Connect with us

Zdravý životní styl

Nejlepší cvičení na hubnutí – cvičit doma nebo v posilovně?

Published

on

Dalí jste se na hubnutí a kromě zdravého jídla chcete také začít s pohybem. Přejete si, aby bylo hubnutí co nejefektivnější. Jaký pohyb zvolit a chodit do posilovny, či cvičit doma?

Cvičit doma, venku nebo v posilovně?

Většina lidí si může vybrat, jestli půjdou do posilovny nebo jestli budou cvičit doma. Posilovny rostou jako houby po dešti a každá láká na nějaké výhody. Je vůbec potřeba „vyhazovat“ peníze za cvičení ve fitku?

Výhody a nevýhody cvičení v posilovně

  • Výhoda posilovny je, že by tam měl být odborný personál, který Vám poradí, jak správně cvičit a dýchat. Bohužel z vlastní zkušenosti vím, že ne vždy tomu tak je. Pokud přijde zdravý, mladý člověk do fitka a chce cvičit, většinou mu jsou schopni poradit. Pokud tam ale přijde člověk s bolestí bederní páteře, už nastává problém. Hodně málo posiloven (i když se to postupně zlepšuje), má takové trenéry, kteří jsou schopni sestavit cvičební plán pro takového člověka. Člověk s bolestí zad bude asi těžko zvedat těžké činky a asi těžko bude dělat třeba shyby.

Důležité je, zjistit původ bolesti. Pokud je to „jen“ z důvodu povolení břicha a přetížení bederní páteře, dá se to řešit. Pokud tam je ale třeba nějaký závažnější problém, měl by trenér doporučit vhodný postup.

Proto než půjdete cvičit do jakéhokoliv fitness centra, zjistěte si, jak odborní personál Vám tam bude radit. Měli by se Vás vyptávat na Vás zdravotní stav, jestli děláte nějaký sport a jaký, jaké máte zaměstnání atd. Prostě by si o Vás měli zjistit co nejvíce a pak teprve doporučovat cvičení.

  • Další výhoda je, že můžete cvičit kdykoliv. I za deště, nebo když sněží. To ale můžete doma také.
  • Velká výhoda (i když jak pro koho) je, že máte velký výběr z různých strojů a zařízení na cvičení.
  • Nevýhoda naopak je cena. Kdo si může dovolit dát každý den nebo obden třeba i 80,-Kč za vstup do posilovny. Jedinou výhodou snad můžou být permanentky.
  • Hodně lidem vadí (hlavně pokud chtějí zhubnout), že je tam více lidí, kteří je sledují (sice si jich nikdo nevšímá, ale hubnoucí mají pocit, že si je tam každý bude prohlížet a stydí se)

Cvičení doma výhody a nevýhody

  • Cvičit můžete kdykoliv a nemusíte nikam jezdit
  • Je to zadarmo
  • Cvičíte s vlastní váhou těla (můžete mít i nějaké pomůcky)
  • Nikdo Vás nesleduje
  • Jedinou nevýhodou snad je, že nemáte odborný dozor (pokud si nedomluvíte osobního trenéra na doma, což dneska už není problém)
  • A další věc – pokud cvičíte doma, nedonutíte se. I když to je hodně individuální.

Výhody a nevýhody cvičení venku

Cvičení venku začíná být stále více v oblibě. Jsou různá cvičení maminek s kočárky, cvičí se se závěsným posilovacím systémem, můžete jezdit na kole, in-linech, běhat nebo využít různé „pomůcky“ venku. Například různá hřiště, lavičky apod. Zde se fantazii meze nekladou. Opět je vhodné využít osobního trenéra, který poradí.

  • Cvičení je zadarmo
  • Jste na čerstvém vzduchu
  • Můžete cvičit kdykoliv
  • Jde to i za nepřízně počasí, jen se musíte vhodně obléknout
  • Můžete využívat vlastní váhu těla a věci okolo Vás

 

Pohyb je důležitý

Ať už budete cvičit v posilovně, venku nebo doma, nebo to třeba zkombinujete všechno dohromady, důležité je, že se chcete hýbat.

Snažte se cvičit jak aerobní cvičení (tím spalujete tuky), tak také posilujte. Zformujete si postavu a bude vypadat mnohem lépe, i když nezhubnete tolik tuku.

Nezapomeňte, že musíte také během cvičení doplňovat tekutiny. Za hodinu cvičení byste měli navíc k Vašemu pitnému režimu, vypít ještě asi 0,75l tekutin.

Vhodná je čistá voda, iontové nápoje, nápoje s obsahem kofeinu a zeleného čaje apod.

Nezapomínejte na jídlo

Pokud začnete cvičit, je důležité také myslet na správné složení jídla. Nezapomínejte na kvalitní bílkoviny, abyste neztráceli svalovou hmotu. Důležité jsou i sacharidy. Ty Vám dodají energii.

Jezte pravidelně, menší porce a nepřejídejte se. Cvičte až za hodinu až hodinu a půl po jídle. Před cvičením nejezte moc zeleniny a vlákniny celkově. Jinak se budete cítit nafouklí a bude Vám těžko.

Nevíte si rady? Zeptejte se!

Pokud nevíte, jak se stravovat či jak cvičit. Nebojte se zeptat. Ať už výživového poradce nebo osobního trenéra. Není to žádná ostuda.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zdravý životní styl

Víte, jakou stravu a životosprávu mít než darujete krevní plasmu?

Published

on

By

Na odběr krevní plazmy se u nás zaměřuje více pracovišť rozesetých po celé České republice. Právě krevní plasma je neocenitelná při léčbě mnoha pacientů, při vývoji nových léků, používá se u osob po úrazech a operacích apod. Může ji věnovat spousta z nás, stačí splnit pár základních podmínek. Je i skupina osob, kteří nejsou krátkodobě nebo navždy pro darování plazmy nevhodní, a zda do takové patříme, snadno zjistíme např. na webových stránkách europlasma.cz.

Aby nám bylo o odběru plazmy dobře, a také aby byla co nejkvalitnější, je důležité před odběrem dodržovat správnou životosprávu a jíst vhodnou stravu. Oč přesně se jedná?

Jak a proč se stravovat před odběrem plazmy?

Nemusíte se bát radikálních omezení, stačí, když den před odběrem plazmy přizpůsobíte svůj denní režim a stravování. Ty společně totiž mohou ovlivnit průběh odběru i kvalitu darované plazmy. Neměli bychom ponocovat, aby byl spánek dostatečně dlouhý. I díky nevyspání může být dárci po odběru nevolno. Před odběrem se vyhýbejte stresu, nebo náročnému cvičení. Tím by mohlo dojít ke zkreslení vašeho krevního obrazu.

Co jíst před odběrem krevní plazmy?

Zajímá vás vhodný jídelníček před odběrem plasmy? Dopřát si můžete světlý i celozrnný chléb, rohlíky, libové druhy masa, červené maso je dobré na železo, těstoviny, rýži, šunku, zeleninou polévku či vývar, ovoce, zeleninu, ovesné vločky, luštěniny, vaječný bílek, med, marmelády, ovocný sorbet… Jezte jednoduše zdravě, lehce, dodejte tělu minerály, vitaminy.

Co pít před odběrem krevní plazmy?

Hydratace je důležitá před odběrem i po něm, proto dostatečně pijte. Vyhněte se alkoholu, kávě i čaji s kofeinem. Dehydratace snižuje objem krevní plazmy. Ideální je den před odběrem vypít 3 l tekutin, v den odběru pak 0,5 – 3 l v závislosti na čase, kdy budete plazmu darovat. Jíst je dobré v den odběru lehkou kvalitní stravu cca 1 – 1,5 hod před odběrem.

Co nejíst a nepít před odběrem?

24 hodin před odběrem nejezte mastná jídla, nepije alkohol a kofeinové nápoje. Mastné jídlo může plazmu zkazit, což komplikuje její další zpracování, alkohol a kofein zase mohou způsobit, že krevní plasma nebude použitelná vůbec.

Vyhněte se tedy tukům, tučný mléčným výrobkům, tučným rybám, masu nebo uzeninám, nevhodné jsou i ořechy a semínka, sladkosti, sladké pečivo, tučné polévky, hranolky, bramboráky apod., omáčky smetanové a zahuštěné jíškou, vejce se žloutkem apod.

Plazma nám nebo našim blízkým může po zdravotní stránce velmi pomoct. Pokud jste vhodný dárce, vyhledejte dárcovské centrum blízko vašeho bydliště a darujte ji i vy. Úprava jídelníčku a životního stylu je snadná, nikterak výrazně omezující a budete žít s vědomím, že pomáháte ostatním. Navíc dárce čekají příjemné odměny a bonusy.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Zdravý životní styl

Kabbala náramky: tradice, symbolika a moderní použití

Published

on

By

Kabbala, starodávná židovská mystická tradice, je fascinujícím oborem duchovního poznání, který sahá až do středověkých židovských komunit. Tato tradice se zaměřuje na hlubší porozumění Božích záměrů, struktury vesmíru a lidské duše. Kabbalah náramky jsou jedním z mnoha symbolických předmětů, které se s tímto učením pojí, a staly se populárními nejen mezi praktiky Kabbaly, ale také mezi širší veřejností.

Symbolika a tradice

Kabbala náramky, často označované jako „Kabbalah náramek„, jsou obvykle vyrobeny z červené voskované šňůrky nebo hedvábí a nosí se na levém zápěstí. Červená barva je považována za ochranný štít proti negativní energii, známé jako „Ayin Hara“ nebo „zlé oko“. Podle tradice má levá ruka, která přijímá energii do těla a duše, zvláštní význam.

Nositelé těchto náramků věří, že je chrání před negativními vlivy a přinášejí jim štěstí a pozitivní energii. Tradičně se červený náramek svazuje na levé zápěstí při speciálním obřadu, často za přítomnosti duchovního vůdce nebo milované osoby. Tento akt je doprovázen modlitbami a požehnáními, které posilují ochranné vlastnosti náramku.

Moderní použití

V současné době se kabbala náramky staly módním doplňkem nejen mezi příznivci Kabbaly, ale i mezi širokou veřejností. Mnoho celebrit a známých osobností je nosí jako symbol ochrany a spirituality. Tímto způsobem se kabbala náramky dostaly do povědomí široké veřejnosti a získaly popularitu po celém světě.

Designy těchto náramků se také vyvinuly a modernizovaly. Kromě tradičních červených nitek lze nalézt kabbala náramky ozdobené různými přívěsky, korálky a drahými kameny, které mají posilovat jejich duchovní a ochranné vlastnosti. Některé náramky obsahují symboly jako Hamsa (ochranná ruka), Davidova hvězda nebo hebrejské písmena, která mají zvláštní význam v Kabbale.

Jak si vybrat a nosit kabbala náramek

Pokud zvažujete pořízení kabbala náramku, je důležité vybrat si takový, který rezonuje s vašimi osobními přesvědčeními a potřebami. Můžete se poradit s odborníkem na Kabbalu nebo si vybrat náramek podle jeho designu a symboliky. Nosit jej na levém zápěstí je klíčové, protože tato strana těla je považována za přijímací.

Závěrem lze říci, že kabbala náramky jsou nejen módním doplňkem, ale i silným duchovním nástrojem, který propojuje starodávné tradice s moderním životem. Ať už hledáte ochranu, štěstí nebo jen zajímavý módní prvek, kabbala náramky mohou být skvělou volbou.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Zdravý životní styl

Anorexie či bulimie: Boj s neviditelnými démony, který lze s pomocí vyhrát

Published

on

Anorexie a bulimie nejsou jen abstraktní pojmy, které se zmiňují v novinových článcích nebo v televizních dokumentech o dívkách, které kvůli kráse ztratily zdraví. Právě, za všemi příběhy se skrývají skuteční lidé, kteří bojují často skrytě a zažívají neskutečný psychický teror bez vidiny jasného vítězství.

O poruchách příjmu potravy se mluví v souvislosti s modelkami, herečkami a mladými ženami, ale v poslední době se nevyhýbají ani mužům toužícím po štíhlosti nebo dokonce ani dětem, které podléhají vlivu sociálních sítí. Kde mohou lidé s těmito potížemi najít pomoc? Naštěstí už nemusí cestovat jen do Prahy, v jihomoravské metropoli je dostupná diskrétní pomoc.

Poruchy, které nejsou „jen“ o jídle

„Pořádně se najez, přidej si knedlíky, jsi hubená jako lunt.“ Tyto hlášky babiček a maminek rozhodně mladým dívkám v jejich souboji s anorexií nebo bulimií nepomohou. Omezování v jídle totiž patří mezi komplexní poruchy příjmu potravy.

Současná doba je velmi náročná a mladý člověk žije nejen svůj skutečný život, ale rovněž působí ve virtuálním světě. Online prostor je zásadním faktorem, který za nárůstem pacientů s poruchami příjmu potravy stojí, ale samozřejmě není jediným důvodem. Roli hrají i problémové vztahy, stres a věčný tlak na výkon či vzhled. Napovědět, že dotyčný trpí některou z těchto poruch, mohou drobné signály, jako jsou vyhýbání se jídlu, dramatické výkyvy hmotnosti nebo nepatřičné chování při stravování.

Závislost na přejídání jako únik

Mezi nejobvyklejší psychickou poruchu patří psychogenní přejídání. Na psychoterapii Brno umí odborníci s touto závislostí na přejídání nebo naopak na držení přísných dietách pomoci. Lidé s touto poruchou unikají před stresem nebo jinými problémy konzumací velkého množství jídla. Potrava zmírňuje psychickou bolest, ale vede k sebeobviňování a trestání dietami.

Při těchto potížích je třeba identifikovat hlubší emocionální problémy, které k tomuto chování vedou a následně vybudovat pevné stravovací návyky. Základní léčba trvá přibližně tři měsíce a stojí na humanistické psychologii či kognitivně-behaviorální psychoterapii.

Anorexie jako nebezpečný tanec s hladem

Nejznámější formou poruchy příjmu potravy je anorexie, patří také mezi nejnebezpečnější a může skončit fatálně. Toto onemocnění je často spojené s malým sebevědomím a perfekcionismem, úzkostmi z tloustnutí, přičemž lidé trpící anorexií mají abnormálně zkreslené představy o svém těle a hmotnosti.

Extrémní omezování jídla a přílišné fyzické aktivity mohou vést k naprostému vyhladovění a vyčerpání, podle statistik až 15 procent případů končí fatálně. Pomoc musí stát na intenzivní psychoterapii a léčbě stravovacích poruch, současně je nutná podpora rodiny a širokého okolí.

Bulimické záchvaty a neviditelné utrpení

Mentální bulimie je onemocnění, kdy se lidé skrytě přejídají, po těchto záchvatech dochází k pocitům viny a zahanbení a potrava končí vyzvracením v záchodové míse. Někdy trvá dlouhé roky, než si dotyčný uvědomí, že potřebuje pomoc terapeuta, s jehož pomocí se identifikují škodlivé myšlenkové vzorce týkající se jídla a těla jako takového. Tento neviditelný démon může tyranizovat duši měsíce i léta, je proto potřeba počítat s delším časem pro uzdravení. V každém případě je důležité nebagatelizovat žádnou formu poruch příjmu potravy a vyhledat pomoc co nejdříve.

5/5 - (1 vote)
Continue Reading

Nové články

Copyright © 2024 ZdravaVyziva.net