Mějte zdravá záda!

0
101

Na zdraví naší páteře závisí vitalita celého těla. Bohužel stále více lidí trpí neprůkaznými příčinami bolestmi zad. Nápravu musíme hledat vždy v komplexnosti – ochablé svaly, sezení u počítače i přetížení jedné strany například nošením těžké kabelky. To vše má svůj podíl viny.

Že se poznáváte? Pojďte s tím tedy něco udělat!

Stůj rovně! Nehrb se!

Často opakovaná věta našich maminek, bohužel však ta nejdůležitější poučka, kterou můžete dostat. Stání tak zvaně na jedné noze ve frontě, krčení se u nízké obrazovky, dávání si jedné nohy přes druhou a náklon na jednu stranu. To jsou pozice, ve kterých setrváváme značnou část dne, aniž si to uvědomujeme. Tělo si však pozorně postupně zvyká na tyto změny, až je zautomatizuje a my pak s hrůzou zjistíme, že nevydržíme sedět ani deset minut rovně. Jak z toho ven? Náprava je zdlouhavá. Vyžaduje naši stoprocentní pozornost a hlídání se. Znovu posílení ochablých svalů k podpoře správného držení těla.

Tomu dopomůžeme třeba cvičením jógy, kde zvýšíme důležitou flexibilitu a posílíme všechny svalové skupiny, jež se správným držením těla velmi úzce souvisí.

Nezapomínejte na dobrou matraci.

Zamyslete se, kolik hodin strávíte v posteli spánkem, odpočinkem či třeba s knížkou? I její životnost je omezená a nám pak může dělat velký problém ranní vstávání, kterému předchází nekvalitní spánek. V obchodech pořídíte různé tvrdosti a materiály, záleží na každém, co mu vyhovuje. Hlavně pamatujte na fakt, že by měla být pravidelně obměňována. Udává se dokonce interval pěti let!

Kabelka či batoh?

Často neustále něco přenášíme a taháme. Nákup, počítač, učebnice. Napadlo vás zvážit si někdy vaši kabelku, tašku, či kufřík? Možná byste byli nemile překvapeni! Už ve škole ve fyzice nás učili, že je vždy lépe si váhu rozložit. A tady se nabízí jasná zdravější varianta. Vak na záda. Ten samozřejmě vede nad kabelkou, kdy tíhou zatěžujeme nerovnoměrně pouze jednu polovinu těla.

Díky módnímu průmyslu nejste odkázaní už jen na ty plátěné sportovní. A nebo, ještě lépe, pořiďte si značkový batoh, či pevný a odolný bussines batoh na notebook, který vydrží. Navíc většina z nich má široké možnosti nastavení a padnou vám jako ulité a přizpůsobí se.

Je toho více

Nezapomínejte ani na kvalitní obuv, která by měla být z prodyšného přírodního materiálu s malým podpatkem. Dále můžete podpořit svá záda pravidelnou masáží, jež osloví unavené svaly a uvolní případné trigger pointy.

Myslete na své zdraví, máte ho ve svých rukou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here