Zkuste si pročistit organismus raw stravováním

0
1861

Čas od času je každý nespokojený s tím, jak vypadá a nejčastěji to přisuzuje tomu, co jí. Proto je již téměř na denním pořádku, že se v mezi lidmi objeví nějaký zcela nový a jistě zaručený, zdravý způsob stravování. Některé jsou mezi lidmi známější, jiné o něco méně. V poslední době se tak celkem snadno a rychle rozšířilo také raw stravování. Mezi širokou veřejností se má za to, že jde především o syrové a nijak neupravené jídlo, tedy hlavně zeleninu a ovoce. To však zdaleka není vše, co v raw jídelníčku můžete najít.

Co je raw?

Co si tedy pod pojmem raw stravování představit? Podle teorie, která považuje raw stravování za nejvhodnější je vše, co je v potravinách přínosné, při zahřátí nad 45 °C zničeno. Mezi vitariány se má obecně za to, že tepelně upravované jídlo je „mrtvé“, proto se potraviny při této úpravě jídla připravují maximálně mezi 42 a 45 °C. A to především z toho důvodu, aby se v jídle, ale i pití zachovalo co nejvíce vitamínů, minerálů a dalších živin. Jídelníček vitariánů se skutečně skládá nejvíce z ovoce a zeleniny, ale ve velkém množství v něm najdete také různá semínka, luštěniny, obiloviny, čerstvé kokosové mléko a ořechy, které mají velmi příznivý vliv na funkci mozku. Jídlo se však nejí pouze v syrovém stavu, mezi nejpoužívanější technologické úpravy patří nakličování semínek a luštěnin, odšťavňování ovoce i zeleniny, mixování a také vysoušení pomocí takzvaného dehydrátoru, který odstraňuje přebytečnou vodu z potravin.

Nemusíte však být zarputilí stoupenci raw stravy, toto stravování můžete aplikovat jen částečně a používat ho spíše k celkové očistě organismu například na jaře a v létě. Uvidíte, že i to na vás bude mít příznivý vliv. V raw životním stylu jde především o to nejíst nic, co by váš organismus příliš zatěžovalo. Hlavní je tedy vynechat tři hlavní složky, které váš organismus zatěžují nejvíce, a to maso, mléko a výrobky obsahující lepek. Tento způsob pozvolného přecházení na raw stravování je zároveň i ten nejlepší. Rozhodně totiž nemůžete organismus šokovat hned ze dne na den.

Kustovnice čínská

Velmi důležitou roli hraje v raw jídelníčku také kustovnice čínská. Její plody se nazývají goji a v tradiční čínské medicíně se používají už několik tisíc let především pro jejich antioxidační účinky a také se věřilo, že je zárukou dlouhověkosti. V naší kultuře byly jejich účinky objeveny až nedávno a od té doby se, i díky kultu zdravého životního stylu, hojně rozšířily.

RAWmarket.cz

Kustovnici čínskou i mnoho dalších různých semínek, sušeného ovoce ořechů i obilovin najdete na internetových stránkách e-shopu RAWmarket.cz. Kromě nabídky jídla však na stránkách najdete také osvědčené a chutné raw recepty, ale zároveň i další informace a rady pro zdravé stravování.

5/5 - (1 vote)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here