Úzkost, deprese a pocity vyčerpání mohou signalizovat nedostatek hořčíku

0
482

Podzim a zima jsou období, kdy se vlivem nedostatku slunečního svitu můžeme cítit unavení, vyčerpaní, dokonce nás mohou trápit deprese a úzkosti. Tyto pocity ale mohou souviset i s nedostatkem jednoho z nejdůležitějších minerálů, kterým je hořčík. Hořčík je totiž také často označován jako antistresový minerál. Jak poznat jeho nedostatek a kde ho najít, se dozvíte v našem článku.

Funkce hořčíku v našem těle

Hořčík se účastní mnoha biochemických procesů nepostradatelných pro správné fungování těla. Reguluje svalovou a nervovou rovnováhu.. Hořčík má také významný vliv na nervovou soustavu a může tak ovlivňovat naši náladu a pohodu.

Jak poznáte nedostatek hořčíku?

Nedostatek hořčíku se v počátečních fázích může projevovat celou řadou příznaků od nechutenství, únavy, bolestí hlavy, podrážděnosti, nespavosti či nervozity. Pokud je nedostatek dlouhodobějšího charakteru, má na svědomí svalové křeče, brnění končetin, bušení srdce, deprese, úzkosti, lámání nehtů či padání vlasů.

Test příznaků nedostatku hořčíku

Klubzdravi.cz připravil orientační test příznaků nedostatku hořčíku. Pokud odpovíte na většinu otázek ano, je možné, že se s nedostatkem hořčíku potýkáte.

  • Jste podráždění nebo náladoví?
  • Trpíte nespavostí nebo špatně usínáte?
  • Nadměrně se potíte?
  • Probouzíte se ráno unavení?
  • Pociťujete mravenčení?
  • Jste citliví na změny počasí?
  • Kazí se vám zuby?

 

Únava a podrážděnost jsou prvními příznaky nedostatku hořčíku.

Kdo je nedostatkem hořčíku nejvíce ohrožen

Denní potřeba hořčíku je cca. 300 mg pro děti i dospělé. Přesné hodnoty jsou individuální a závisí na celkovém zdravotním stavu. Nedostatkem hořčíku jsou ohroženi zejména alkoholici, diabetici, lidé, kteří užívají určité skupiny léků (antibiotika, diuretika), nemocní Crohnovou chorobou, onemocněním ledvin aj.

Přechodný nedostatek se může objevit v případě průjmů a zvracení. S nižším množstvím hořčíku se setkáváme u lidí, kteří se potýkají s dlouhodobým stresem, silnou menstruací, nadměrným pocením, či nadměrným pití kávy.

Zvýšený příjem hořčíku potřebují také lidé vykonávající namáhavou fyzickou práci, sportovci, lidé starší 50 let, kardiaci, diabetici, častí konzumenti alkoholu, lidé užívající diuretika, antibiotika a ženy užívající hormonální antikoncepci.

Pokud sportujete, nezapomínejte na hořčík. Týká se to jak vrcholových, tak i rekreačních sportovců. Spotřeba tohoto minerálu během fyzické aktivity výrazně stoupá. Snížená hladina hořčíku představuje nejen horší výkonnost, ale také pomalejší regenerací po výkonu.

Vliv hořčíku na psychiku

Hořčík je významným prvkem v biochemii nervové soustavy, která hraje roli nejen v přenosu vzruchů, ale ovlivňuje i naše vnímání nálady, podrážděnost či přecitlivělost. Hořčík přispívá také k psychologickým funkcím člověka.

Přírodní zdroje hořčíku

Mezi potraviny s vysokým obsahem hořčíku patří listová zelenina (špenát), mořské řasy, luštěniny (fazole, hrách, sójové boby), ořechy (mandle, kešu, vlašské a para ořechy), semena (dýňová, slunečnicová, sezamová), celá zrna (pšeničné otruby, ovesné vločky), minerální vody s obsahem hořčíku, tmavá rýže, avokádo, kakao, tmavá čokoláda, banány, bylinky (bazalka, kmín, majoránka), mák.

Špenát je bohatým zdrojem hořčíku. Připravit si jej můžete i jako lahodné smoothie.

Optimální množství hořčíku pomohou zajistit doplňky stravy

Nejste-li si jisti, zda tělu dodáváte dostatečné množství hořčíku, sáhněte po doplňcích stravy, které optimální množství pomohou zajistit. Například z řady Walmark je hořčík obsažen hned v několika produktech. Vyzkoušejte Magnesium + B6 ACTIVE pro podporu energie, snížení únavy, normální činnost svalů a správné fungování nervového systému. Hořčík, společně s vápníkem, zinkem a vitamínem D, je součástí unikátního komplexu Vápník, Hořčík, Zinek FORTE pro četné funkce v lidském organizmu. Vhodný je zejména pro seniory, lidi dlouhodobě upoutané na lůžko nebo po dobu rekonvalescence, ženy v období těhotenství, kojení nebo menopauzy.

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here