Recept na dlouhověkost mají Japonci. Proč je sushi tak zdravé? A kam na něj vyrazit?

0
955

Ačkoli samotný název této lahůdky zní značně cizokrajně, sushi už u nás pomalu zdomácnělo. Tato orientální pochoutka si v Česku získává stále větší počet nadšených stoupenců. V Japonsku je jedním z nejoblíbenějších pokrmů a dá se bez nadsázky říct, že je nedílnou součástí tamního životního stylu. Japonci sushi vnímají i jako způsob, jak projevit úctu váženým hostům. Tuto znamenitou zdravou delikatesu si u nás můžete dopřát v řadě specializovaných sushi restauracích, fast foodech a dokonce si ji můžete koupit i v supermarketu. Kvalita nabídky ale značně kolísá a proto, pokud si chcete opravdu pochutnat, volte opravdu pečlivě.

Rozhoduje kvalita surovin

Vzhledem k tomu, že jednou z častých součástí sushi jsou čerstvé ryby, měli byste vždy mít jistotu, že pocházejí od ověřeného dodavatele. Můžete se na jejich čerstvost a na jejich původ bez ostychu optat i v restauraci. V dobrých sushi restauracích je v nabídce obvykle bohatý výběr ryb, doplněný o lahůdky jako kaviár z létajících ryb, úhoř nebo mušle svatého Jakuba.

Kde ochutnat to nejlepší sushi?

Pokud chcete mít jistotu, že si pochutnáte na kvalitní a čerstvé dobrotě, vyrazte do specializované sushi restaurace. Pokud vyzkoušíte sushi z hypermarketu a poté sushi od profesionálů, budete překvapeni, jak velký je mezi nimi rozdíl. Chuťově jsou na zcela odlišné úrovni a dokonce obsahují i různé množství tělu prospěšných látek.

Zdravá lahůdka

Suroviny, které tvoří základ tradičního sushi, patří mezi bohaté zdroje vitamínů a minerálů. Ryby obsahují vitamíny A, D, C, B12, zinek, železo a jód. Rýže, která je nedílnou součástí sushi, ukrývá vitamín B6 a vitamín E, dále draslík, železo, fosfor, hořčík, chrom a selen. Mořská řasa nori, japonský křen wasabi a nakládaný zázvor jsou vydatnými zdroji vitamínů A, C, B1, B2, B6 a vápníku, hořčíku, železa, jódu, draslíku a manganu.

Sushi posiluje imunitní systém

Vitamín C, E a selen jsou silnými antioxidanty. Ty umí ničit volné radikály, čímž dochází k posílení imunitního systému. Antioxidanty chrání před mnoha nemocemi, včetně obávané rakoviny. Zázvor ulehčuje tělu svými antibakteriálními účinky, snižuje cholesterol a pomáhá při redukci váhy. Mořská řasa nori je jedním z nejbohatších zdrojů bílkovin. Obsahuje vitamíny A, B a C, minerály a vápník. Navíc umí tělo zbavit těžkých kovů a toxických odpadních látek.

Druhy sushi

Maki, temaki, nigiri…pod samotnými názvy si laik jen těžko něco představí. Abyste si uměli správně objednat váš vysněný kousek, připravili jsme pro vás malý přehled jednotlivých druhů sushi.

Sushi maki je základní typ sushi, podávaný ve formě rolky nakrájené na proužky. Váleček tvoří řasa nori, rýže a maso nebo kousek zeleniny. Namáčí se do sójové omáčky a křenu wasabi. Přesným opakem maki je California roll – připravuje se stejně jako maki, ale úplně naopak. Rýže je zvenku na ruličce, ozdobená sezamem, kaviárem nebo plátkem syrové ryby. Sushi nigiri je spojením plátku syrové nebo vařené ryby na válečku sushi rýže. Obměnou může být použití zeleniny nebo vejce namísto masa. Temaki sushi je nejsnazší způsob podávání sushi, ideální i na domácí přípravu. Je to kornoutek z mořské řasy nori, naplněný rýží a nejrůznějšími přísadami. Těmi může být salátová okurka, kousky ryb, krevety nebo zelenina. Sashimi je speciální sushi bez rýže a řasy. Pokrm ze syrových ryb je naaranžovaný na talíři a tenké plátky syrové ryby se pak namáčí do sójové omáčky nebo do křenu wasabi. Chirashi sushi je obdoba sashimi podávaná v misce s rýží.

Je sushi vhodné i pro děti nebo těhotné ženy?

Určité riziko pro obě tyto skupiny představuje sushi ze syrových ryb. Při špatném skladování rybího masa hrozí po jeho požití následné zdravotní potíže. Tomu se ale bezpečně vyhnete, pokud si sushi dopřejete v kvalitní sushi restauraci. Případně si můžete dát sushi s tepelně upravenou rybou, nebo masové kousky úplně vynechat a vychutnat si zeleninové sushi. Zajímavou variantou je i kombinace s ovocem, která si také našla své stoupence.

Restaurace Sushi Upgrade

Jedno z nejkvalitnějších sushi v Praze pro vás připraví v restauraci Sushi Upgrade. Jejich menu obsahuje i další jídla z japonské a asijské kuchyně, a to vše za sympatické ceny. Příjemná obsluha vás ráda přivítá v Opletalově ulici v Praze. Samotná restaurace vás potěší svým jednoduchým a útulným interiérem. Kapacita 30 míst umožňuje pořádání menších firemních akcí nebo teambuildingu. V restauraci můžete platit kartou, hotově nebo stravenkami. Přepadla vás chuť na sushi, ale nechce se vám opouštět teplo domova? I na to jsou v Sushi Upgrade připraveni. Nabízí rozvoz sushi po Praze a okolí, a to každý den od 11 do 22 hodin.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here