Jak na kvalitní spánek

0
79

Problémy s kvalitním spánkem, problémy s usínáním (a následném probouzení) nebo neustálé se buzení v noci, to jsou časté problémy, které možná také řešíte. Obecně se doporučuje spát minimálně 7 hodin denně, pokud však dlouho usínáte, v noci se budíte a spíte nekvalitním spánkem, budete mít velký spánkový deficit, který povede nejen k denní únavě a špatné náladě, ale také může přinést zdravotní dopady.

Kvalitní spánek je důležitý faktor, který ovlivňuje všechny metabolické procesy v našem těle a má výrazný vliv na správné fungování našeho organismu. Při spánku se vyplavuje do těla také hormon melatonin, který hraje také nenahraditelnou roli v našem těle. V dnešním článku se proto zaměříme na tipy, jak svůj spánek zlepšit a spát jako v peřince.

1. Omezte kofein před usnutím

Prvním tipem, jak zlepšit usínání a spánek je vynechání večerní kávy. Možná patříte do skupiny lidí, kteří i pozdě večer pracují na svých projektech a úkolech a káva je pro Vás nepostradatelný pomocník, omezením kofeinu však výrazně zlepšíte kvalitu spánku a daleko snadněji budete usínat. Nejedná se pouze o vynechání kávy, ale také zeleného čaje, černého čaje, energetických nápojích (případně nakopáváčů, pokud jste sportovec a máte večerní tréninky). Poslední dávka kofeinu by měla být v rozmezí od 3 až 5 hodin před ulehnutím ke spánku.

2. Zdravá večeře

Druhým tipem se zaměříme na přijímanou stravu těsně před usnutím. Pokud budete večeřet nezdravá, pomalu stravitelná jídla, může to způsobit problémy s usínáním. Váš žaludek je plný, cítíte se „přejedený“ a není Vám dobře. Naopak pokud si dáte zdravou, lehce stravitelnou večeři, problémům s usínáním se vyhnete. Také je dobré nepít příliš mnoho tekutin před usnutím, potřeba na wc Vás bude budit po celou noc a to se promítne také v kvalitě spánku.

3. Správná teplota v ložnici

Ideální teplota pro spánek se pohybuje okolo 18 stupňů. Pokud máte přetopenou ložnici, v noci se budete budit s pocitem potřeby čerstvého, studeného vzduchu. Někdo rád usíná v chladné místnosti, ale to také není pro spánek nejlepší volbou.

4. Nestresujte se

Stres hraje zásadní roli v kvalitě Vašeho spánku. Určitě to znáte, uleháte s tisíce starostmi a celou noc se strachem budíte, Váš mozek jede na plné obrátky a ne a ne usnout. Omezit stres může být náročné (pokud například podnikáte nebo řešíte rodinné problémy), ale zkuste to. S omezením stresu Vám může pomoci večerní meditace nebo poslech své oblíbené hudby.

Vyzkoušejte tyto tipy a zlepšete svůj spánek. Pro další zajímavé informace o zdravém životním stylu a osobním rozvoji sledujte web ChciBýtLepší.cz.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here