Je pro prvňáčky lepší batoh, nebo aktovka?

0
466

Volba nesprávné školní tašky může dětem způsobit bolesti zad a krku. Proto se rodiče často zajímají o to, zda je pro záda žáků lepší aktovka, nebo batoh. Je však v jejich ergonomickém tvarování výrazný rozdíl?

Jak se aktovka liší od batohu?

Rovnou si pojďme říct, že u důvěryhodného prodejce by mezi nimi neměl být velký rozdíl, aspoň co se týče kvality a rozložení váhy na záda. Přesto jsou mezi nimi odlišnosti, které stojí za zvážení.

Aktovky se obecně více kupují pro prvňáčky, zatímco od vyšších ročníků rodiče pořizují školní batohy.

Ergonomické aktovky jsou dnes vyráběny tak, aby dobře přiléhaly k žákovým zádům. Na rozdíl od batohu bývají pevnější a zapínají se na přezku. U batohu je běžnější zapínání na zip.

Aktovka má jednu hlavní komoru s přihrádkami, takže se v ní snadněji orientuje, a navíc se díky vyztužení nepřevrací, když se položí na zem. Batoh má na druhou stranu více komor, takže při kreativním skládání poskytuje více prostoru.

Co je při výběru školní tašky skutečně důležité?

Každý batoh nebo aktovka musí mít dostatek místa na školní potřeby, učebnice, svačinový box, láhev na pití atd.

To nejpodstatnější však je, aby byly co nejlehčí a zároveň měly vyztužené dno a ergonomicky tvarovaná záda. Nutné jsou také dostatečně široké ramenní popruhy, protože zmírňují tlak na ramena.

Ve studii z roku 2017 (The effect of shoulder strap width and load placement on shoulde-backpack interface pressure) výzkumníci porovnávali šířku popruhů a umístění nejtěžšího břemene u několika batohů. Zjistili, že nejméně tlaku na ramena vyvinul batoh s nejširšími popruhy (8 cm) a umístěním nálože v horní části batohu.

Mezi další důležité součásti školní brašny patří ochranné reflexní prvky, větrání a bederní a hrudní pásy.

Kvalitní aktovka nebo batoh by se neměly výrazně lišit ve svých ergonomických vlastnostech. Nejdůležitější je řídit se výškou a váhou dítěte, a poté také vkusem.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here