycházkové

Další kategorií jsou hole vycházkové, vhodné pro lidi, kteří potřebují jen mírné odlehčení. Je však třeba je správně používat. Vycházková hůl se v první řadě používá na zdravé straně těla. Důležitá je i její správná výška. Bude-li příliš vysoká, nebo naopak příliš nízká, může být její nositel sužován bolestmi ramen, krční či bederní páteře. Mějte proto na paměti, že ruka by při držení vycházkové hole měla být jen mírně pokrčená v lokti.

Chodítka

Osoby, které mají problémy s mobilitou, zpravidla se jedná o seniory v pokročilém věku, se při chůzi často neobejdou bez chodítka. I když se tato pomůcka může na první pohled zdát zbytečná, opak je pravdou. Tělu poskytuje velkou oporu.

Statická a s kolečky

Chodítka pro seniory se rozdělují na statická a s kolečky. Zatímco i v interiéru jsou vhodná ta statická, pro pohyb venku většina seniorů upřednostňuje chodítka s kolečky, ať již se dvěma, třemi či čtyřmi. Nejlépe se chodí s chodítky vybavenými čtyřmi kolečky, která však také jsou nejtěžší.

Praktické příslušenství

Všechna chodítka umožňují individuální nastavení výšky (od 70 do 120 centimetrů). Vybavena jsou také protiskluzovými madly na ruce z plastu či gumy. Některé modely je rovněž možné dovybavit užitečnými doplňky v podobě závěsných košíků, tašek, háčků a poutek. K odpočinku rovněž slouží anatomicky tvarovaná sedátka. Dobrou zprávou také je, že chodítko pro seniory nemusíte vždy platit ze svého. V některých případech vám na něj přispěje či jej celé zaplatí pojišťovna.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here