Nejlepší cvičení na hubnutí – cvičit doma nebo v posilovně?

0
3112

Dalí jste se na hubnutí a kromě zdravého jídla chcete také začít s pohybem. Přejete si, aby bylo hubnutí co nejefektivnější. Jaký pohyb zvolit a chodit do posilovny, či cvičit doma?

Cvičit doma, venku nebo v posilovně?

Většina lidí si může vybrat, jestli půjdou do posilovny nebo jestli budou cvičit doma. Posilovny rostou jako houby po dešti a každá láká na nějaké výhody. Je vůbec potřeba „vyhazovat“ peníze za cvičení ve fitku?

Výhody a nevýhody cvičení v posilovně

  • Výhoda posilovny je, že by tam měl být odborný personál, který Vám poradí, jak správně cvičit a dýchat. Bohužel z vlastní zkušenosti vím, že ne vždy tomu tak je. Pokud přijde zdravý, mladý člověk do fitka a chce cvičit, většinou mu jsou schopni poradit. Pokud tam ale přijde člověk s bolestí bederní páteře, už nastává problém. Hodně málo posiloven (i když se to postupně zlepšuje), má takové trenéry, kteří jsou schopni sestavit cvičební plán pro takového člověka. Člověk s bolestí zad bude asi těžko zvedat těžké činky a asi těžko bude dělat třeba shyby.

Důležité je, zjistit původ bolesti. Pokud je to „jen“ z důvodu povolení břicha a přetížení bederní páteře, dá se to řešit. Pokud tam je ale třeba nějaký závažnější problém, měl by trenér doporučit vhodný postup.

Proto než půjdete cvičit do jakéhokoliv fitness centra, zjistěte si, jak odborní personál Vám tam bude radit. Měli by se Vás vyptávat na Vás zdravotní stav, jestli děláte nějaký sport a jaký, jaké máte zaměstnání atd. Prostě by si o Vás měli zjistit co nejvíce a pak teprve doporučovat cvičení.

  • Další výhoda je, že můžete cvičit kdykoliv. I za deště, nebo když sněží. To ale můžete doma také.
  • Velká výhoda (i když jak pro koho) je, že máte velký výběr z různých strojů a zařízení na cvičení.
  • Nevýhoda naopak je cena. Kdo si může dovolit dát každý den nebo obden třeba i 80,-Kč za vstup do posilovny. Jedinou výhodou snad můžou být permanentky.
  • Hodně lidem vadí (hlavně pokud chtějí zhubnout), že je tam více lidí, kteří je sledují (sice si jich nikdo nevšímá, ale hubnoucí mají pocit, že si je tam každý bude prohlížet a stydí se)

Cvičení doma výhody a nevýhody

  • Cvičit můžete kdykoliv a nemusíte nikam jezdit
  • Je to zadarmo
  • Cvičíte s vlastní váhou těla (můžete mít i nějaké pomůcky)
  • Nikdo Vás nesleduje
  • Jedinou nevýhodou snad je, že nemáte odborný dozor (pokud si nedomluvíte osobního trenéra na doma, což dneska už není problém)
  • A další věc – pokud cvičíte doma, nedonutíte se. I když to je hodně individuální.

Výhody a nevýhody cvičení venku

Cvičení venku začíná být stále více v oblibě. Jsou různá cvičení maminek s kočárky, cvičí se se závěsným posilovacím systémem, můžete jezdit na kole, in-linech, běhat nebo využít různé „pomůcky“ venku. Například různá hřiště, lavičky apod. Zde se fantazii meze nekladou. Opět je vhodné využít osobního trenéra, který poradí.

  • Cvičení je zadarmo
  • Jste na čerstvém vzduchu
  • Můžete cvičit kdykoliv
  • Jde to i za nepřízně počasí, jen se musíte vhodně obléknout
  • Můžete využívat vlastní váhu těla a věci okolo Vás

 

Pohyb je důležitý

Ať už budete cvičit v posilovně, venku nebo doma, nebo to třeba zkombinujete všechno dohromady, důležité je, že se chcete hýbat.

Snažte se cvičit jak aerobní cvičení (tím spalujete tuky), tak také posilujte. Zformujete si postavu a bude vypadat mnohem lépe, i když nezhubnete tolik tuku.

Nezapomeňte, že musíte také během cvičení doplňovat tekutiny. Za hodinu cvičení byste měli navíc k Vašemu pitnému režimu, vypít ještě asi 0,75l tekutin.

Vhodná je čistá voda, iontové nápoje, nápoje s obsahem kofeinu a zeleného čaje apod.

Nezapomínejte na jídlo

Pokud začnete cvičit, je důležité také myslet na správné složení jídla. Nezapomínejte na kvalitní bílkoviny, abyste neztráceli svalovou hmotu. Důležité jsou i sacharidy. Ty Vám dodají energii.

Jezte pravidelně, menší porce a nepřejídejte se. Cvičte až za hodinu až hodinu a půl po jídle. Před cvičením nejezte moc zeleniny a vlákniny celkově. Jinak se budete cítit nafouklí a bude Vám těžko.

Nevíte si rady? Zeptejte se!

Pokud nevíte, jak se stravovat či jak cvičit. Nebojte se zeptat. Ať už výživového poradce nebo osobního trenéra. Není to žádná ostuda.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here