Dětské příkrmy vařte doma, jen pokud máte domácí maso a zeleninu

0
691

 

Problematika dětských příkrmů je hojně diskutovaným tématem. A stejně hojná je v obchodech i jejich nabídka. Stačí skouknout Lidl leták1 nebo leták DM drogerie2, která si na nabídce zboží pro miminka vyloženě zakládá. Ale jak je to s vhodností kupovaných příkrmů pro děti? Není lepší koupit v supermarketu zeleninu a maso, a příkrmy pro naše nejmenší si vyrobit sami a opravdu poctivě?

Normy pro miminka a normy pro dospěláky

Základním rozdílem mezi tím, co bylo zpracováno do dětského příkrmu, a tím, co je na pultech prodejen volně prodáváno jako potraviny pro dospělé obyvatelstvo, je v normách. Jedná se o normy, které stanovují maximální limity nežádoucích látek (škodlivin).

Hlavní normou je nařízení Komise EU č. 1881/2006, kterým se stanoví maximální limity některých kontaminujících látek v potravinách3. V tomto nařízení je schváleno například maximální možné množství pro rezidua olova v mase, kdy pro dospělého lze mít 0,1 mg/kg masa, kdežto u dětské stravy pětkrát méně, tedy 0,02 mg/kg masa.

Podobné je to například s dusičnany, kde dusičnany v čerstvém špenátu jsou pro dospělé povoleny až do množství 3 000 mg/kg špenátu, kdežto ve špenátu určeném pro děti (do dětské výživy) jen do 200 mg/kg špenátu. A takto bychom mohli pokračovat s dalšími škodlivinami.

Dětská výživa musí podléhat limitům pro kojeneckou stravu

Asi už je vám jasné, že do dětské výživy nesmějí výrobci zpracovat suroviny, které jsou určeny pro běžný trh. Vždycky jen ty, které splňují požadavky norem pro kojeneckou výživu. Kontroly probíhají pravidelně a výrobci se norem většinou, podle výsledků kontrol, opravdu drží.

Třeba na stránkách neziskové organizace dTest se můžete podívat na výsledky testování dětských ovocných přesnídávek4, kde množství pesticidů bylo v normě u většiny z nich. Senzorická hodnocení sice nedopadla nejlépe (barva, chuť), ale obsah pesticidů má jistě přednost, zejména v tomto případě.

Když vaříte příkrmy doma, věnujte pozornost surovinám!

Když budete příkrmy vařit doma sami, ovšem z kupované zeleniny a masa, tak pokud budete pořizovat v supermarketech běžné ovoce, zeleninu a maso, tak kupujete produkty s limity pro dospělé strávníky. A ty jsou několikanásobně vyšší než ty kojenecké.

Asi žádný rodič nechce dávat svému dítěti dobrovolně patnáctkrát více škodlivých látek, než nezbytně musí. Přesně takový rozdíl je právě třeba v kojeneckých a běžných limitech pro čerstvý špenát. Pokud tedy nemáte spolehlivý zdroj domácího ovoce, zeleniny a masa nebo zaručených bio produktů, raději se spolehněte na výrobce dětské výživy.

Že je dětská výživa drahá?

Ano, porce dětské stravy je opravdu celkem drahá, pokud bychom ji porovnali s cenou dětského pokrmu, jaký bychom vyrobili doma z běžně dostupného ovoce, zeleniny a masa. Ale jak už jsme vám ukázali, jeho kvalita by byla mnohonásobně horší. Když pořídíte bio suroviny, už se cenově celkem vyrovnáte kupovaným příkrmům.

Takže právě za kvalitu v nízkých limitech škodlivin a za šetrné zpracování musíme zaplatit. Kdo má zahrádku a vlastní ovoce a zeleninu, ten jistě ušetří vlastní výrobou příkrmů. Koupit bude stačit jen bio maso, případně bio vejce. Pokud máte vlastní chov slepic a třeba i králíků, jste na tom ze všech nejlépe.

Na druhou stranu je dobrou zprávou, že mnoho prodejců se soustředí na akční nabídky právě v dětské stravě, takže při troše snahy a brouzdání online letáky, třeba na Letákomat.cz5, kde je máte všechny na jednom místě, se dá i dětská strava kupovat za rozumné ceny, které vás nezruinují.

Obsah skleničky se navíc může udržet až dva dny otevřený, takže můžete jednu skleničku použít na dva obědy. Samozřejmě uchovávejte otevřenou skleničku vždy v co nejnižší přihrádce v lednici, kde je nejchladněji a kde případné bakterie prakticky téměř nemohou růst. Díky tomu bude obsah skleničky bezpečný pro vaše dítko i následující den po otevření.

 

Zdroje:

  1. Lidl leták, dostupné na Letákomat.cz
  2. dm drogerie leták, dostupné na Letákomat.cz
  3. Domácí versus kupované příkrmy, dostupné na Hamánek.cz
  4. Ovocné přesnídávky, dostupné na dTest.cz
  5. Zaostřeno na akce!, dostupné na Letákomat.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here