Pojďte vařit, dusit a péct v litinovém nádobí

0
107

Také už jste si všimli, že je v obchodech i na fotografiích lidí, jež se věnují vaření, stále více vidět litinové nádobí? Litinové hrnce tady jsou již spoustu let, možná si je pamatujete ještě z plotny vaší babičky nebo maminky. Avšak dnes mají mnohem hezčí podobu. Dříve bylo tohle nádobí většinou temně šedé až černé, dnes je nejen hezké, ale i stejně dobře fungující a dovede sloužit i několika generacím.

Proč právě litinové nádobí?

Možná máte také doma nerezové nádobí, které patří nejen u nás, ale i ve světě k nejpoužívanějším. Je to pro jeho mechanickou odolnost, snadnou údržbu a dlouhou životnost. Stále také vypadá hezké, stačí základní péče.

I přesto se možná za účelem vaření po dlouhé hodiny, poohlížíte po další variantě hrnců nebo pánve. A dobrým řešením na dlouhé vaření je právě litinové nádobí. Ty dnešní, moderní jsou krásné na pohled. Zdobí je zvenku krásná barevná, lesklá glazura. Jde o vysoce odolné litinové hrnce. Litina sice nemá moc dobré tepelné vlastnosti, a tak trvá déle, než se ohřeje a následně dlouho chladne. Na druhou stranu ale právě proto dokáže teplo velmi dobře a rovnoměrně rozvést, a také jej dlouho udržet.

Z litiny jsou nejčastěji vyráběny hrnce kulaté a hrnce oválné, které možná znáte pod označením „holandské pece“. Jejich tělo je dokonale vytvarované k tomu, aby co nejlépe rozvádělo teplo. Nechybí těžká poklice, která má také svůj účel. Výborně drží teplo a páru uvnitř po čas celé doby vaření nebo pečení. Z litiny můžete nejčastěji koupit i pekáče, pánve či grilovací plotýnky.

Co se týče povrchové úpravy litiny, kromě posmaltovaných hrnců můžete narazit i na nádobí ze surové litiny. Na rozdíl od posmaltovaných typů, se ty surové kusy nádobí musí tu a tam vypálit. Péče o ně je tudíž náročnější než o jejich smaltované příbuzné.

Výhody litinového nádobí

K hlavním výhodám litinového nádobí bezesporu patří jeho vysoká mechanická odolnost a trvanlivost. Máte někde na půdě nebo vzadu ve skříni starý litinový hrnec po babičce či mamince? Oprašte jej a pořiďte si i nové kousky. Jejich velkou předností je taktéž výborná vodivost a magnetismus. Na každé indukční plotýnce bude prvotřídně fungovat. Protože je masivní, těžké, nejčastěji je využíváno na pečení nebo smažení. Kupříkladu, když potřebujete dlouze péct hovězí maso, aby bylo křehké a rozpadalo se v ústech. Ke každodennímu použití jej většinou nevyužijete, pokud nemáte velkou rodinu, jíž byste hojně vařili každé dva dny.

Využití litiny v létě

Tak, jako litina velmi dobře a dlouze drží teplo, pomalu, pozvolna chladne, stejně dobře uchovává i chlad. Stačí do ní nasypat led, a v hrnci můžete v teplých měsících výborně chladit nápoje nebo uchovávat v dózách studené pokrmy, jež nechcete mrazit, ale nechcete, aby se roztekly.

Kulaté, oválné, červené, modré i zelené

Pokud chcete tip, který z hrnců by se vám mohl líbit, velmi hezky vypadá roztomilý, menší LAVA METAL Litinový mini hrnec kulatý 10 cm – červený. Lesklá smaltovaná úprava jej dělá skutečně líbivým.

Pro větší vaření využijete třeba LEVA METAL Litinový hrnec kulatý 28 cm – zelený. Jeho zelná barva je sytá, tmavá, hodí se skvěle do moderní kuchyně i venkovského stylu.

Elegantní je pak LAVA METAL Litinový hrnce kulatý s průměrem 20 cm – černý. Pokud vaříte pro dvě osoby, bude vynikající volbou.

Nádherné jsou i litinové pánve s průměrem 24 cm LAVA METAL ať už v červené či modré barvě.

Registrovaní zákazníci právě teď získají slevu 5 % z ceny zboží, a v případě, že bude vaše objednávka litinového nádobí nad 2 500 Kč, dostanete dárek v podobě silikonových úchytek, abyste se o nádobí nespálili.

Smaltované litinové nádobí je díky svému hezkému vzhledu ozdobou každé kuchyně i prostřeného stolu. Jako bonus při vaření v něm můžete brát celou váhu naplněného hrnce a možnost trochu s ním posilovat a zpevnit ruce. Jestliže do něj investujete, určitě nebudete litovat.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here