Jak podpořit regeneraci po dlouhém běhu?

0
688
Běh patří mezi nejoblíbenější sporty, věnují se mu nejen profesionální běžci, ale také velmi početná komunita amatérských běžců. Není proto divu, že se i celá řada běžců, kteří běh berou jen jako svoje hobby, časem dostane do fáze, kdy do svého tréninku začnou zařazovat dlouhé běhy. Každý si samozřejmě pod pojmem „dlouhý běh“ představí něco jiného, označit by se tak dal například půlmaraton a delší trasy. Ať už však pro vás vzhledem k fyzičce znamená dlouhý běh 5 kilometrů, nebo maraton, budete po něm unavení a zejména svým svalům budete muset dopřát nějaký čas na odpočinek. Co dělat pro urychlení regenerace, abyste si mohli v plné síle znovu vyrazit zaběhat?

Nezapomínejte na protahování

Před i po běhání byste se měli pořádně protáhnout a před během ještě rozehřát. Protahování je činnost, kterou běžci rádi zanedbávají, ale je to škoda už jen z důvodu, že tak lze dosáhnout rychlejší regenerace. Díky poctivému zahřátí a protažení před během také snížíte riziko zranění, které by vás mohlo stát spoustu času a zbytečného úsilí z důvodu nucené pauzy a následné snahy o návrat do původní formy. Protahováním po běhu se navíc vyhnete zkrácení svalů a tím ztrátě flexibility. Chybu určitě neuděláte, ani když si jednou za čas zopakujete běžeckou abecedu, která přispívá ke zlepšení techniky běhu a výkonů, a vzhledem k tomu, že se obvykle provádí na začátku tréninku před samotným během, slouží jako skvělý způsob zahřátí a rovněž tak pomáhá předcházet zraněním.

Dbejte na vyváženou stravu a užívejte doplňky stravy

Přemýšlet nad nutričně vyváženou stravou není úkolem jen pro kulturisty a fitness nadšence. Také běžci by si měli hlídat, jak se stravují, a dbát na správný energetický příjem a příjem makroživin, tedy bílkovin (proteinů), sacharidů a tuků. Každý den si doma připravovat jídla, která budou přesně pokrývat potřeby vašeho těla, je složitý úkol, ale naštěstí platí, že se nic nemá přehánět. Ani v případě stravy tedy nebude vadit, když občas něco nevyjde podle plánu a zavítáte třeba do pobočky rychlého občerstvení. V každém případě zvažte užívání doplňků stravy. Nabídka potravinových doplňků je tak široká, že byste s nimi mohli doplnit snad všechny látky, které existují. Naprosto ideální však bude, když si alespoň trochu ohlídáte běžnou stravu a pouze ji vhodně doplníte jedním či několika málo přípravky. Pro optimální průběh regenerace je po dlouhém běhu dobré doplnit, například právě za pomoci doplňků stravy, bílkoviny a sacharidy. Velmi důležité je samozřejmě dodržování pitného režimu. Dehydratace je problémem už během sportovního výkonu, při pocení navíc tělo přichází o minerální látky (elektrolyty), jako je hořčík nebo sodík, zajišťující správnou funkci svalů či srdce. Elektrolyty je tedy také vhodné doplňovat. Za zmínku rozhodně stojí ještě oblíbené BCAA – leucin, isoleucin a valin. Aminokyseliny BCAA přispívají k syntéze (tvorbě) bílkovin a regeneraci svalů.

Terapie červeným světlem

Nakonec jsme si schovali tip na regeneraci pro opravdu aktivní běžce, byť přínosy této metody ocení úplně všichni i v běžném životě nehledě na předváděné sportovní výkony. Terapie červeným světlem (nebo přesněji terapie červeným a infračerveným světlem) je regenerační metoda založená na LED panelech, které na tělo vyzařují právě červené a infračervené světlo.
Světlo odpovídající příslušným vlnovým délkám spouští v těle přirozený biostimulační účinek, v jehož důsledku dochází ke zlepšení funkce mitochondrií. Mitochondrie, jimž se někdy přezdívá buněčné elektrárny, mají na starost produkci energie v buňkách, které díky tomu pracují naplno. Při absolvování této terapie po běhu docílíte jak rychlejší regenerace svalů a šlach, tak rovněž získáte ztracenou energii. Přínosná pak je například i při léčbě kožních problémů. Díky schopnosti nabít všechny sportovce i nesportovce energií je vhodné se nechat „osvítit“ nejen po běhu, ale i po ránu pro snazší start a celý průběh dne. LED panely si můžete pořídit domů, takže si přínosů této speciální metody lze užívat každé ráno i po každém dlouhém běhu.
Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here