Je rozdíl mezi smoothie a džusem?

0
309


Odpověď je jednoduchá: ano, je. Oba sice obsahují ovoce, každý ale v jiné formě a jinak zpracované. V čem se tedy liší?

Že bychom denně měli sníst určitou dávku ovoce a zeleniny, víme všichni a často se o to i snažíme. Ne vždy se nám to daří, a tak pochopitelně hledáme způsoby, jak si konzumaci zpříjemnit, a ovocná šťáva i smoothie jsou toho důkazem. Jen si je nesmíme plést.

Smoothie – koktejl z ovoce a zeleniny, doplněný o tekutinu a bylinky nebo další ingredience. Receptů je tolik, že se nedají spočítat a každý má ten svůj nejoblíbenější jiný. U smoothie neexistuje jasně daný předpis, kolik a čeho do něj patří. Z ovoce i zeleniny můžete využít to, co máte rádi, jako tekutina slouží většinou voda nebo mléko a na dochucení se používají různé bylinky, případně sirupy. Můžete si tak připravit smoothie s řapíkatým celerem, okurkou a borůvkami nebo dát přednost jahodám s mrkví a snítkou bazalky. Záleží opravdu jen na vaší chuti nebo obsahu ledničky. Veškeré ingredience se spolu mixují do konzistence hladkého koktejlu, tedy není žádný odpad nebo nevyužitá část. Všechno se oloupe, nakrájí, vhodí do mixéru, rozmixuje spolu a konzumuje.

Džus – juice neboli ovocná šťáva, jak kdo chce. Jak už název napovídá, jde o šťávu a ta se musí z ovoce nejdříve nějak dostat. K tomu je ideální nízkootáčkový šnekový odšťavňovač od společnosti Orava, který oddělí šťávu od zbytku ovoce nebo zeleniny. Díky jedinečnému a preciznímu způsobu odšťavňování vám umožní získávat maximum nutričních hodnot a vitamínů a chuti díky větší výtěžnosti oproti ostatním přístrojům tohoto typu. Využívat můžete dvě nádoby na šťávu či dřeň o objemu 1 litr a provoz umožňuje dvoufázové sítko s rozdílnou velikostí otvorů.

Odšťavňovat můžete téměř cokoliv, co vás napadne, ať už ovoce či zeleninu, jako je mrkev, petržel nebo červená řepa. Získáme tak šťávu a odpad, který padá do jiné nádoby než šťáva, a tak ho pak snadno odstraníme bez toho, abychom jakkoli znehodnotili šťávu. I džus můžeme mít z více druhů ovoce a zeleniny, od smoothie se ale liší právě tím, že se konzumuje jen šťáva a ne vše.

Oba způsoby jsou skvělou možností, jak do těla dostat vitamíny a minerály a to i pro děti. Chutné koktejly a džusy navíc dobře zasytí a v létě také osvěží a dodají tekutiny. Vyzkoušejte různé kombinace a nebojte se ani bylinek a netradičních chutí.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here