Podle čeho vybírat inzulínové jehly?

0
705

Cukrovka neboli Diabetes mellitus je závažné onemocnění, kterému patří v České republice smutné prvenství. Výzkumy dokládají, že jím trpí přes milion lidí. Dalších 250 tis. o něm zřejmě ještě netuší. Řadíte-li se mezi diabetiky, budou vašimi věrnými společníky glukometr a inzulinová pera.

Snadná aplikace

Naštěstí už odzvonilo dobám, kdy se inzulin aplikoval kovovými injekčními stříkačkami, u nichž bylo nutné vyvářet jehly. Tento způsob podání inzulinu byl pro pacienty velmi stresující a bolestivý. Po nějaké době je nahradily tenké jednorázové stříkačky, jejichž součástí byla nasazená jehla. Jednalo se o tzv. inzulinky. I ty s sebou obnášely řadu starostí a nepříjemností. Pokrok v této oblasti nám nakonec přinesl inzulínové jehly a pera, která jsou velmi elegantním a snadno ovladatelným nástrojem, jenž omezuje bolestivost vpichu na minimum.

Která patří u diabetiků k nejoblíbenějším?

Inzulínová pera s jednorázovými jehlami jsou určena jak dospělým, tak dětským pacientům. Jelikož mají přednastavené přesné dávkování inzulinu, práce s nimi je velice jednoduchá. Některé typy umí zaznamenat čas a datum posledních 16 podaných dávek. K dostání jsou v jednorázové nebo klasické variantě. V prvním případě po jejich použití celé pero vyhodíte, u druhé možnosti vyměňujete zásobník. U obou forem je nutné pravidelně vyměňovat po každém použití inzulínové jehly.

Jaký je mezi jehlami rozdíl?

Inzulínové jehly jsou ve většině případů kompatibilní se všemi druhy inzulinových i neinzulínových per. Vzájemně se od sebe liší svou délkou a tloušťkou. Zvolíte-li kratší, tenkostěnnou variantu, vpich bude pro vás komfortnější a méně bolestivý. Jehly lepší kvality jsou elektricky vyhlazené a disponují silikonovým potahem kvůli snížení tření. Díky tomu je maximálně snížena bolestivost v místě vpichu.

 

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here