Tejpování, pomůcka nejen pro profesionální sportovce

0
1639

Možná už jste v televizi na sportovcích viděli, že bývají polepení různě barevnými páskami. Asi jste se také dovtípili, že slouží ke zpevnění kloubů a uvolnění přetížených svalů. Tejpování ale není pouze výhradou profesionálních sportovců, jeho výhody mohou snadno pomoci i sportujícím hobíkům.

S čím vám tejpy pomohou?

Není tejp jako tejp. Existují dva druhy: fixační a elastický (kinezitape). Fixační tejpy jsou silně lepicí pásky většinou bílé barvy. Nejsou pružné a používají se výhradně k fixaci kloubů. Na kůži nedrží tak dobře jako kinezio tejpy, a proto jsou určené pro jednorázové použití. Slouží převážně jako ochrana a prevence před zraněním. Nejčastěji se lepí na prsty. Často je pro zpevnění svých kloubů používají volejbalisté, házenkáři či lezci po skalách.

Kinezio tejpy jsou naopak velmi pružné a pracují se svaly. Používají se k regeneraci, kdy uvolňují namožené svaly a zlepšují tok krve i před sportovním výkonem. Tehdy slouží především pro stabilizaci kloubů a podporu práce svalů a vazů. Pokud jste v minulosti měli zdravotní problémy se svalem či kloubem, tejpování funguje jako prevence dalšího podobného zranění.

Tejpy fungují také jsou součást rehabilitace, snižují otoky, odstraňují nebo mírní bolest a pomáhají s hojením jizev. V tomto případě nemusíte být ani sportovec, abyste ocenili jejich účinky.

Je nutné tejp dokonale nalepit

Při aplikaci kinezio tejpů je velmi důležitý směr a síla tahu. Jen malá odchylka může znamenat jiné, dokonce opačné účinky. Například namísto zpevnění ramenního či kolenního kloubu byste si při nalepení opačným směrem mohli způsobit jeho uvolnění, které je dobré k regeneraci. Riziko případného zranění tím nesnížíte, ale zvýšíte. Proto je dobré při prvních zkušenostech s tejpováním navštívit odborníka, kterému je kinizitaping vlastní.

Pokud se do tejpování pouštíte před nějakým sportovním výkonem, začněte nejlépe několik hodin předem. Pásky totiž potřebují nějaký čas, aby ke kůži dokonale přilnuly a začaly plnit svoji funkci. Na těle vám pak vydrží 3-5 dní, podle místa, jeho namáhání a pocení. Po každém nalepení si musí pokožka alespoň 24 hodin odpočinout, lepit tak nový tejp ihned po sundání starého se nedoporučuje.

Jistě vám neušlo, že tejpy se vyrábí v mnoha různých barvách. Ty jsou však pouze psychologickou záležitostí, z funkčního hlediska nehrají žádnou roli. Přesto se však doporučuje lepit chladnější barvy (modrá) ve chvíli, kdy potřebujete sval ochladit (například pro zmírnění otoku) a teplejší (červená) v opačném případě. Sportovci také často vybírají barvu tejpu podle toho, jestli jim ladí k oblečení a vybavení.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here