Jak zahrnout oříšky a sušené ovoce do dětské stravy?

0
462

Je to sladké, dobré na zahnání hladu, můžete si to kamkoli zabalit jako rychlou svačinu. A přesto naše děti dají stejně přednost laskominám před tzv. zdravým mlsáním v podobě sušeného ovoce nebo sladkých oříšků. Jak svým potomkům ukážete, že toto zdravé zobání je lepší než čokoláda?

Obsah článku

Jak se vytváří zdravá strava pro děti?

Zakázané ovoce nejvíc chutná? Něco na tom je a jedná se o paradox, že zde ovoce chutná méně než bonbony plné chemie a čokoláda. Úplně nejjednodušší je, naučit svá zlatíčka zdravě jíst již odmala. Zejména dnes by měli rodiče myslet na zdraví svých potomků. Bohužel doba kovidu a online výuky, kdy děti byly zavřené doma u počítačů, přinesla mnohým dětem kila navíc. Právě ta jim zadělávají na zdravotní obtíže v pozdějším věku.

Jak tomu zabránit? Lepší výchozí cestu mají rodiče miminek či batolat, které ještě neznají příliš pestrou stravu. Pokud dětem brzo rozšíříte stravovací obzory, rádo je snadno přijme. Proč nám chutná více čokoláda, když sušené ovoce je také dobré? Důvody jsou různé, ale hodně za to mohou návyky. V dětství dostáváme sladkosti za odměnu. Mikuláš a Ježíšek nám nosí dobroty v podobě sladkostí. Na sušené ovoce si moc nikdo nevzpomene. Proto máme sladkosti spojené se slastí.

Jak vyměnit čokoládu za sušené ovoce?

Lze naučit naše chuťové buňky na to, že nám bude více chutnat sušené ovoce než třeba ona hříšná čokoláda? To je složité, jde o nějaké složení chutí. Je však otázkou, proč ovoce, stejně sladké, není tak vábivé jako sladkosti všeobecně. Lze však dítěti pomocí návyků vsugerovat, že sušené ovoce je lepším snackem než čokoláda. Proto ho neseznamujte se sladkostmi dříve, než to bude nutné. Dítě je jako houba. To, co se naučí, a jedno, zda jde o jazyky nebo stravovací návyky, to mu v hlavě snadněji zakoření.

Samozřejmě nelze zcela ovlivnit chutě člověka, a pokud mu nebude chutnat sušené ovoce, určitě jej nedonutíte, aby je snědlo. Jak ale zmiňujeme, místo sladkostí nabídněte dítěti alternativu ve větším množství a v mozku se mu zafixuje, že toto je ta pravá sladkost. A když se pak dostane k čokoládě či sladkému bonbonu plnému chemie? Bude to pro něj vzácnost. Jeho chuťové buňky nebudou zničené příliš intenzivní sladkostí. Naopak to nefunguje, protože sušené ovoce nepřebije sladkostí právě ony ne příliš zdravé laskominy.

Správná dětská výživa

Co když je ale dítko už naučené na ne zcela zdravou stravu, a naopak by potřebovalo zhubnout? Musíte jít příkladem. I když budete mít vysportované tělo, nedrážděte děcko občasným hřešením s tabulkou kakaové dobroty. Mějte doma pouze zdravé věci. Neponižujte děcko a nedávejte mu najevo, že by mělo zhubnout. Jen se bude trápit a ustrne na bodu mrazu. Pokud nepozře sušené ovoce, někam mu jej přidávejte. Do jogurtu, salátů, přidat lze i ořechy, o nich si také něco virtuálně povíme. Nelze říct, že by všechny oříšky byly skvělé pro štíhlou linii, ovšem obsahují oleje, které zase svědčí pleti. Místo chipsů je proto lepší chroupat oříšky u televize. Vyřaďte tedy z lednice, spíže a dalších schovek vše nezdravé a naučte dítě, že zdravá strava může být chutná, pokud je pestrá.

Jestli má vaše dítko špatnou chuťovou zkušenost se zdravými produkty, připravte mu je jinak. Přimíchejte do jiného jídla, chuťově odlišného, aby mohla děcka okusit, že zdravé pokrmy mohou chutnat. Nikoho však do jídla nenuťte. Pokud děcku nechutná sušené jablko, zkuste papáju. Dnes je tolik možností. Zároveň ale platí pravidlo, že nic se nemá zakazovat. O to více hříšné láká. Cílem není z jídelníčku dětí zcela vyřadit sladkosti. Důležité je, aby si uvědomily, že jde o občasné dobroty a že je kolikrát lepší u televize chroupat oříšky nebo sušené ovoce. Postavte proto zdravější potraviny na vyšší úroveň než ty nezdravější díky pestrému jídelníčku a modifikací pokrmů. Například i para ořech v čokoládě je lepší než celá tabulka čokolády. Sice jde rovněž o čokoládu, ale v menším množství, protože ta jen obaluje ořech. Zatímco v druhém případě by děcko snědlo větší množství cukrů a tuků, což nechcete. I malý krok je lepší než žádný. Mrkněte na stránky Zdravoslav.cz, kde je pestrý výběr zdravého mlsání.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here