Jak si zachovat pevné zdraví i v zimě? Podpořte svou imunitu

0
139

Vzhledem k tomu, že již s nástupem podzimu nás mnohdy sužuje nachlazení, je nesmírně důležité starat se o svou imunitu nejen během podzimních dní, ale i v následujícím náročném období. V zimě totiž zdaleka nekončí období rýmy a kašle.

Jestliže tedy chcete zůstat fit i během těchto chladných měsíců, pak byste se měli naučit, jak se starat o svůj imunitní systém. Díky tomu totiž výrazně snížíte riziko toho, že vás skolí nepříjemná nemoc.

Pestrý jídelníček

Úplným základem pro pevné zdraví je vyvážený jídelníček. Jen díky dostatečnému příjmu všech důležitých živin totiž může náš organismus fungovat správně a chránit nás před všudypřítomnými patogeny. Rozhodně tedy nezapomínejte na pravidelné stravování. Jednotlivá jídla by měla vždy mít rovnoměrný poměr obsažených živin, navíc je hojně doplňujte čerstvým ovocem a zeleninou. To vám totiž zaručí, že tělu poskytnete základní důležité prvky pro jeho správnou funkci.

Suplementace vitaminů

Ačkoliv základním předpokladem je zdravý a vyvážený jídelníček, mnohdy i přes snahu o jeho dodržování do našeho těla nedostaneme dostatečné množství potřebných vitaminů. Vzhledem k tomu, kolik různých vitaminů ke správné funkci lidský organismus potřebuje, není divu, že nejsme schopni zásobovat jej dostatečně.

Právě pokud máte pocit, že si nedopřáváte dostatek vitaminů, mohou se vám hodit syntetické doplňky, které saturují potřebnou hladinu těchto látek. Takové doplňky můžete sehnat například v lékárně nebo speciálním obchodě pro zdravé stravování. Navíc v této době mnohdy snadno seženete slevové kupóny pro nákup těchto produktů, jelikož v zimě se po nich shání opravdu mnoho z nás.

Lehká změna stravování

Důležité je také vědět, které potraviny vám během zimního období mohou pomoci s posílením zdraví, a jaké by naopak tomuto procesu mohly uškodit.

Základním principem zdravého stravování by mělo být udržení rovnováhy mezi kyselinami a zásadami. Každá potravina totiž spadá do jedné ze dvou těchto kategorií. Bohužel většina potravin, které běžně konzumujeme, je kyselinotvorná. Jedná se zejména o kávu, alkohol a cukr, ale i mléko, maso a nezralé ovoce. Během roku si vůbec nemusíme všimnout, že v našem těle panuje nerovnováha, avšak pro udržení dobré imunity je to důležité.

Snažte se proto do jídelníčku zařadit i zásadotvorné potraviny, to je zejména zelenina, sója, jáhly, různá semínka, a hlavně zralé ovoce. Pokud získáte dojem, že už se o vás pokouší nějaký bacil, pak je vhodné přejít ihned na jídelníček tvořený výhradně zásadotvornými potravinami.

Doplňky stravy

Pevné zdraví se opravdu výrazně opírá o správný jídelníček. V zimě je přeci jen o něco těžší dopřávat si pestrá jídla, co obsahují všechny podstatné látky. Mezi ty nejdůležitější patří například Omega-3 mastné kyseliny, jež jsou obsaženy zejména v tučných rybách, ořechách či různých druzích semínek. Jedná se o prospěšné tuky, jelikož posilují obranyschopnost, a dokonce jsou i účinné při snižování bolesti a ztuhlosti kloubů díky svým protizánětlivým účinkům. Navíc podporují i nervový systém, takže napomohou i k psychické pohodě, která je v tomto období velmi důležitá.

Kromě Omega-3 mastných kyselin byste měli doplňovat i další esenciální živiny. Nejefektivnějším způsobem, jak zajistit tělu dostatek všeho, co potřebuje, jsou doplňky stravy. V tomto předvánočním období můžete sehnat nejen v lékárnách mnoho komplexních balení. Navíc všude narazíte na slevy, díky kterým nebudete muset sáhnout hluboko do peněženky.

Kromě správného stravování byste měli také dostatečně odpočívat. Kvalitní spánek totiž podpoří vaše fyzické i psychické zdraví, dlouhodobá spánková deprivace výrazně snižuje počet aktivních imunitních buněk. Pokud byste pro své zdraví chtěli udělat ještě něco víc, můžete vyzkoušet oblíbený trend poslední doby – otužování. Na to je však potřeba jít opatrně a pomalu a není to aktivita pro každého.

Tak buďte zdraví po celý rok!

Zdroj obrázku: {Nicoleta Ionescu} / Shutterstock.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here