Zimní krajina na kole

0
461Cyklistická sezona není v těchto dnech ztovna na svém vrcholu, spíše naopak. Mnoho cyklistů v těchto týdnech „pověsilo kolo na hřebík“. Pokud nám počasí ale aspoň trochu přeje, anebo jsme ochotni cyklistickou výbavu rozšířit o prvky, které jsou pro zimní vyjížďku nezbytné, můžeme se z požitku jízdy na kole těšit i v těchto dnech. Zimní projížďka má své nezaměnitelné kouzlo – zasněžená krajina a čistý mrazivý vzduch působí jako balzám na nervy.

Na čem vyrazit

Na čem se však vydat poznávat krásy zimní krajiny? Nejvhodnější je horské kolo, které si poradí i s náročnějším terénem a téměř s jakýmkoli povrchem. Oceníte ho hlavně v případě, že chcete opustit vyjeté cesty a vydat se třeba do lesa. Na zimní vyjížďku se hodí také cyklokrosová kola, která zvládnou zimu, sníh, déšť i bláto.

Kolo je důležité vhodně vybavit. Nesmí chybět pneumatiky s hrubším vzorkem, který umožní jízdu sněhem. V terénu také nepochybně oceníte široké blatníky, kryt na řetěz a dostatečná světla. V zimním období se stmívá dříve, což byste, při výjezdu do terénu, měli mít na paměti. Důležité je nejen to, abyste viděli, ale i to, abyste byli viděni. V sázce je nejen vaše bezpečnost, ale i bezpečnost všech ostatních, kteří se na komunikaci pohybují současně s vámi, ať už v automobilu, na jiných kolech, či pěšky.

A co dress code?

Ani výběr oblečení není radno podceňovat. Zahalte se rovnou do několika vrstev – ideálně do tří. Což je zlatým pravidlem v zimních dnech bez ohledu na plánovanou aktivitu. Nezapomeňte na rukavice. I když by se mohlo zdát, že jde o malý, a tím pádem i zanedbatelný kousek šatníku, ruce během jízdy prochladnou nejdříve a jsou tou částí těla, která je povětrnostním podmínkám vystavena v první linii.

Neméně pozornosti věnujte i dolním končetinám. Prochladlé prsty u nohou by vám projížďku nemálo znepříjemnily. Proto volte cyklistické tretry ve speciální zimní úpravě. Představují sice větší finanční investici, kterou ale při zimních projížďkách oceníte. Jsou totiž odolné proti chladu, dešti, sněhu i větru a vaše nohy udrží v teple i v extrémních podmínkách.

Helma jako třešnička na dortu

Velké množství tepla uniká také hlavou. Díky funkčnímu šátku, čepici nebo kukle si na vás zima nepřijde. Tyto pokrývky hlavy vás však zahřejí, ale neposkytnou ochranu při případných pádech, jejichž riziko je v mrazivém počasí v namrzlém terénu vyšší než v letních dnech. Takže bez cyklistické helmy to tedy určitě nepůjde. Neměli byste bez ní sedat na kolo ani při cestě pár metrů do obchodu. Jde přece o vaši bezpečnost a je to právě přilba, která vám může zachránit život.

Zimní krajina na kole
Ohodnoťte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here