Infekce, která číhá na mladé

0
769

Zvětšené lymfatické uzliny v tříslech, podpaží a na krku. Únava, bolest v krku a potíže s polykáním spolu s vysokou horečkou i nad 40 stupňů Celsia a bolest v pravém podžebří mohou naznačovat nemoc, která trápí v naprosté většině mladé lidi do 25 let věku. Vysoce infekční virové onemocnění způsobuje EB virus, přenáší se slinami, proto se mononukleóze říká nemoc z líbání.

Virus Epstein-Barrové (EB virus) patří mezi herpetické viry jako opar na rtu, pásový nebo neštovice a řada lidí ho má léta v organismu, aniž by o něm věděla. Aktivuje ho oslabení imunity, dlouhodobé vyčerpání a stres. K nákaze dochází slinami, rizikové je kolování lahve, cigarety, společné ukusování jídla, líbání, ale i přenos kapénkami při kašli nebo dýchání. I proto se mononukleóze říká studentská nemoc nebo nemoc z líbání. Trápí v naprosté většině mladou populaci mezi 15 a 25 lety, po čtyřicítce je velice vzácná. V Česku je mononukleóza poměrně běžné onemocnění, ročně se vyskytuje až 4 tisíce případů a kolem 90 % dospělé populace má v těle vytvořené protilátky.

Šetřit se a držet dietu

Inkubační doba onemocnění bývá mezi 4 až 30, ale i 50 dny, záleží na odolnosti i aktuální fyzické kondici pacienta. Ve chvíli, kdy trápí nemocného vysoké horečky a trpí silnou únavou nebo některým z popisovaných příznaků (k nim patří i zvětšená játra a slezina, otoky víček), lékař na základě krevních testů, výtěru z krku a jaterních testů, nemoc snadno identifikuje. Poté je třeba hlášení epidemiologickému odboru KHS (Krajská hygienická stanice). Léčba probíhá v několika fázích a trvá až půl roku. Nemocný je nakažlivý pouze do doby, kdy mu klesnou horečky. Znamená to, že se imunitní systém zlikvidoval veškeré viry v těle. Nemocný zůstává první měsíc v domácím léčení, kdy se tlumí příznaky: horečka, bolesti. Proti únavě se doplňují vitaminy a minerály, podporuje se regenerace jater (Ostropestřec mariánský). Další měsíce je pacientům zakázaná fyzická aktivita (až na půl roku se musí vyvarovat kontaktních sportů, slezina a játra jsou křehká a vysoce zranitelná). Zásadní roli v návratu k normálu hraje důsledná dieta. Žádný alkohol a káva, smažená, kořeněná a ostrá jídla, přemíra soli, živočišné tuky, ale i slupky a ovoce se zrníčky. Nemocní potřebují zvýšený příjem kvalitních bílkovin, zeleniny, ovoce a složitých cukrů. Vše se vaří ve vodě či v páře, do pitného režimu patří ovocné a zeleninové šťávy, čaje na obnovu jaterních buněk. Mononukleózu nelze přecházet, hrozí doživotní následky v podobě nemocí jater, únavového syndromu, reaktivace latentní infekce při oslabení organismu.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here