Jedlé květiny – Což takhle dát si lichořeřišnici? Aneb jedlé květy pro naše zdraví

0
2172

Jedlé květiny zná lidstvo již stovky let a jejich přínos pro zdraví je prokazatelný…

Autorka: Mgr. Lucie Lankašová

Jedlé květiny zná lidstvo již stovky let a využití našly především jako zdroj aromatických látek a na ozdobu. První zmínky o užívání jedlých květů existují již z dob starých Řeků a Římanů. Kromě toho, že na talíři vypadají krásně, často nás může překvapit také výrazná chuť, která skvěle oživí letní večeři, salát či zákusek. Pro svou dekorativnost našly jedlé květy zvláště v poslední době uplatnění v luxusních restauracích. Možná jste ale nevěděli, že kromě toho, že se jedlé květy staly módní záležitostí pro svůj vzhled, obsahují také spousty zdraví prospěšných látek. Chcete-li ochutnat jedlé květy, nemusíte hned pospíchat do restaurace. Ti aktivnější si je mohou vypěstovat doma, ať už na zahrádce či v truhlíku za oknem či nasbírat ve volné přírodě.

Mezi nejoblíbenější jedlé květy, které běžně rostou také na českých mezích, loukách či zahrádkách patří lichořeřišnice, měsíček, sedmikráska, brutnák, růže, maceška, fialka a samozřejmě také květy oblíbené levandule, šalvěje, máty a dalších bylinek. Mezi běžně dostupné jedlé květy patří také květy cuket a dýní. Máte-li vlastní zahrádku a očekáváte velkou úrodu cuket nebo dýní, obětujte pár květů a ochutnejte. Dále yzop, chryzantéma, afrikán, česnek medvědí. Vyzkoušet můžete také květiny našich babiček, původem z jižní Afriky – vonné muškáty, jejichž pěstování se opět dostává ke slovu. Kromě růžových či fialových drobných kvítků lze v kulinářství využít také jejich aromatické listy, které chutnají po citronech, pomerančích, čokoládě, pepři nebo vanilce, záleží na odrůdě, kterou zvolíte.

Obsah zdraví prospěšných látek

Jedlé květy obsahují antioxidanty a polyfenoly, dále obsahují vitaminy, minerály, enzymy a barviva. Některé květy obsahují látky, které napomáhají trávení. Vzhledem k tomu, že květy obsahují až 90 % vody, můžeme s jistotou říci, že obsahují velmi malé množství kalorií.

Pojďme se podívat blíže na některé jedlé květy, jejich chuť a obsah konkrétních zdraví prospěšných látek. Heřmánek chutná po jablku, obsahuje azulen a flavonoidy s antibakteriálními a protikřečovými účinky. Brutnák chutná po okurce, obsahuje kyselinu křemičitou a alanton, má diuretické účinky. Chuť měsíčku je kořeněná, obsahuje karotenoidy s protizánětlivými účinky a žluté květy také lutein, prospěšný pro oči. V květech měsíčku najdeme také vitamin C a lykopen, látku, která byla nalezena v rajčatech), který pomáhá v boji proti rakovině. Sedmikrásky jsou hořké, obsahují saponiny, třísloviny a stopy hořčin. Lichořeřišnice je pikatní a konzumovat můžeme jak květy, tak listy. Lichořeřišnice obsahuje také enzym myrosin a glukosinoláty. Je známa pro své antibakteriální a antibiotické účinky. Růže je velmi aromatická. Kromě obsahu vitaminu C, můžeme v jejích okvětních lístcích najít polyfenoly, které působí preventivně proti onemocnění kardiovaskulární soustavy, dále pak třísloviny a slizy. Listy pampelišky jsou bohaté na železo, vápník a fosfor. Vitamin A a C je obsažen v listech i květech. Kdo by neznal vůni a chuť fialek, ty dle některých zdrojů obsahují rutin, který blahodárně působí na křehké kapiláry nebo špatný krevní oběh. Rutin také přispívá ke snížení výskytu křečových žil a hemoroidů. Květy cukety obsahují betakaroten, který zlepšuje zrak.

Jedlé květy jsou dostupné pro všechny

Jak již bylo řečeno, některé jedlé květy si můžeme vypěstovat sami na vlastní zahrádce či truhlíku za oknem. Nenáročná na pěstování a velmi dekorativní je například lichořeřišnice. S jejím pěstováním můžete začít právě nyní, semínka seženete v běžné nabídce prodejců semen. Pokud nemáte možnost vypěstovat si vlastní jedlé květy, zkuste navštívit některý z větších supermarketů či obrátit se na bio farmu, v České republice se pěstováním jedlých květů zabývá bio farma Mlýnec.

Závěrem snad jen upozornění. Pamatujte vždy na to, že ne každý jedlý květ je ve skutečnosti „jedlý“. Záleží na tom, jakým způsobem byl květ pěstován a kde vyrostl. Z tohoto důvodu nedoporučuji konzumovat květy květin, které lze zakoupit v běžných květinářstvích.

Zdroje:
http://www.vyzivaspol.cz
http://www.greenpharmacy.com
http://mlynec.blog.cz/

Autorka: Mgr. Lucie Lankašová

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here