Jak uvařit cizrnu

0
4167

Cizrna je velmi zdravý pokrm, který má všestranné využití. U nás není známa dlouho, ale své obliby dostála velmi rychle. Z cizrny si můžeme udělat salát, polévku, přílohu, pomazánku a dokonce ji lze připravit společně s těstovinami. Cizrně se také říká římský hrách.

Cizrna je nejzdravější luštěnina, které se vám může dostat. Je bohatá na hořčík, vápník a fosfor. Pěstuje se v Africe a říká se o ní, že je to zdravá strava pro nemocné. Jak uvařit cizrnu? Před samotným vařením je třeba cizrnu namočit na minimálně 8 hodin, můžete jí však nechat naklíčit a to na 1 – 2 dny.

Naklíčením se výrazně zlepší chuť cizrny a také stravitelnost. Cizrnu nejprve propláchneme a poté zalijeme čistou vodou. Každý den vodu vyměňte za čistou. Pokud nechcete, aby vás luštěnina nadýmala, vařte jí s bylinkami, jako je například oregano, či bazalka. Záleží na vašich chutích.

Uvařená cizrna se musí vyloupat ze slupek stejně, jako se loupou mandle. Loupání není těžké, ale je celkem pracné. Po té co je cizrna uvařená jí zcedíme a přelijeme studenou vodou. Necháme zchladit a pak cizrnu promneme, jako když pereme rýži.

Tento postup opakujeme několikrát za sebou. Necháme uvolnit všechny slupky z cizrny. Sloupnutou cizrnu můžeme použít na pyré, či pomazánky, jinak se zrno dá konzumovat celé. Je velmi zdravé, ale například pro děti dost tvrdé, proto jim cizrnu raději sloupneme.

Cizrna je velmi chutná a myslím, že si jí zamiluje každý. Mě osobně chutná mnohem více než hrách, či fazole. Vyzkoušet můžete různé recepty. Co z cizrny uvařit? Na internetu je toho velmi mnoho a tak si jistě vyberete a cizrna se stane u vás v domácnosti stejně běžným pokrmem, jako je například rýže, či brambor.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here