Žijte zdravěji díky domácí sauně

0
694

Zajdete si tu a tam do klasické sauny, abyste si odpočinuli, prohřáli si tělo a především svalstvo, zbavili se toxinů nebo zmírnily bolest kloubů nebo hlavy? Proč utrácet za saunu, když si ji můžete kdykoli vychutnat doma a za jedno nahřátí prostoru utužit zdraví i dvěma, třem nebo čtyřem lidem najednou? Sauna také pomáhá zlepšit kvalitu pleti, navodit psychickou pohodu a díky střídání teplot trénuje srdce a zvyšuje odolnost před nachlazením a nadměrným pocením.

Uvažujete o finské sauně?

Finská sauna se pyšní saunovými kamny, jež umí vyhřát prostor sauny na 65 až 100 °C. Na rozdíl od klasické sauny, kde se topí dřevem nebo elektrickou energií či vzácněji plynem nebo naftou, tady na saunových kamnech bývají položeny kameny. Díky nim dochází k akumulaci tepla a při polévání vody vytvářejí páru.

K přednostem patří možnost saunování vleže, tradiční způsob prohřátí těla nebo vysoká teplota a možnost zvlhčení vzduchu poléváním kamenů. Nevýhodou je delší doba náběhu teploty a vyšší spotřeba energie.

I infrasauny máme rádi

Oblibě se těší nejen finské sauny, ale i infrasauny. K ohřevu se zde používají infrazářiče také nazývané infrapanely. Ty vydávají infračervené záření pronikající asi patnáct mm do pokožky, a tam se mění v teplo. Saunuje se vsedě, aby paprsky pokrývaly velkou část povrchu těla. Teplota v této sauně se zvyšuje především sáláním z pokožky a dosahuje až 60 °C. Abyste ji mohli zapojit, stačí vám přípojka o 230V.

Výhodami jsou nízká spotřeba elektřiny, přípojka 230V, možnost koupit si typ malých rozměrů a umístit jej i do bytu, rychlé uvedení do provozu a rychlé prohřátí těla, lépe jej snáší kardiaci. Nevýhodami jsou nižší teplota v sauně, nutnost saunovat se vsedě, nemožnost zvlhčování vzduchu poléváním kamenů.

Další typy saun

Na výběr máte ještě parní saunu, kterou označujeme i jako parní lázeň. Ta je skvělá nejen k prohřátí těla, ale i pro hýčkání si dýchacích cest. Můžete v ní používat bylinné a vonné esence ke zvýšení účinku páry.

Solná sauna může vzniknout za přispění finské sauny i infrasauny. Jsou zde ale použity solné cihly. Ty se použijí k obložení stěn nebo se umístí do speciálních košů. Sůl se pak dostává do vzduchu a při dýchání a vstřebávání se pokožkou pozitivně ovlivňuje naše zdraví.

K sauně si můžete koupit i mnohé doplňky. Užijte si luxus sauny v pohodlí domova a ciťte se jako znovuzrození kdykoli budete potřebovat nebo chtít.

 

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here